lacuri cu stiuca - jud. Mures si imprejurimi

Sambata as merge la o stiuca, as prefera o balta C&R. Ce stiu eu si unde am mai fost si am prins ar fi Ruganesti in jud Harghita, dar asta s-ar putea ca pe sambata sa fie plina de pescari la stationar. Alte sugestii? (chiar si pe privat :) - poate reusesc sa prind o stiuca primavara asta :) )

D

Deleted member 13

Guest
Nu prea e momentul stiucii , dar merita incercat.

Zamfi, in 8 sau 9 aprilie sper sa ajung pe Radesti macar cateva ore. Poate ne intalnim pe acolo...
Vorbind strict de jud. Mures, incepand cu 1 aprilie se va deschide lacul Paingeni (jumate din lac) pt pescuit din barca la rapitor. (nu stiu cati rapitori or fi pe acolo :) )

D

Deleted member 13

Guest
Zamfi, in 8 sau 9 aprilie sper sa ajung pe Radesti macar cateva ore. Poate ne intalnim pe acolo...
Vorbind strict de jud. Mures, incepand cu 1 aprilie se va deschide lacul Paingeni (jumate din lac) pt pescuit din barca la rapitor. (nu stiu cati rapitori or fi pe acolo :) )
Chiar imi doresc.Da un telefon inainte cu o zi sa stiu ...0753580439.

Zamfi, dacă ajung pe Rădești te sun. Mai fur și eu niste meserie :).
Alin, dacă ești din zona....tu pe unde pescuiești ? E mai mult retorica intrebarea....locurile bune nu prea se spun:).
De curiozitate as merge o data și pe Paingeni, că e aproape....

Alin Ms

Somn
Cred ca mai ok sa mergi in timpul saptamanii la Faragau cu niste wadersi. Lacul are stiuca destula si daca le gasesti reteta zilei ai ce driluii.

Cred ca mai ok sa mergi in timpul saptamanii la Faragau cu niste wadersi. Lacul are stiuca destula si daca le gasesti reteta zilei ai ce driluii.
La Fărăgău am prins doar niste salai amărâți de week-end. Am zis că în viața mea nu mai calc acolo :) Mai bine fac 100 de km către locații gen Rugănești sau Radesti.:)

La Faragau, pe lacul mic, nu prea mai poti intra cu wadersi atat de colmatat e lacul. In plus nu mai scoti mirosul de mal din wadersi nici cu slujbe. Desi am avut cateva partide reusite acolo, am jurat ca nu mai merg. Asta si datorita "managementului", efectiv isi bat joc de clienti.

E horror lacul ala mic de la Faragau. Nu prea m-as baga in el desi doar pe acolo am mai vazut atacuri de stiuca (anul trecut).
Anul trecut pe vremea asta la Ruganesti am prins doar cu Lynxul de la Berti tarata in bataie de joc pe fundul apei.
Mai era un pescar care a incercat 2 truse de voblere incepand de la TN si terminand cu niste jig-uri cu skirt si n-a luat nimic.
....
Aline erau multi pescari la stationar?
As avea de ales pe maine intre o partida la Ruganesti sau o partida la crap cu prietenii la Paingeni...parca suna mai bine o gherla la spin la Ruganesti :)

Ieri am ajuns cu prietenii la Paingeni, toata lumea setata pe crap, eu am zis ca-mi pun și sculele de spin la știucă deși știam că la răpitori lasă doar de la 1 aprilie...
Dar administratorul a zis ca pot sa incerc la rapitor de pe mal ( nu din barca) și ....crap m-am făcut :). Am incercat vreo 5 ore jumate din trusa...am ramas la table care mi-au adus o știucă sărită de 2 kg :).
Încep să cred că spin-ul la știucă pe bălțile din zona e mai complicat decât muscaritul prin prisma rezultatelor slăbuțe și a satisfacțiilor obținute. Sau poate nu fac eu ce trebuie....gandescccc

Alin Ms

Somn
Daca esti din zona si nu ai incotro e o varianta dar nu e o destinatie de pescuit pt care sa faci km. Nici ca peisaj si nici ca populatie piscicola.

Intre timp am bagat o gherla la "Delta" din Glodeni. Nu recomand. Am vazut cum prindeau marle la pestisor si le retineau ca sa le mute in alt bazin (sau sa le manance??!)
In disperare de cauza , dupa ce am incercat tot ce se putea, am pus pana si oscilante de pastrav ca sa pacalesc vreo marla. :) Nici o sansa....

Sus