kingofbeasts

Rod Builder
pare plin de "noroc"
Este ;)
3F94CBE1-0EFB-4B5F-AC99-7EBB993C1B87.jpeg
3ED52BBB-3784-45D9-8830-FCD7462D98DC.jpeg
5B39087E-AEFC-4EAC-AF8B-A334EE9C1933.jpeg

kingofbeasts

Rod Builder
Pare mai degrabă că maneru a fost ținut la burduf de lemn de stejar ca să ia calitate precum un vin bun
A fost ținut in rastel un an întreg la adunat praf după ce am făcut X-Ray-urile ca are plaja fix între ele și nu-l mai foloseam . Cochetam demult cu ideea de a-l tăia in 2 așa ca alaltăieri , m-am trezit dimineața cu energia necesară și m-am apucat de el.
A intrat așa pe masa de lucru :
L-am numit “ Carbon Arrow ”
După vreo doi ani de la idee iată ca intr-un final am reușit sa pun in practica și cel mai dificil proiect de pana acum . Totul e despre senzitivitate și comoditate la batul asta. Talpa mulinetei e in contact direct cu blancul, scaunul pe care ea sprijina lateral e carbon, foregripul are fibrele de carbon din care e făcut lipite direct pe blanc pe o porțiune de câțiva centimetrii ca sa preia viibratiile blancului si sa le pună direct in palma . Forma mandrinei a fost gândită sa-mi acomodeze palma perfect pe doua prize (3+1 și 0+4) astfel încât sa am confort suprem in pescuit . Butt-ul a fost gândit sa se așeze perfect pe pulpa antebratului in dril dar sa fie plăcut la atingere și atunci când lansezi cu 2 mâini. Aspectul a rămas undeva pe plan secund la batul asta dar n-arată totuși rău (zic eu :) ) .
Desi am încercat sa țin totul cât mai ușor posibil rășinile mi-au dat puțin planurile peste cap . Am reușit sa-l scot totusi la 116 grame la gata ceea ce nu e tocmai rău considerând ca blancul gol are 60 . Cânta ca un diapazon și arată așa:
Vezi atașament 13844Vezi atașament 13845Vezi atașament 13846Vezi atașament 13847Vezi atașament 13848Vezi atașament 13849Vezi atașament 13850Vezi atașament 13851Vezi atașament 13852
Au urmat marcaj, tăiere , desfacere butt , pregătire spigot , întărire spigot , lipire spigot ,modificare mâner , pescuiala de proba.
DD0913BE-CA2A-42A7-AF71-AC1261E56967.jpeg
C8820FA8-2572-425B-9121-C68321D27BED.jpeg
C6671368-120D-4137-B477-2925010A0E6C.jpeg
239F4B2D-0C5C-4755-A362-A31FB5DFAF6A.jpeg
F56CA8B0-E180-45F2-B856-19501CCD542A.jpeg
9CC23C4B-7EAE-4D72-9452-A76A6CB8713E.jpeg

Partea mai nasoala a fost calibrarea spigotului pentru ca, după ce am tăiat blancul , înăuntru am dat de surprize : grosimea in carne a peretelui nu era acceasi peste tot și implicit spigotul pe care-l pregătisem era cu un sfert de milimetru mai gros decât anticipasem și nu se mai potrivea . A trebuit sa fac deci altul , care fata de blanc avea doar doua teimi din grosimea in carne ( 0,65 fata de 0,94mm) , și sa-l dublez pe interior ca sa-i asigur rezistenta necesară ( având un vedere și faptul ca la spigot pierzi rezistenta și prin diferența de diametru ) .
Una peste alta am muncit o zi întreaga la tăiat desfăcut și prelucrat spigot cu 6 granulații de smirghel diferite pana la faza in care se mufa ca din fabrica ( chiar mai bine as îndrăzni sa spun) . Am verificat aliniamentul și-m-am dus la etapa următoare .
C0DE29D3-7BFF-41CB-B51B-3CD7B0FB9349.jpeg

Dacă tot am fost cu el pe masa și cu butt-ul deafacut m-am apucat și de mâner ca o fi el bun carbonul , dar e lunecos rău ( mai ales pe ploiae sau după ce tocmai ai eliberat un peste și, e și prea tare in palma pentru gustul meu). Am avut câteva partide cu el acu 2 ani in care am jurat ca ajung acasă și-l desfac.
L-am adus deci si pe ăla la consistenta și elasticitatea plutei ca sa pot zice ca am remediat toate defectele la batul asta.
La final m-am apucat sa trag de el sa testez spigotul și deci l-am dus la apa . Chit ca doua driluri cu bași la kil (+-) mi-au permis sa văd cum se comporta, testul final a venit abia in ragalie așa ca am simulat cu aia un somn de 10 kile ca sa pot dormi liniștit .
670670FC-3D1F-4EF6-BE6A-CC4919F52AEB.jpeg

Evident a trecut prin probe de lansare cu înfipt in bat , tepe in bolovani cu rupt de fir direct din teapa , vibrat in fel și chip cu fel de fel de năluci potente din punctul asta de vedere , etc. A trecut cu brio cam toate probele l-a care l-as fi putut pune intr-o partida normala de 3 ceasuri pe riu și nici de crăpat n-a crăpat , nici din mufare nu s-a slăbit. Ca grip e excelent acum, e favoritul meu cot la cot cu eva ca priza dar mai tare . Ca sa fiu sigur ca numai luneca nici pe ploaie și nici când transpir in palma, l-am și muiat in balta de câteva ori . :)
Una peste alta, a ieșit ce mi-am dorit și pot sa-l iau cu mine in Yukon ca bat de jig fără emoții . Toată chestia e sa nu-l las din mâna prin tufe ca greu îl mai găsesc apoi. :)
7C576355-7327-4C51-A740-978344BC9E8A.jpeg

Cumva aparține naturii , exact ca mine si da , pot spune ca statul la învechit la înnobilat cumva și a ieșit din rastel după atâta timp ca un whisky bun din butoiul de stejar . :)

Ultima editare:

OldSkull

Rod Builder
Intre 15 si 20g...
Chiar e foarte usoara si 100% carbon nu plastic/carbon.

