Lacul cerna

oldheinz

Biban
Stiti cumva daca mai exista lacul Cerna? Daca da, cam care e stuatia? Se mai prinde ceva? Se mai fura de pe mal cand tu esti in barca, pe apa? Altfel zis, merita un drum de la Arad?

adiwolf

Moderator
Membru personal
zvonurile si stirile sunt contradictori si din surse atat de diverse incat nu le'as putea numi ca surse de incredere, ca urmare nu le pot propaga mai departe
totusi, cu doi ani in urma cand inca mai aveam o gasca de prieteni pescari impreuna cu care planuiam o iesire la Cerna, stiam ca drumul este zob si zona este sub influenta unui patron/ individ care era stapant acolo sau asa credea el
mai multe, nu stiu din pacate dar ce am auzit nu este de bine

oldheinz

Biban
zvonurile si stirile sunt contradictori si din surse atat de diverse incat nu le'as putea numi ca surse de incredere, ca urmare nu le pot propaga mai departe
totusi, cu doi ani in urma cand inca mai aveam o gasca de prieteni pescari impreuna cu care planuiam o iesire la Cerna, stiam ca drumul este zob si zona este sub influenta unui patron/ individ care era stapant acolo sau asa credea el
mai multe, nu stiu din pacate dar ce am auzit nu este de bine
Multumesc. Hai ca mi-am mai luat gandul de la una.

Despre care lac Cerna intrebi?Pe Cerna din Caras-Severin (Herculane)? Acolo sunt 2 lacuri pe Cerna ,unul imediat dupa statiune in amonte(lacul Prisaca) si unul spre izvoarele Cernei(jud. Gorj) den. Iovanu.

adiwolf

Moderator
Membru personal
topicul este vechi iar userul respectiv nu a mai binevoit sa ne onoreze cu prezenta de foarte mult timp, dar daca tot l-ai resuscitat (pe topic, nu pe user ! ), hai ca cer eu informatii mai detaliate despre Lacul Prisaca - zona, drumuri, acces cu barca,specii,regimul lacului, etc.

Dacă este vorba despre lacul Iovanu, drumul dinspre Uricani este bun, asfaltat de curând până aproape de pasul Jiu Cerna iar de acolo este un drum forestier destul de accesibil oricărui tip de autoturism. După trecerea de baraj drumul este betonat. Are multe gropi, dar accesibil. Despre pescuit, de curând Dan Pavaloiu a publicat detalii pe rețelele de socializare.

D

Deleted member 13

Guest
Nu eate vorba de Iovanu.Este vorba de lacul Prisaca.

Dori

Stiuca
Am fost eu pe cerna si am dat si pe lac putin...n am prins nimic
Salut!

De mult vreau sa ajung acolo, doar ca nu sunt lămurit cum este cu pescuitul pe acolo, nu am reusit sa imi dau seama cum se plateste taxa pentru a pescui in lacul de acumulare de deasupra statiunii - acum cativa ani, am ajuns intr-un weekend, dar era inchis la agentia de pescuit si nici daca este permis pescuitul la momeli naturale, as pescui la oblete in a 2-a zi, iar in prima la artificiale..

Stiu ca ar fi si clean, pastrav, salau, dar.. nu prea este o zona de pescuit de pe mal, la artificiale, mai ales ca exista si vipere.

Puteti oferi ceva detalii despre pescuitul pe acolo?

Wurger

Somn
Eu ma gandesc asa:
Daca ma apuc direct de pescuit si cand vine nenea controlor nu am niciun peste langa mine si nu o rup la fuga, nu ne putem intelege sa platesc ce e de platit?
La Bradisor, singur, asa am procedat.

Dori

Stiuca
Eu ma gandesc asa:
Daca ma apuc direct de pescuit si cand vine nenea controlor nu am niciun peste langa mine si nu o rup la fuga, nu ne putem intelege sa platesc ce e de platit?
La Bradisor, singur, asa am procedat.
Pe unele ape platesti cand inainte, pe altele se poate si cand vine paza. Oricum, ma duc maine, in principiu la artificiale, iar duminica as incerca la oblete. Tot maine, mai fac o incercare la ocol si vad ce si cum, daca nu.. ramane doar sa testez. Ma supara insa faptul ca dau de pareri impartite si nu-mi dau seama daca este permis doar pescuitul la artificiale.

