Locuri de lansare / Rampe amenajate pentru Barci

adiwolf

Moderator
Membru personal
Datorita faptului ca la noi in tara nu sunt dezvoltate aceste locuri, ma refer la rampe amenajate, de multe ori ne trezim ca ajungem la locul de pescuit si nu poti lansa barca la apa din diverse cauze, de cele mai multe ori fiindca locul respectiv este ocupat de …………............mai bine ma abtin!!

Ideea este ca as vrea daca doriti si puteti, sa participati cu informatii de buna calitate si incredere, cu locurile care le cunoasteti sau care le puteti voi certifica, astfel incat sa putem ajunge la o baza de date corecta si viabila.

Stiu ca s-a mai incercat asa ceva pe un forum specializat, doar ca informatiile alea nu sunt corecte in totalitate si foarte multe se refera la caiacisti, sunt intrari total neadecvate abordarii cu masina si peridoc dupa tine

Daca apar informatii multe si corecte, putem incerca sa centralizam si sa facem o baza de date mapata, astfel incat sa nu mai batem sute de km cu barca dupa noi ca sa ajungem sa constatam ca nu avem pe unde intra la apa.

Asadar, uite ce informatii ar trebui sa contina locatia:

• Locatia – denumirea, eventuale date gps,drumuri de acces, cum se ajunge acolo (foarte important)
  • Starea drumului, cu ce masina se poate aborda
  • Regimul de acces – public / privat – taxare?
  • Locatie amenajata, rampa betonata sau naturala, pamant/nisip/piatra ?!!
  • Marimea locatiei, respectiv cate masini incap sau cate pot lansa/ridica barca
  • Adancimea apei la locul de lansare
  • Posibilitate de parcare masina + peridoc
  • Cat de sigura este locatia din punct de vedere al sigurantei lucrurilor
  • Poze, 1-3 poze edificatoare sunt de dorit
  • …………………….
  • …………………….

adiwolf

Moderator
Membru personal
Locatie - Raul Olt, - lacul de acumulare Turnu - mai sus de manastirea Turnu - Calimanesti - Valcea - 45.289864, 24.300148
se vine dispre Rm. Valcea, pe varianta ocolitoare a Calimanestiului si se face dreapta inainte de trecerea barajului pe raul Olt, se merge pe drum asflatta pana la manastirea Turnu, iar de acolo, cateva sute de metri pe drum forestier
Se poate intra cu orice fel/tip de masina
Regimul este public, dar din aceasta cauza exista multi, prea multi cretini care se cred stapani pe acel loc doar pentru simplu fapt ca au ajuns si ei acolo
Locul este destul de mic, nu suporta mai mult de 3 masini cu peridoc dupa ele
Rampa este amenajata, este BETONATA si are si un ponton plutitor
Nu se poate intra/iesi decat cate o barca, pe rand
Adancimea apei este buna, dar depinde de nivelul barajului care fluctueaza foarte mult in decursul a 24 de ore
Nu au fost probleme in zona privind siguranta masinii si ale lucrurilor, am lasat masina desfacuta, neincuiata si nu am avut probleme.
Zona este buna si de campare!
Atentie din aceasta cauza puteti gasi locatia ocupata, dar va recomand sa mergeti cu tupeu si sa cereti sa va elibereze locul sa puteti lasa barca la apa - daca nu inteleg de vorba buna, apelati 112, vor veni jandarmii din Calimanesti (o singura data in decursul anilor am apelat din cauza unor "bizoni")

Locatie - Raul Olt, mai sus de manastirea Turnu - Calimanesti - Valcea - 45.289864, 24.300148
se vine dispre Rm. Valcea, pe varianta ocolitoare a Calimanestiului si se face dreapta inainte de trecerea barajului pe raul Olt, se merge pe drum asflatta pana la manastirea Turnu, iar de acolo, cateva sute de metri pe drum forestier
Se poate intra cu orice fel/tip de masina
Regimul este public, dar din aceasta cauza exista multi, prea multi cretini care se cred stapani pe acel loc doar pentru simplu fapt ca au ajuns si ei acolo
Locul este destul de mic, nu suporta mai mult de 3 masini cu peridoc dupa ele
Rampa este amenajata, este BETONATA si are si un ponton plutitor
Nu se poate intra/iesi decat cate o barca, pe rand
Adancimea apei este buna, dar depinde de nivelul barajului care fluctueaza foarte mult in decursul a 24 de ore
Nu au fost probleme in zona privind siguranta masinii si ale lucrurilor, am lasat masina desfacuta, neincuiata si nu am avut probleme.
Zona este buna si de campare!
Atentie din aceasta cauza puteti gasi locatia ocupata, dar va recomand sa mergeti cu tupeu si sa cereti sa va elibereze locul sa puteti lasa barca la apa - daca nu inteleg de vorba buna, apelati 112, vor veni jandarmii din Calimanesti (o singura data in decursul anilor am apelat din cauza unor "bizoni")
Atenție la ursi! Nu e gluma. In acest loc a fost văzută de multe ori o ursoaică cu pui.

