Lacul cerna

Dori

Stiuca
Am fost in amonte de baraj, niște locuri cum numai pe youtube la japonezul casket am văzut, bulboane mari și răgălii pe sub maluri, însă nu am văzut decât pitici urmărind rotativa. La voblere nu am avut niciun atac. Am dat si in oraș, Baile Herculane, un singur atac am avut, era un pui de păstrăv.
Erau cu bărcile pe lacul Prisaca si destul de multe mașini parcate de-a lungul lui.
Din vazute, de la centrul tip muzeu in sus sunt niste bulboane nota 10, dar greu accesibile si nu stiu cum se pescuieste; pe lac am vazut cel putin 3 bărci si se dadeau într-una la artificiale, prinsesera doar 2 clenuti. Este si strapazan.

Pi3.14

Stiuca
Cel putin zona de mai sus de lac...pana la iovanu, e braconata. Sunt niste personaje in zona care golesc bulboanele cu plase de alea rotunde cu greutati pe margini, care le arunca. Retin tot. Padurarul a zis si el povestea, n.am chitanta sa.ti dau, dar nu te du ca mvai e plin de supercontroale. Era culmea sa dea si sa meri la pescuit constatand ca apele.s bezna. Asa, el pazeste apele de oameni. Socant e de care oameni ii pazeste:(
Sa vezi ce exploatari de lemn sunt prin parcul ala national....mai mare dragul.
Zona, pe cat e de frumoasa, pe atat de mult e supta de absolut tot. Pacat ca e locuita si oarecum accesibila....:(

Eu mă bucur că am văzut și locuri unde chiar e sălbatică natura si poți prinde păstrăv indigen de 35+ cm ... păcat că sunt puține.
Oricum zona e superbă în amonte de lac, daca ar fi păzită ar fi cel puțin la fel de renumită ca Târnava Mare.

Pi3.14

Stiuca
Eu mă bucur că am văzut și locuri unde chiar e sălbatică natura si poți prinde păstrăv indigen de 35+ cm ... păcat că sunt puține.
Oricum zona e superbă în amonte de lac, daca ar fi păzită ar fi cel puțin la fel de renumită ca Târnava Mare.
Zona e intr.adevar superba. Dn66a spre cerna sat e, culmea, drum national, dar norocul zonei e ca drumul e atat de prost incat putini se incumeta. Din pmdvd e cel mai frumos drum national din partea asta de tara. Ma refer la 66a. Iti mai recomand unul, dn7a, petrosani spre jud. VL. Ai sanse mai mari sa vezi un pastrav in Jiet.;)
Pastravii aia de 35+ pe valea cernei is la fel de desi ca si lostrita pe bistrita din pacate.

20200719_101312.jpg
20200719_101312.jpg

Asta i prins in oras...si eliberat desi cam tavalit

Sus