Lacul Paltinu

.... astea sunt din toamna asta ,de pe Paltinu .... bibani mici f. multi ....restul trebuie insistat ...

e33a0eaa-e31d-4339-bd0c-d7735031ee98.jpg

5f6a751a-cb09-48e8-acc4-88979048384e.jpg

a9e8c891-7065-468f-8090-4653e7fc4007.jpg

4f107d19-9cfe-4891-9f15-8a65c1b85588.jpg

Mal

Somn
.... faceam pipi....si cand am privit mai bine in jos mi-am dat seama ca nu am facut eu urmele acelea....
....instantaneu m-a trecut un fior pe spinare.... noroc ca tocmai terminam ....si nu am udat pantalonii...
.... a urmat cel mai rapid start cu caiacul .... :)
Era o ursoaica cu pui, sanatoasa bine dupa urme. Se vede urma mica a ursuletului in partea dreapta sus a pozei. Venise cu puii la adapat, asa ca nu cred ca ai fi fost in primejdie nicidecum, avea alte treburi in zona.
Sunt fericit mai mult sa gasesc urme de astea decat sa prind casaloti. Avem "inca" o populatie sanatoasa de animale salbatice, lucru care ma incanta peste masura.

A bagat taxa,25 lei pe zi ! O mai fi valabil permisu ....... sau si taxa si permis! ? Ce naluca e aia din pozele de mai sus ?

parpa

Biban
Vreau in weekend sa dau o fuga pana la Paltinu. Stie cineva locuri bune de pescuit de pe mal?
gofishing

valeron

Oblete
A postat un domn astazi pe facebook pe grupul "pescuit la clean" niste foto+video de la paltinu..parea ca a luat ceva pesti..si nu mici..

spin4fun

Salau
Era o ursoaica cu pui, sanatoasa bine dupa urme. Se vede urma mica a ursuletului in partea dreapta sus a pozei. Venise cu puii la adapat, asa ca nu cred ca ai fi fost in primejdie nicidecum, avea alte treburi in zona.
Sunt fericit mai mult sa gasesc urme de astea decat sa prind casaloti. Avem "inca" o populatie sanatoasa de animale salbatice, lucru care ma incanta peste masura.
Au trecut doi ani de atunci, de la postare. :) Dar situatia e de actualitate oricum, si pentru pescari, mai ales pentru cei ce frecventeaza zonele de deal si de munte.

Este o problema cu ursii la noi, la fel ca si cu unii oameni in raport cu natura (hranitul ursilor e cea mai mare tampenie). E un tablou mult mai complex aici, dincolo de wildlife-ul de care ne bucuram, de pe margine, din miezul naturii sau privind la televizor. De la suprapopulare, dezechilibre ecologice, modificari comportamentale, pana la reducerea si fragmentarea habitatelor samd. Dar cu certitudine, sa ai peste 10.000 de ursi la noi la o suprafata a habitatului lor tot mai redusa, situatie care sa ii mane spre zonele locuite, nu e tocmai ok. Si spun asta ca biolog, cunoscand putin mai in profunzime problema.

Cat despre intalnirea cu ursii, singura situatie reala de care sa te feresti e cand dai de urme de pui (sau chiar de el), ursoaica e prin preajma si e o adevarata bestie cand isi apara puiul, mai ales in primul an. In rest, se tem ei mai mult de noi decat noi de ei, noi nu suntem pe meniul lor, asa ca orice reactie agresiva e, de fapt, de aparare.

Mal

Somn
Au trecut doi ani de atunci, de la postare. :) Dar situatia e de actualitate oricum, si pentru pescari, mai ales pentru cei ce frecventeaza zonele de deal si de munte.

Este o problema cu ursii la noi, la fel ca si cu unii oameni in raport cu natura (hranitul ursilor e cea mai mare tampenie). E un tablou mult mai complex aici, dincolo de wildlife-ul de care ne bucuram, de pe margine, din miezul naturii sau privind la televizor. De la suprapopulare, dezechilibre ecologice, modificari comportamentale, pana la reducerea si fragmentarea habitatelor samd. Dar cu certitudine, sa ai peste 10.000 de ursi la noi la o suprafata a habitatului lor tot mai redusa, situatie care sa ii mane spre zonele locuite, nu e tocmai ok. Si spun asta ca biolog, cunoscand putin mai in profunzime problema.