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu am vazut niciodata urs in zona si pescuiesc/cunosc zona de mai bine de 35 ani, insa nu contest ca sunt si este posibil sa coboare dupa resturile lasate de "bizonii" veniti la gratare.
cred ca chiar anul asta a fost o alerta rosie anuntata prin serviciul RO Alert de o ursoaica cu pui in zona, chiar eram la pescuit, dar...........

adiwolf

Moderator
Membru personal
Locatie - Lacul Bradisor - raul Lotru
situat pe drumul DN 7A, Brezoi-Voineasa, nu aveti cum sa il ratati - 45.349011, 24.061312
se poate ajunge foarte usor cu orice masina, regimul este public, dar locatia de pescuit se taxeaza de catre Romsilva
locatia este suficient de mare sa suporte mai multe masini, dar sunt uneori unii care baga barca si "uita" sa mai scoata peridocul din apa, ocupand locul pentru ca il lasa legat de masina, intentionat - i-a fatat masa acolo pe locul ala si sunt stapani Bash
locatia nu este amenajata, este naturala cu piatra jos, deci nu se derapeaza la iesire
apa este destul de adanca la mal, dar depinde foarte mult de fluctuatia barajului, cand scade, este imposibil de intrat cu barca rigida - din pacate nu avem unde sa ne informam de acest aspect, iar alt loc de intrat cu barca rigida nu mai exista pe acest lac
nu au fost probleme de securitate a masinilor sau bagajelor in zona, insa in zona este destul trafic, multi turisti in trecere asa ca recomand totusi atentie sporita la ce lasati prin masini la vedere

adiwolf

Moderator
Membru personal
Locatie - Raul Olt, aval de Rm. Valcea - 45.049860, 24.331126
se ajunge relativ usor, drum asfaltat pana aproape de apa - se merge pe soseaua Rm. Valcea - Dragasani si la un moment dat se face la stanga pe Drumul Oltului
se poate accesa cu orice fel de masina
Locatia nu este foarte mare, in sensul ca nu se pot lansa/ scoate mai multe barci odata, dar se poate parca mai multe masini in zona
Rampa este naturala, publica, neamenajata, iar jos este pamant si piatra
Adancimea apei la mal este foarte buna pentru lansat barcile dar asa cum este obiceiul pe raul Olt, este influentata de cota barajului din aval si uzinarea de moment a apei
nu am auzit de probleme de securitate a masinilor in zona

adiwolf

Moderator
Membru personal
Locatie - Raul Olt, aval de Rm. Valcea - 45.055498, 24.338201
se ajunge relativ usor, drum asfaltat pana aproape de apa - se merge pe soseaua Rm. Valcea - Dragasani si la un moment dat se face la stanga pe strada Mircea Demetriade
se poate accesa cu orice fel de masina
Locatia este foarte mare, sunt efectiv trei rampe facute de armata americana la o aplicatie ce a avut loc in zona - macar tot ne-am ales cu ceva - deci se pot lansa barci de pe toate trei rampele dar trebuie sa tineti cont ca sunt facute totusi pentru masini militare si nu au fost foarte folosite
Rampele sunt sapate, sunt publice, neamenajate, iar jos este pamant si piatra - piatra calcar, spartura, destul de mare
Adancimea apei la mal este foarte buna pentru lansat barcile dar asa cum este obiceiul pe raul Olt, este influentata de cota barajului din aval si uzinarea de moment a apei
nu am auzit de probleme de securitate a masinilor in zona

adiwolf

Moderator
Membru personal
Locatie - Raul Olt, - lacul de acumulare Robesti situat pe valea Oltului la mijlocul drumului intre Rm. Valcea si Sibiu - 45.487736, 24.303831
se ajunge din drumul pricipal E81, traversati podul la Caineni si apoi imediat la dreapta pe langa malul Oltului - drum asfaltat pana aproape de apa, doar o mica portiune de drum pietruit dar destul de bun, accesibil cu orice masina.