Dupa ce am studiat-o in atelier, am ajuns la concluzia - nu v-a merge pe SB 724-1, ci pe un SJ 765-1 X-Ray.

OldSkull

Rod Builder
Pai eu il pregăteam din octombrie.....
Am reusit sa vad si eu Noctics-urile, bucata cu bucata...
La prima vedere mi-au placut un pic mai mult in comparatie cu Diamond, pt ca sunt usor mai conice si ceva mai rotunde - duc spre Mag Bass. In rest fata de Diamond in acest lot, blankurile nu a erau prea drepte in zona varfului, interesant pt ca la FA de obicei am vazut blankuri destul de drepte, dar nu exista blankuri perfect drepte, doar raritati.
Ma bate gandul sa mi construiesc unul sa l testez cum am facut si cu Diamond, sa vad exact despre ce e vb.

Intre timp astept dupa 2x SLRuri (66msi) de mai bine de 5 luni, mama lor polonezi!

OldSkull

Rod Builder
Pe 8 se deschide sezonul si-mi doresc sa-l inaugurez cum se cuvine...

SJ 765-1 X-Ray

Il estimez ca fiind 20-50g jig plus guma, actiunea e Fast curat, super-mega rotund in flex si cu un backbone corespunzator agataturilor abundente.

Dupa aceasta iesire sper sa am timp sa-i fac un review ca la carte, seria noua de X-Ray promite si pana acum doar unul l-am testat din 12.

Ultima editare de un moderator:

RYOBI

Salau
A fost ținut in rastel un an întreg la adunat praf după ce am făcut X-Ray-urile ca are plaja fix între ele și nu-l mai foloseam . Cochetam demult cu ideea de a-l tăia in 2 așa ca alaltăieri , m-am trezit dimineața cu energia necesară și m-am apucat de el.
A intrat așa pe masa de lucru :

Au urmat marcaj, tăiere , desfacere butt , pregătire spigot , întărire spigot , lipire spigot ,modificare mâner , pescuiala de proba.
Vezi atașament 43264Vezi atașament 43265Vezi atașament 43266Vezi atașament 43267Vezi atașament 43268Vezi atașament 43269
Partea mai nasoala a fost calibrarea spigotului pentru ca, după ce am tăiat blancul , înăuntru am dat de surprize : grosimea in carne a peretelui nu era acceasi peste tot și implicit spigotul pe care-l pregătisem era cu un sfert de milimetru mai gros decât anticipasem și nu se mai potrivea . A trebuit sa fac deci altul , care fata de blanc avea doar doua teimi din grosimea in carne ( 0,65 fata de 0,94mm) , și sa-l dublez pe interior ca sa-i asigur rezistenta necesară ( având un vedere și faptul ca la spigot pierzi rezistenta și prin diferența de diametru ) .
Una peste alta am muncit o zi întreaga la tăiat desfăcut și prelucrat spigot cu 6 granulații de smirghel diferite pana la faza in care se mufa ca din fabrica ( chiar mai bine as îndrăzni sa spun) . Am verificat aliniamentul și-m-am dus la etapa următoare .
Vezi atașament 43271
Dacă tot am fost cu el pe masa și cu butt-ul deafacut m-am apucat și de mâner ca o fi el bun carbonul , dar e lunecos rău ( mai ales pe ploiae sau după ce tocmai ai eliberat un peste și, e și prea tare in palma pentru gustul meu). Am avut câteva partide cu el acu 2 ani in care am jurat ca ajung acasă și-l desfac.
L-am adus deci si pe ăla la consistenta și elasticitatea plutei ca sa pot zice ca am remediat toate defectele la batul asta.
La final m-am apucat sa trag de el sa testez spigotul și deci l-am dus la apa . Chit ca doua driluri cu bași la kil (+-) mi-au permis sa văd cum se comporta, testul final a venit abia in ragalie așa ca am simulat cu aia un somn de 10 kile ca sa pot dormi liniștit .
Vezi atașament 43270
Evident a trecut prin probe de lansare cu înfipt in bat , tepe in bolovani cu rupt de fir direct din teapa , vibrat in fel și chip cu fel de fel de năluci potente din punctul asta de vedere , etc. A trecut cu brio cam toate probele l-a care l-as fi putut pune intr-o partida normala de 3 ceasuri pe riu și nici de crăpat n-a crăpat , nici din mufare nu s-a slăbit. Ca grip e excelent acum, e favoritul meu cot la cot cu eva ca priza dar mai tare . Ca sa fiu sigur ca numai luneca nici pe ploaie și nici când transpir in palma, l-am și muiat in balta de câteva ori . :)
Una peste alta, a ieșit ce mi-am dorit și pot sa-l iau cu mine in Yukon ca bat de jig fără emoții . Toată chestia e sa nu-l las din mâna prin tufe ca greu îl mai găsesc apoi. :)
Vezi atașament 43272
Cumva aparține naturii , exact ca mine si da , pot spune ca statul la învechit la înnobilat cumva și a ieșit din rastel după atâta timp ca un whisky bun din butoiul de stejar . :)
Care i smechereia cu inelele montate invers?sa nu mor prost

Sus