Edi

Biban
De cateva luni piticii nu imi dau pace si pana la urma cred ca le dau castig de cauza.
M-ar interesa, daca poate cineva sa-mi dea cateva detalii legate de un blank de la Fishing Art din 2 buc pentru o lanseta de jig.
Este vorba de Fishing Art Kraag XF Nano SKXF7622-2N

spin4fun

Salau
De cateva luni piticii nu imi dau pace si pana la urma cred ca le dau castig de cauza.
M-ar interesa, daca poate cineva sa-mi dea cateva detalii legate de un blank de la Fishing Art din 2 buc pentru o lanseta de jig.
Este vorba de Fishing Art Kraag XF Nano SKXF7622-2N
Ia legatura cu Stefan Jurcan, e un rodbuilder din Cluj si a facut foarte multe custom-uri pe blank-urile poloneze, sigur te va putea indruma cum trebuie! Il gasesti si pe Facebook. Numarul lui de telefon: 0748 053 447

Am cumparat de noua lanseta Graphiteleader tiro mr gomts-812mh-mr r-fast 2,44 10-42gr.Ce parere aveti,se merita reinelata cu torzite sau sea-guide titanium.Acum are 8 inele sic si as pune 10.Ma intereseaza sa cresca senzitivitatea.

Am cumparat de noua lanseta Graphiteleader tiro mr gomts-812mh-mr r-fast 2,44 10-42gr.Ce parere aveti,se merita reinelata cu torzite sau sea-guide titanium.Acum are 8 inele sic si as pune 10.Ma intereseaza sa cresca senzitivitatea.
Cel mult o sa schimbe acțiunea, proprietățile carbonului(blankului) nu se schimba dacă pui 10 inele,cel puțin logic.
Am schimbat Ags cu torzite, senzitivitatea e la fel, a devenit doar mai rapida.

shogunu65

Stiuca
Lanseta este regular fast, foarte placuta la pescuit, mai ales daca pescuiesti "intre ape" si cu fire spre limita inferioara specificata de producatorul lansetei. Are 133g la2.46m, in conditiile in care manerul este full grip (eva). O pescuiesc de vreo 2 ani, fara sa simt nevoia sa schimb ceva. Dar daca merita sau nu, cred ca e vorba doar de ideea de modificare si de costuri, desi probabil cu torzite ar deveni putin mai fast. Eu nu as da 300 euro pe o lanseta si apoi sa mai bag 150-200 in inele si manopera. Mai bine caut direct o lanseta cu inelele dorite sau un blank pe care il fac custom.

Eu am facut treaba asta si cu un SIlverado si cu un Tiro si a meritat investitia. Senzitivitatea a crescut semnificativ. Iti recomand sa schimbi si mandrina.

Eu astept cu înfrigurare un Vegter Boron (FishingArt) 7'8",one piece,5-25 grame (capul de jig ) practic cred un 1/4-1 oz,mesterul mi a zis ca se prefigurează un all around excelent...

Sus