Locatia este foarte mare, dar loc efectiv de bagat barca la apa este totusi putin, doua posibilitati unde malul permite lansarea barcilor
Nu exista rampa, insa configuratia maulului permite lansarea barcilor la apa, apa fiind destul de adanca la mal
Totusi, mare atentie pentru ca fluctueaza destul de mult cota apei si va puteti trezi ca trebuie sa bagati mult peridocul in apa, iar in cazul acesta va trebuie o masina dotata 4x4 ca sa il scoateti pentru ca malul pica destul de abrupt, iar jos este iarba si puteti patina usor.
Deasemenea, mare atentie dupa ce ati lansat barca la apa pentru ca sunt foarte multe insulite submerse de piatra si puteti strica elicea motorului - navigati cu atentie pana iesiti in larg
nu am auzit/avut probleme de securitate a masinilor in zona - se poate campa.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Locatie - Murghiol - Dunare - bratul Sf. Gheorghe - Delta Dunarii - 45.040821, 29.185427
se ajunge foarte usor cu masina, venind de la Tulcea pe DJ 222C, la iesire din Murghiol, faceti prima stanga catre Puflene Resort si apoi in capul strazii la dreapta - drum asfaltat pana in incinta de lansare / parcare
sunt mai multe puncte de lansare a barcilor in zona, dar eu pe acesta l-am folosit mereu si a fost totul ok
Locatia este foarte mare, dar locul efectiv de bagat barca la apa s-a restrans foarte mult anul acesta datorita unor lucrari de indiguire si decolmatare a canalului - pot lansa scoate doar doua barci odata si asta cu mare atentie din partea celor care manevreaza
Incinta este privata, se taxeaza parcarea si lansarea / scoaterea barcii de pe apa
Rampa de lansare este naturala, neamenajata, doar malul de pamant si piatra, iar din cauza aceasta, cand este ud jos, unele masini pot avea probleme de aderenta.
Atentie la navigarea pe canal pana la iesirea in Dunare, evitati malul drept, apa este foarte mica si canalul colmatat, riscati sa va infigeti in namol - mentineti navigarea pe malul stang catre iesirea in Dunare si atentie marita la "bizonii" localnici cu Corsarele
parcarea este pazita si nu am avut probleme de securitate, insa am auzit de masini zgariate de catre altii ca au parcat si manevrat peridocurile pe acolo
Foarte aglomerat pe timpul sezonului estival de Delta

adiwolf

Moderator
Membru personal
Locatie - Raul Arges - lacul de acumulare Valcele - 44.975650, 24.739181
se ajunge din soseaua DN 7C, Pitesti - Curtea de Arges, apoi stanga sau dreapta, depinde din ce parte veniti, pe DJ 704H pana la baraj - sosea asfaltata
Locatia se acceseaza din sosea, se coboara un drum abrupt si destul de prost pentru masinile cu garda mica, gen turisme (nu recomand), iar locul de lansare este defapt o plaja naturala de nisip / pietris
Locul este public, destul de mare, permite mai multe masini, dar asta depinde foarte mult de cota apei din baraj - am prins si apa foarte crescuta de abia intra o masina, dar si apa scazuta cand intrau 10 masini
Apa este foarte adanca la mal, se poate lansa usor barca, dar uneori ai nevoie de intrat cu peridocul mult in apa si in cazul acesta fara o masina puternica 4x4 nu mai iesi de acolo.
Atentie! nu recomand accesarea locatie decat cu masini 4x4 cu diferential blocabil sau sofer care stie ce face, altfel ramane suspendat in nisip !!!
securitatea masinilor in zona este foarte mica, exista o adevarata legenda cu hotii din Valcele, dar cu toatea astea, nu am avut nici un fel de problema pe zona, ori de cate ori am ajuns acolo

editare - 25.08.2023
datorita unor lucrari de amenajare contra eroziunii malurilor, NU mai este posibil accesul pe acest lac conform prezentarii de mai sus
se poate accesa doar cu barci gonflabile lansate de pe dale

Ultima editare:

