Claudiu

Administrator
Membru personal
Lacul Izvorul Muntelui (sau Lacul Bicaz), este un lac de acumulare aflat pe cursul râului Bistrița in amonte față de orașul Bicaz.
Imi doresc de mult sa ajung acolo si probabil ca nici nu voi ajunge prea curand, dar imaginile, povestile, concursurile desfasurate acolo si mai ales BIBANII ce se gasesc in acest lac ma fac sa visez frumos. Pentru cei ce au pescuit acolo, ne pot da informatii despre accesul la lac, drumuri, cazare, daca se plateste vreo taxa, cum se desfasoara pescuitul, perioade optime si in general orice informatie despre pescuitul pe Lacul Izvorul Muntelui

jnlcQkL.png

HR2uN1X.jpg

DV2srVl.jpg

adiwolf

Moderator
Membru personal
de vis !
dar pana mor, tot ajung sa pescuiesc bibanii aia de poveste din acest minunat lac bucuriemare

edd

Somn
intradevar frumos,acolo unde sunt pozele m-as caza si eu e cea mai frumoasa zona,cu Ceahlaul in spate,la Poiana Largului chiar sub pod am pescuit de pe mal,acolo as cauta lostrita, ca de altfel pe Bistrita pana la Vatra Dornei sau pe Muresul superior intre Toplita si Deda

Ultima editare:
V

vali stratonov

Guest
"Ieri 3 mai am venit de la Bicaz unde am avut intilnire cu Raul Papalicef reprezentantu zonal al Asoc. Lupul Cenusiu si am aflat mai multe lucruri, printre care si asta ":

Art.7. Accesul pescarilor sportivi în zona de pescuit se realizează în condiţiile respectării prevederilor Regulamentului AVPS Lupul Cenusiu după obţinerea permisului de pescuit emis de ANPA conform Ordinului ministrului agriculturii nr.15/2011 si achitarea tarifelor de acces în zona de pescuit stabilite la Art.8

Art. 8. Tarifele de acces în zona de pescuit, conform Ordinului ministrului agriculturii nr.15/2011, sunt:

Pentru zona ( 7 km) cuprinsa intre gura de varsare a paraului Schit si confluenta paraelor Schit si Martin

§ de 5 lei/săptămână/pescar sportiv,

§ de 10 lei/lună/pescar sportiv,

§ de 20 lei/an/pescar sportiv

Pentru celelalte zone

§ de 20 lei/săptămână/pescar sportiv

§ de 40 lei/lună/pescar sportiv,

§ de 100 lei/an/pescar sportiv valabil pe toate zonele de pescuit gestionate de AVPS Lupul Cenusiu
......................................................................................................................................................................
Ca sa fiti mai bine informati cred ca ar trebui sa consultati regulamentul integral ca sa evitati discutiile inutile si eventualele neplaceri.
AICI:

http://lupulcenusiu.ro/index.php?option ... regulament

V

vali stratonov

Guest
In cursul saptaminii vom posta anuntul editiei a 3-a Bibanmania ....
Va asteptam cu drag sa fiti alaturi de noi in mijlocul naturii pt a lega noi prietenii si de ce nu sa cunoastem noi campioni
in ale spinningului de pe la noi.....
Fiti cu ochii pe noi bucuriemaregofishingpunkpunk

D

Deleted member 13

Guest
Multumim Vali de informatii si de invitatie! Cu siguranta o sa fiu cu ochii pe voi ,chiar daca mi-ar fi placut sa particip si eu la o sueta cu pescari de spinning de la care ai ce invata! Poate cu alta ocazie .Pana atunci aplaud

Ceva poze cu lacul izvorul muntelui.

Atașamente

• 20170611_102305.jpg
    20170611_102305.jpg
    200,1 KB · Vizualizări: 356
  • 20170528_160941.jpg
    20170528_160941.jpg
    198,7 KB · Vizualizări: 323
  • 20170518_191343.jpg
    20170518_191343.jpg
    67,1 KB · Vizualizări: 341
  • 20170518_191317.jpg
    20170518_191317.jpg
    184,8 KB · Vizualizări: 269
V

vali stratonov

Guest
Inseamna ca apa e in crestere ...chiar importanta.
Eu am fost la inceputul lunii iunie si apa era mult mai jos...dar se pare ca e inca "tulburica"...

Se va umple barajul pt ca nu mai uzineaza din cauza ca schimba turbinele la stejarul.
De tulbure e tulbure ca a plouat la greu dar daca mergi in zona hangu e mai limpede.

V

vali stratonov

Guest
Asa era si acum 3 saptamini, mai limpede de la Hangu spre Potoci...
Important e sa creasca apa sa ajunga pe la crengile copacilor ....atunci sa vezi cleni de cleni.)))

V

vali stratonov

Guest
In spre care coada???
In coada de sub podul de la Valea Laurgului...sau??

Sus