Luigi din varii motive, in ultima perioada am pescuit foarte putin si m-am axat mai mult pe pestele pasnic deoarece s-a golit lacul de acumulare din oraș, iar timpul nu-mi permite sa caut pestele rapitor cum ar trebui. Cred ca, totusi, ma voi reapuca de rapitor cat de curand, poate chiar săptămâna viitoare deoarece nu imi place sa pescuiesc in grup si sa depind de unul, de altul si sa.. nu pot pescui cum vreau si in liniste. Nu apreciez nici opritul clenutilor; daca carasul si obletele se reproduc destul de usor, zic eu, carasul fiind considerat si specie invaziva protejata legal.. ma irita cand aud ca se păstrează clenut la palma. In fine, tre' sa-mi revizuiesc comportamentul si alte cele.

Fir intins!

adiwolf

Moderator
Membru personal
am pescuit pe prisaca.
am prins salau.
nu m-a intrebat nimeni de nimic, insa nici nu prea avea cum (si nici indicat nu prea era - nu dezvolt, nu intru in amanunte)
nu m-am stresat daca avem voie sau nu, dar desi venisem cu barcile si ni se promisese ca avem voie la pescuit cu ele pe lac, nu am intrat cu barcile - a intrat o singura barca si nu a intrebat nimeni de nimic.
restul am stat pe mal la "socializare" si pescuit
erau alte timpuri, lumea nu auzise de covid, iar noi eram o trupa frumoasa dornica de viata

Dori

Stiuca
Știe cineva condițiile de pescuit pe Cerna mai sus de lacul Prisaca?
Din cate am inteles, de la un padurar, duminica, trebuie achitata o taxa de 25 de lei- nu sunt sigur in ceea ce priveste cuamtumul ei, s-ar putea sa fie 20 lei. Eu nu am putut face hârtiile deoarece, cica, padurarul nu avea casa de marcat (ceva in genul) si.. nu putea sa-mi taie/emita chitanta - aberant! Nu a stiut nici sa-mi dea vreun cont bancar in care sa depun banii si nici nu am reusit sa gasesc pe internet pe undeva.

Nu am vrut sa risc sa pescuiesc deoarece, cica, se fac controale si de catre jandarmi, iar acestia cer dovada. Daca nu o ai, risti amenda.

Ce am inteles, oarecum, este ca poti pescui la artificiale din oras pana la sfarsitul lacului de deasupra orasului - lacul Prisaca, in baza unui singur tarif. Cica ar ,,inchide" ochii daca pescuiesti la naturale, la ,,pasnici". Problema este ca, padurarul, nu le prea avea cu pescuitul.

In oras.. nu prea ai sanse la artificiale, se braconeaza si se folosesc si momeli naturale in exces si este poluat - poate vin cu o filmare in urmatoarele zile.

Exista un magazin de pescuit, am vazut si artificiale-ceva muste, Cozma si Salmo- pe str. Trandafirilor, nr.4, parca, in spatele unor blocuri, la subsol/garaj.

Poti sa suni la nr.de fix al ocolului: 0255 560 518 - mi l-a dat padurarul. La sediul ocolului gasesti si nr.de telefon al padurarului pe respectiva zi, dar nu stiu daca iti raspund. Recomand sa apelati din timp deoarece lucreaza doar luni-vineri, parca pana la ora 4.

Am atasat cateva poze de la avizier. Au si regulamentul postat pe un site, al lor parca, nu pot cauta acum. Din cate am observat, nu se elibereaza pestele prins in baraj. Nu stiu cat de exact este.

In barajul Prisaca.. Hidroelectrica sau ce alt mahar este, nu permite traversarea barajului si accesul pe partea cu padurea ca cica-i un hotel ceva cu ,,circuit intern". De pe mal sunt putine locuri accesibile, ar fi buna o barca - nu poti ajunge usor la apa din cauza malurilor abrupte si/sau a riveranilor. Cautati.. zonele de popas ale masinilor, de regula pe acolo mai gasiti poteci. Poate va ajuta padurarul/i.

Lacul Iovan, pe Cerna, parca este in Gorj.. nu stiu cum se pescuieste acolo, întrebati la Ocol.

Atentie la VIPERE!

Fir intins!
20200830_091312.jpg
20200830_091341.jpg
20200830_092206.jpg

Am fost in amonte de baraj, niște locuri cum numai pe youtube la japonezul casket am văzut, bulboane mari și răgălii pe sub maluri, însă nu am văzut decât pitici urmărind rotativa. La voblere nu am avut niciun atac. Am dat si in oraș, Baile Herculane, un singur atac am avut, era un pui de păstrăv.
Erau cu bărcile pe lacul Prisaca si destul de multe mașini parcate de-a lungul lui.

Sus