Claudiu

Administrator
Membru personal
Sunt curios de unde ai tu aceasta informatie legata de carbonul folosit?

Nu vreau sa intru intr-o disputa, am aceasta informatie din surse concrete, nu vreau sa arunc cu pareri despre capacitati si tehnologii care nu au nici o relevanta pentru pescari. Nu cad prada marketingului pompos si nano alloy care pe mine nu ma vor ajuta niciodata. Inca consider NRX cele mai tari blankuri pe care le-am pescuit vreodata, am trecut de etapa "cel mai senzitiv" "cel mai usor" "cel mai bun". Pescuiesc bete, testez, le schimb. Aleg bete, le modific, le pescuiesc pentru ca imi plac cum lucreaza sau se potrivesc mai mult cu anumite locuri vizate de mine pentru ca au anumite proprietati pe care eu le apreciez . Calitatile nu sunt nici nanoalloy, nici torayca 1100G, nici rasina galactica, nici "fire de titan" in blanc si nici impletituri de maini japoneze. Dar nici nu voi cumpara vreodata blankuri care au aceeasi serie dar lucreaza diferit sau au varfuri/cotoare la dimensiuni diferite.

Daca pt tine conteaza sa fie mai usoare, e in regula. Pt mine nu este atributul de baza. Evergreen sunt bete extraordinare, unele pe mana mea, am avut inca dinainte sa promoveze abrevisul acest brand. Chiar si megabassul are blankuri bune, dar nu atat de multe. Important e sa ai timp sa le pescuiesti

OldSkull

Rod Builder
Nu vreau sa intru intr-o disputa, am aceasta informatie din surse concrete, nu vreau sa arunc cu pareri despre capacitati si tehnologii care nu au nici o relevanta pentru pescari. Nu cad prada marketingului pompos si nano alloy care pe mine nu ma vor ajuta niciodata. Inca consider NRX cele mai tari blankuri pe care le-am pescuit vreodata, am trecut de etapa "cel mai senzitiv" "cel mai usor" "cel mai bun". Pescuiesc bete, testez, le schimb. Aleg bete, le modific, le pescuiesc pentru ca imi plac cum lucreaza sau se potrivesc mai mult cu anumite locuri vizate de mine pentru ca au anumite proprietati pe care eu le apreciez . Calitatile nu sunt nici nanoalloy, nici torayca 1100G, nici rasina galactica, nici "fire de titan" in blanc si nici impletituri de maini japoneze. Dar nici nu voi cumpara vreodata blankuri care au aceeasi serie dar lucreaza diferit sau au varfuri/cotoare la dimensiuni diferite.

Daca pt tine conteaza sa fie mai usoare, e in regula. Pt mine nu este atributul de baza. Evergreen sunt bete extraordinare, unele pe mana mea, am avut inca dinainte sa promoveze abrevisul acest brand. Chiar si megabassul are bete bune, dar nu atat de multe. Important e sa ai timp sa le pescuiesti

Nu stiu despre ce disputa vb...

Au fost niste simple intrebari, ma intereseaza greutatea lansetei actuale deoarece cunosc aceste lansete din 2016, pe atunci am vazut ca sunt mai grele, dar acum pot stii daca greutatea lor e din cauza unui blank mai greu sau a montajului.
Partea cu carbonul e interesanta pt ca o detii de la o sursa concreta, dar din pacate pt noi nu poti intra in detalii.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Apropo de arbore de ata, o lanseta fox de 150 euro
Screenshot_20210212-215903_Gallery.jpg

Nu pot intra in detalii pentru ca ar trebui sa dau niste nume si niste surse de la care nu am aprobarea sa fac asta. Ia-o ca o informatie de inventar neverificata, nu e nevoie de dovezi pt ca nu schimba datele problemei.

Uite greutate si echilibrare cu Stella 2500 FD
20210212_220622.jpg
20210212_220730.jpg

OldSkull

Rod Builder
Apropo de arbore de ata, o lanseta fox de 150 euro
Vezi atașament 41217

Nu pot intra in detalii pentru ca ar trebui sa dau niste nume si niste surse de la care nu am aprobarea sa fac asta. Ia-o ca o informatie de inventar neverificata, nu e nevoie de dovezi pt ca nu schimba datele problemei.

Uite greutate si echilibrare cu Stella 2500 FD
Vezi atașament 41218Vezi atașament 41219
S-o stapanesti sanatos.
Cu siguranta e pe mana ta si asta e cel mai important. Zi mi modelul ca m-ai facut curios sa vad care blackart l-ai schimbat din cast in spin.
Lanseta e de salau sau e ceva mai versatil?

Claudiu

Administrator
Membru personal
B3-70. Lanseta o voi folosi cu precadere la salau, dar nu este acea lanseta de salau conventionala, foarte teapana si foarte rapida se poate vedea mai jos ca este un Med-Fast. Asta pentru ca pe unde merg mai dau si la stiuca, mai intra si cate un somotei/somn si nu mi-au placut niciodata cum lucreaza betele conventionale de salau doar pe varf. De aceea betele se scutura / pescuiesc pentru ca fiecare are mofturile lui.
Screenshot 2021-02-13 at 15.04.52.png

Pentru cei ce vor lanseta pur sange de salau, aceea este Bottom Sensor sau S0-70 Wide Shooter. Pana in 14 gr eu detin si modelul S2-68 Dragger

A mea se indoaie cam asa, punctul "mort" practic este foarte jos

Si ceva specificatii modele:

Screenshot 2021-02-13 at 15.10.30.png

adiwolf

Moderator
Membru personal
frumoasa, stilata, eleganta si rafinata,
sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca numai bucurii.
cine este rodbuilderul?!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Narik evident. Pe o lanseta de pastrav e un must lemnul stabilizat dupa gustul meu. Ce vedeti mai sus sunt piese facute de mana lui, nu cumparate si doar lipite, ma refer la accesorii, mandrina etc

Asa este,acum m am eliberat putin...Ce ma încântă este ca si Dl.Narik ar dori un astfel de blank,i a placut blankul asta catalogandu-l un all around reusit pt jiu,lingura,vobler.Exact ceea ce caut.

Tavi

Oblete
Daca tot ati adus vorba de pastrav, ma laud si eu cu o lanseta care va prinde doar pastravi mari. Phenix X9, cast, mandrina Fuji ACS cu insert carbon, inele Fuji Alconite K -uri, microinele de 4.5 . Culorile sunt mai old school asa, ca nu ma prea pricep la partea asta desi rodbuilderul SorinL a tot incercat sa ma aduca pe calea esteticului dar n-o avut cu cine. Io am vrut pluta pe maner ca asta stiu eu ca se fac lansetele, dar tot o strecurat si ceva eva. Pana la urma o iesit chiar faina, desi e clar ca nu ma pricep.
153521739_270060658080259_7006618685091303027_o.jpg
154194043_270060704746921_5319340249241242382_o.jpg
153894117_270060864746905_6574373491327289230_o.jpg
152942822_270060818080243_1474481218492826671_o.jpg

Boje

Biban

Noctiss SNT 61013-1N
1 pcs, 6'10'', 5-20g(real 5-16g), var de 1,3, butt de 11,6. Ranforsat cu titanium pe cotor. Inele Torzite 2.
Batul a iesit la 99g si se echilibreaza perfect cu mulineta de 200-240g.
Personal cred ca peste el pt jalo pe balti, sunt doar cateva japoneze scumpe care trebuie refacute.

Sus