Wurger

Somn
Gostinu, Dunare.
Din drumul national se intra spre Oinacu, apoi se trece prin Branistea si dupa inca o portiune de camp cu drum proaspat reasfaltat se ajunge in Gostinu.
Portiunea aia de drum nou te indeamna la viteza, dar aveti grija, in mijlocul campului te trezesti ca e curba dubla la 90 grade si nu sti ce vine din sens opus.
In Gostinu e destul de complicat de iesit in spate. Va duce maps sau waze daca bagati "Plaja Gostinu". Altfel, strazile au nume de numere ca la NY.
Odata ajunsi pe dig, se face stanga si se coboara lin in unghi ascutit in fata de unde se continua pe langa plantatia de plop. In capat, aproape pe malul Dunarii trebuie intors in unghi ascutit spre dreapta si inapoi. Se ajunge pe o plaja de nisip tare, cu intrare lina. In functie de cat de cresuta e Dunarea, e un prag destul de apropiat de tarm care ar putea pune probleme daca rotile peridocului ajung dupa el, asa ca atentie. Mai exista posibilitatea sa lansati in aductiunea pt irigatii. Cand nisipul e usor ud, e ca betonul. Altfel e bun de clepsidra. Deci evitati bruscarea si viteza.
Indicator introdus În apropiere de Comuna Gostinu https://goo.gl/maps/g6Ai423aWEksrBb87
Neavand barca nu stiu cat de civilizat isi lasa oamenii peridocurile in zona, dar cu spart masini, inca nu am auzit.

Asterix

Oblete
Barajul Mihailesti, Giurgiu
Se intra din amonte , pe raul Arges
Satul Posta, Giurgiu, un drum pe langa pensiunea "Salina Maria"
Se poate intra cu orice masina
Lacul in trecut a fost concesionat, dar acum baraca unde se percepea taxa este inchisa.Din ce am vb cu localnicii, se pare ca nu se mai ocupa nimeni de lac
Rampa este betonata, se intra cu peridocul usor.E loc doar pentruo masina, dar zona nu este aglomerata.Am fost de 2 ori si n-am vazut mai mult de 2,3 barci prin zona
Adancimea variaza, cand apa este mai scazuta trebuie intrat cu peridocul mai inspre rau si e ceva mai abrupt.Dar e relativ usor din ce am vazut la altii (eu am pneumatica)
Masina se lasa pe langa rampa de lansare,e loc suficient pe acolo.
Nu am avut probleme cu siguranta, dar asta nu inseamnca ca nu pot fi :) prima casa este cam la 100 de metri

Asterix

Oblete
Snagov
Pentru cei cu pneumatice, se poate intra pe la centru de inchirieri caiace artha park , au un ponton plutitor
Taxa 20 de ron , masina se poate parca chiar langa centru lor in deplina siguranta
Din ce am discutat acolo, dintre cei cu peridoc majoritatea folosesc Intrarea Florilor
Este gratis, dar am inteles ca trebuie mers cu spatele vreo 100 de metri .Multi isi lasa peridocul chiar pe acea strada si din cauza asta uneori se face aglomeratie

S

sosoktm

Guest
la snagov pe intrarea florilor da, mergi cu spatele aprox 100 m si in we e cam aglomerat. Apa insa e relativ adanca , fund curat, se poate lansa si barca mare. Pontonul si podina spre ponton de acolo au disparut acum aprox 2 luni, astfel incat va recomand sa aveti cizme la voi pentru senzatie de catifelare si uscaciune ;).
Wurger...daca poti, sa faci cateva poze next time la Gostinu, cu "rampa" de lansare + "rampa" din canalul de irigatii si cu zona in care spui ca trebuie intors in scurt. Ideal sa spui si ce cota avea dunarea la momentul fotografiilor. Sarumana!

la snagov pe intrarea florilor da, mergi cu spatele aprox 100 m si in we e cam aglomerat. Apa insa e relativ adanca , fund curat, se poate lansa si barca mare. Pontonul si podina spre ponton de acolo au disparut acum aprox 2 luni, astfel incat va recomand sa aveti cizme la voi pentru senzatie de catifelare si uscaciune ;).
Wurger...daca poti, sa faci cateva poze next time la Gostinu, cu "rampa" de lansare + "rampa" din canalul de irigatii si cu zona in care spui ca trebuie intors in scurt. Ideal sa spui si ce cota avea dunarea la momentul fotografiilor. Sarumana!
cam asta e schema (Wurger poate sa confirme sau sa infirme).... ambele locuri de lasat barca la apa sunt langa x, doar ca daca e cota mare o poti lasa in canalul de irigatii si apoi sa iesi, daca e cota mica o lasi direct in Dunare. Cu proxima ocazie pun si poze, aveam prin telefon, dar nu le gasesc. Cat despre faza cu intorsul in scurt, cred ca se poate rezolva, poti sa mergi inca 20-30m si intorci masina apoi executi coborarea in lung. Idem si la iesire.