Cat despre intalnirea cu ursii, singura situatie reala de care sa te feresti e cand dai de urme de pui (sau chiar de el), ursoaica e prin preajma si e o adevarata bestie cand isi apara puiul, mai ales in primul an. In rest, se tem ei mai mult de noi decat noi de ei, noi nu suntem pe meniul lor, asa ca orice reactie agresiva e, de fapt, de aparare.
Problema sunt oamenii. Nu ursii au taiat padurile. Nu ursii braconeaza.Nu ursii isi lasa animalele domestice in paduri. Nu ursii hranesc animale salbatice si se pozeaza cu ele.Anul asta in afara de multe urme, n am avut nicio intalnire fata de anul trecut cand am contabilizat 4. Un singur cal lasat pe pasune de neoameni a fost atacat de un urs mic si omorat. Insa nu l a putut "agonisi "calul agonizand a ajuns in sat.
Rezolvarea este impaduririle. Si o societate educata.
Vine Craciunul si putem visa. Cu ochii larg inchisi.

spin4fun

Salau
Problema sunt oamenii. Nu ursii au taiat padurile. Nu ursii braconeaza.Nu ursii isi lasa animalele domestice in paduri. Nu ursii hranesc animale salbatice si se pozeaza cu ele.Anul asta in afara de multe urme, n am avut nicio intalnire fata de anul trecut cand am contabilizat 4. Un singur cal lasat pe pasune de neoameni a fost atacat de un urs mic si omorat. Insa nu l a putut "agonisi "calul agonizand a ajuns in sat.
Rezolvarea este impaduririle. Si o societate educata.
Vine Craciunul si putem visa. Cu ochii larg inchisi.
Absolut, suntem si noi parte (mare) din problema. De asta zic ca situatia e complexa. Nu e insa ca si cum, daca am avea paduri mai extinse, brusc ursii nu s-ar mai inmulti. Problema vizeaza si nisele ecologice si lanturile trofice. Practic, dinainte de revolutia industriala, dar mai ales dupa ea si cu cresterea demografica, lanturile trofice au fost disturbate iar nisele ecologice modificate. In mod normal, intr-un sistem ecologic nedisturbat, toate elementele au ajuns si sunt in echilibru (stadiul de climax). Cand iei elemente din acel sistem, cum ar fi alti pradatori, ce ramane explodeaza in efective, nu mai exista competitie sau pradatori pentru ei. Vezi si cu mistretii, ce populatii mari sunt (sau erau), tocmai pentru ca nu mai au pradatori. Problema e ca omul a intervenit mereu si incearca sa regleze si acum. Avem un comportament asemanator cu parazitii, din pacate, ca specie. La un moment dat era sa ma iau la bataie cu un vanator care insista sa imi explice el mie, ignorantul, cum e treaba cu vanatul (nu animalele, vanatul) si rolul omului si a vanatorului in a echilibra situatia (pe care tot el a dezechilibrat-o)...in fine, asta e.

De acord cu impaduririle smart si exploatarile smart (si reduse) de materie prima lemnoasa. Dar vezi tu, pana acolo, ai o mica mare mafie, numita Romsilva...din aceeasi tagma cu Hidroelectrica.

De intalnit eu ma cam intalnesc anual cu urs, in munte, in special in Fagaras, unde am si dat nas in nas cu o namila de ursoaica cu pui care tocmai omorase doua oi pe o vale invecinata. Nu a atacat, a fugit, oprindu-se din cand in cand sa isi astepte puiul de anul doi...probabil de asta nici nu a fost agresiva. Dar eu am cam inlemnit in prima faza, apoi am inceput sa procesez si sa o iau din loc. Colegul meu, linistit, cauta aparatul sa pozeze...:))

Dar vorba ta, sa visam la o lume mai buna, mai educata, mai compasionala cu semenii si prietenoasa cu casa noastra :)

Cele bune!

Voblerul ala de la Dragos din poze seamănă cu savage gear 3D slim jig minnow de 12,5cm si 60g ,greu! Ma gândeam la salmo giant chubby GCD14 culoare GT (fire tiger) si 90grame ,ii scot triplele si agat doua carlige dinalea cu ciuf !

shogunu65

Stiuca
si salmo giant chubby a fost facut tot pentru pescuit pe verticala. Daca schimbi triplele cu carlige o sa ai ceva mai multe rateuri si mult mai putine agataturi, mai ales ca de cele mai multe ori trebuie sa pescuiesti aproape de substrat. Dragos cred ca se antrena pentru Grecia, slow jigging si tai-rubber nnnoroc

Sus