Lacul Izvorul Muntelui (Lacul Bicaz)

Salut..sunt din Bacau si m ar interesa pentru anul acesta sa fac cateva plimbari cu barca de placere cu copii sau pentru pescuit...ma puteti ajuta vacrog cu o harta a lacului si cateva locuri frumoase usor accesibile cu masina din care se poate lansa barca usor la apa...eventual din experienta voastra unde se poate campa si cu cortul o noapte ( o mini tabara pt copii)..multumesc frumos

Dacă apă e crescută sunt câteva locuri foarte frumoase de pus cortul dar dacă nivelul apei este scazut atunci nu prea ai unde pt că malurile sunt destul de abrupte.
Pe aici poți da barca la apă cel mai sigur indiferent de nivel, doar cine știe cum să fie foarte scăzut și să nu fi apucat băieții să vină cu vola ca să amenajeze.
Cum ajungi la baraj, nu il treci ci mergi tot înainte pe lângă restaurant bibanul si cobori spe apă.
40419

Primul loc unde poti pune cortul este aproape de locul de intrat pe apă, cumva vis-a-vis, acum vreo 12 ani am stat acolo cu cortul, parcă e accesibil si cu mașina.
40420

Un pic în amonte une se varsă pârâul Potoci este locul însemnat, accesibil și cu mașina. De-a lungul malului drept sunt multe locuri unde poți pune cortul, am stat aici de mai multe ori.
40425

40426

Următorul loc e accesibil doar cu barca, e o limbă de pământ, e plan și foarte fain. Asta vară am văzut de mai multe ori corturi acolo, chiar și dimineața tare erau cu barca lăsată la mal, nu știu cum e cu siguranta bărcilor lăsate peste noapte....e loc de dat la stationar.
Locul e oricum foarte frumos și vreau să merg și eu acolo la vară. O idee mai în aval este tot așa loc frumos, și e și loc si de răpitori, vezi ca e salvat de mine golful dim stânga cum stai cu fața ls apă.
40421

40422

Loc arhicunoscut e plaja montană de la Izvorul Alb, Secu
40423

Vis-a-vis și un pic în amonte este un loc accesibil si cu mașina pe vreme frumoasă, daca ploua nu mai ieși decât cu 4x4
E loc larg, cu pini rari dar și loc deschis de stat la soare. Am stat cu cortul aici si vederea e wow
40424

Sunt sigur că sunt multe locuri, mergi cu barca de-a lungul malurilor și sigur o sa găsești destule.

Dacă apă e crescută sunt câteva locuri foarte frumoase de pus cortul dar dacă nivelul apei este scazut atunci nu prea ai unde pt că malurile sunt destul de abrupte.
Pe aici poți da barca la apă cel mai sigur indiferent de nivel, doar cine știe cum să fie foarte scăzut și să nu fi apucat băieții să vină cu vola ca să amenajeze.
Cum ajungi la baraj, nu il treci ci mergi tot înainte pe lângă restaurant bibanul si cobori spe apă.
Vezi atașament 40419

Primul loc unde poti pune cortul este aproape de locul de intrat pe apă, cumva vis-a-vis, acum vreo 12 ani am stat acolo cu cortul, parcă e accesibil si cu mașina.
Vezi atașament 40420

Un pic în amonte une se varsă pârâul Potoci este locul însemnat, accesibil și cu mașina. De-a lungul malului drept sunt multe locuri unde poți pune cortul, am stat aici de mai multe ori.
Vezi atașament 40425
Vezi atașament 40426

Următorul loc e accesibil doar cu barca, e o limbă de pământ, e plan și foarte fain. Asta vară am văzut de mai multe ori corturi acolo, chiar și dimineața tare erau cu barca lăsată la mal, nu știu cum e cu siguranta bărcilor lăsate peste noapte....e loc de dat la stationar.
Locul e oricum foarte frumos și vreau să merg și eu acolo la vară. O idee mai în aval este tot așa loc frumos, și e și loc si de răpitori, vezi ca e salvat de mine golful dim stânga cum stai cu fața ls apă.
Vezi atașament 40421
Vezi atașament 40422

Loc arhicunoscut e plaja montană de la Izvorul Alb, Secu
Vezi atașament 40423

Vis-a-vis și un pic în amonte este un loc accesibil si cu mașina pe vreme frumoasă, daca ploua nu mai ieși decât cu 4x4
E loc larg, cu pini rari dar și loc deschis de stat la soare. Am stat cu cortul aici si vederea e wow
Vezi atașament 40424

Sunt sigur că sunt multe locuri, mergi cu barca de-a lungul malurilor și sigur o sa găsești destule.
Multumesc frumos!

Interesant . Cam asa era nivelul lacului pe la inceputul toamnei 2020 - septembrie . Alaltaieri era mai scazut cu vreo 20 m diferenta de nivel . Ne spui si noua din ce an sunt pozele ? Pe bune.

IlieNeamt

Biban
Cristian11 sincer nu inteleg postarea ta. Cred ca suntem printre putinii (eu si fratele meu) care postam video-urile din partidele noastre fara a ascunde locurile, nalucile, data sau mai stiu eu ce si am dat detalii oricariu a intrebat de fiecare data. Poate pozele de mai jos (print screen-uri din video-urile facute in aceasta partida) iti mai clarifica gandurile legate de nivelul apei de pe 02 Ianuarie 2021 nnnoroc

Atașamente

IlieNeamt

Biban
Am observat ca ai mai raspuns intre timp dar raspunsul a fost sters. Tot continui sa ma acuzi fara nici un motiv de minciuna si tot nu inteleg de ce. Iti mai dau pentru studiu doua poze si sper sa incetezi cu acuzele nefondate : una in care vizualizezi malul din dreapta noastra + una cu exif-ul uneia dintre poze facute in aceasta partida.

EXIF is short for Exchangeable Image File, a format that is a standard for storing interchange information in digital photography image files using JPEG compression. Almost all new digital cameras use the EXIF annotation, storing information on the image such as shutter speed, exposure compensation, F number, what metering system was used, if a flash was used, ISO number, date and time the image was taken, whitebalance, auxiliary lenses that were used and resolution. Some images may even store GPS information so you can easily see where the images were taken!

barca03.jpg
02.01.2021.jpg

Hades

Salau
Cateva imagini din partidele noastre din noiembrie/decembrie' 2020 si ianuarie'2021 de pe lacul Izvorul Muntelui, Bicaz
Sunt abonat la canalul vostru, dar 33 de minute numai la un video...!!!!!!gandesccccgandesccccgandescccc Am găsit rezolvarea . O să trăiesc 140 de ani să le pot vedea, că nu sunt abonat numai la canalul vostru

Sus