Atașamente

• gostinu.JPG
    gostinu.JPG
    261,7 KB · Vizualizări: 958
S

sosoktm

Guest
multumesc! Ce inseamna cota "mare"? Hai sa ne raportam la Oltenita, ca e cel mai aproape. Pe ggl maps am vazu ceva poze cu plaja, unghiul e bun, dar la cota probabil mica, ce permite ceva spatiu de manevra pe plaja, in zona fara inclinatie. M-am mai dat la apa de cateva ori pe plaja de la calarasi, direct pe nisip, dar cu o barca &peridoc muuult mai usoare. Relativ najpa iesirea sus pe duna, de fiecare data. Nisipul e pericol daca nu iti poti lua elan, chiar daca ai si un reductor.

De cota exacta nu stiu sa iti spun, probabil la un 60+ la Oltenita poti sa lasi barca in canalul de irigatii (la minus 70-80 cred ca poti trece cu piciorul gura canalului, adancimea maxima fiind pe o portiune de 2-3m). Dar eu nu m as baga cu barca grea acolo.... sau nu cu o singura masina.
Am vazut de a lungul timpului si barci mai mari date la apa acolo, chiar o semicabinata de 6-7m. Dar am vazut si masini fara peridoc ramase intepenite in malul ala de nisip (nu aveau 4x4, iar soferii nu prea le aveau cu covrigul). La 4x4 o mai rezolvi cu scazut presiunea in cauciucuri, cel putin pe nisip uscat.

S

sosoktm

Guest
Nu cred ca e cineva atat de inconstient incat sa incerce sa dea la apa o rigida pe mal neamenajat cu 4x2. Eventual tractiune spate si anvelope pingele, ca sa fie imaginea completa:). Barca mea, setup de salau, are cam 400 kile si peridoc de 150-200, masina tractiune integrala permanenta. La calarasi a fost nasol pe nisip cu barca de 150, peridoc de 90 si ...tot 4x4:)). La un baraj pe olt(cred ca draganesti), fara sa ma impinga 2 amici 1 m nu puteam sa ies, cu barca aia usoara, aproape de pe drept, de pe nisip uscat

rine

Stiuca
Nu cred ca e cineva atat de inconstient incat sa incerce sa dea la apa o rigida pe mal neamenajat cu 4x2.

Te rog sa nu te superi că te citez dar e cam hazardată afirmația
IMG-20200608-WA0042.jpg
IMG-20200608-WA0005.jpg

Un exemplu doar .
La Vadu Oii ,1000 de metri amonte de pod.
Gratis , naturală și accesibilă pe orice vreme și la orice cote ale Dunării cu orice mașină.
Daca intri in apa 10 m ajunge până la genunchi.
Nisip tare și pe mal și în apă.

Locatie - Fluviul Dunarea
Localitatea - Vadul Oii - 44°44'27.0"N 27°52'41.3"E

După ce se trece statia de taxare a podului de la Giurgeni pe dreapta se face un drum asfaltat.nu i da ți tare că noaptea poți să treci de el.
Drumul care i bun duce după câțiva km in ce a mai rămas din localitatea Vadu Oii .
Tine ti drept și ajungeți la dig îl treceți și imediat se vede Dunărea.
Acces facil cu orice tip de masina - locatie publica, fara taxe

In dreapta sub pod este un " parc "de rulote păstorit de un nene cam morocănos unde puteți lăsa mașină și peridocul contra unui comision modest.
Asta daca stați mai mult de un weekend.
Noi am dat ultima oară 100 de lei două mașini cu peridoc pentru o săptămână.
Daca stați mai puțin rugați pe cineva de la corturi ( întotdeauna e cineva la grătar)
sa și arunce un ochi sau poți vorbi să parchezi la poarta cuiva din sat care i aproape ori pur și simplu le lăsați pe plaje.
Eu n am avut probleme ceea ce nu pot sa zic de rampa de la Giurgeni că mai e una și acolo.
Sfat : nu navigați niciodată intre mal și prima pila din apa a podului .

edit: daca nu va descurcati, apelati la noi, moderatorii si com posta informatiile

Atașamente

• IMG-20200608-WA0042.jpg
    IMG-20200608-WA0042.jpg
    105,3 KB · Vizualizări: 531
Sus