Lacul Belis - Fantanele

adiwolf

Moderator
Membru personal
la noi functioneaza inca aberatia aia cu "necunoasterea legii nu te absolva de vina" - insa nimeni nu scoate la vedere acete legi alambicate facute sa le priceapa doar cei cu cunostinte juridice.
urasc genul ala de trimiteri catre diverse articole din diverse hotarari

danone

Salau
Prin HG 741/2020 s-a scos din lista apelor navigabile lacurile Fantanele Belis si Tarnita. Atat si punct . In stirea asta care e vehiculata in media ( http://www.monitorulcj.ro/stiri-din...au-ramas-cateva-exceptii#sthash.TWUktHb4.dpbs ) nu stiu de unde s-a tras concluzia ca exceptie fac barcile propulsate cu forta umana, eoliana si motoare electrice. Adica ai voie sa navighezi cu un velier de 20 m lungime cu panze (eolian) care intra in categoria celor navigabile care sunt interzise prin HG741. E o aberatie , nu stii ce sa mai crezi. Maine "incerc marea cu degetul" , adica ies cu gonflabila mea dotata cu un motor de 5CP sa vad ce se intampla.

Wurger

Somn
la noi functioneaza inca aberatia aia cu "necunoasterea legii nu te absolva de vina" - insa nimeni nu scoate la vedere acete legi alambicate facute sa le priceapa doar cei cu cunostinte juridice.
urasc genul ala de trimiteri catre diverse articole din diverse hotarari

Aia zic. Sunt atat de multe exceptii si norme de aplicare, ca fiecare balta devine un caz particular. Deci toata info despre ce se poate face in locul ala particular sta la cine il detine. Rezulta ca ACEL proprietar /administrator pune 4 panouri pe care sunt trecute toate regulile. La fel si oe siteul ce poate fi accesat si din Papua NG daca vrea cineva de acolo sa pescuiasca pe Fantanele.
Daca s.ar face o singura lege de 2 articole care sa oblige orice proprietar de orice sa aduca la cunostinta oricui ar fi interesat regulamentul de utilizare / functionare, n.ar mai fi nevoie de interventia statului.

Mal

Somn
Prin HG 741/2020 s-a scos din lista apelor navigabile lacurile Fantanele Belis si Tarnita. Atat si punct . In stirea asta care e vehiculata in media ( http://www.monitorulcj.ro/stiri-din...au-ramas-cateva-exceptii#sthash.TWUktHb4.dpbs ) nu stiu de unde s-a tras concluzia ca exceptie fac barcile propulsate cu forta umana, eoliana si motoare electrice. Adica ai voie sa navighezi cu un velier de 20 m lungime cu panze (eolian) care intra in categoria celor navigabile care sunt interzise prin HG741. E o aberatie , nu stii ce sa mai crezi. Maine "incerc marea cu degetul" , adica ies cu gonflabila mea dotata cu un motor de 5CP sa vad ce se intampla.
Eu zic ca te complici in amanunte.

Nu se mai permite navigatia pe lacurile astea, deci profan spus nu mai e drum "navigabil". Definitiile le gasesti in legislatia romana in Ordinul MT 1472/2018, privind cerintele tehnice PENTRU NAVELE de navigatie interioara. Daca ai nava care face obiectul acestui ordin, nu ai ce cauta cu ele pe lacurile astea. La ce ai tu, s-a raspuns bine de colegii de mai sus.

In plus, articolul e facut neprofesionist din auzite. Conform HG 665/2008 controlul se face de Ministerul Transporturilor prin Autoritatea Navala Romana, iar politicianul intrebat de reporter zice de Consiliul Judetean ca face nu-s ce control. Nu zau?

Cheia si lacata este ca ordinul se aplica navelor adica astea:
RT. 2
  (1) Prezentul ordin se aplică următoarelor construcţii navale care arborează pavilionul român şi care navighează pe căile navigabile interioare ale Uniunii Europene, denumită în continuare Uniune, repartizate geografic în zonele 1, 2 şi 3 prevăzute în anexa nr. 1 la prezentul ordin, precum şi construcţiilor navale care arborează pavilionul celorlalte state membre ale Uniunii care navighează pe căile navigabile interioare din România prevăzute în anexa nr. 1:
  a) navelor cu o lungime (L) mai mare sau egală cu 20 m;
  b) navelor al căror produs între lungime (L), lăţime (B) şi pescaj (T) reprezintă un volum mai mare sau egal cu 100 mc;
  c) remorcherelor şi împingătoarelor destinate să remorcheze sau să împingă sau să deplaseze la ureche construcţiile navale menţionate la lit. a) şi b) sau instalaţiile plutitoare;
  d) navelor de pasageri;
  e) instalaţiilor plutitoare.

Si are si niste exceptii la NAVE de agrement, adica chestia plutitoare care indeplineste caracteristicile de mai sus.

Barca nu este nici macar nava de agrement, asa ca nu vad cum ar putea fi interzisa la intrare. Desigur, daca discutam de legiuitorul roman atunci nu putem sa nu ne intrebam de ce nu exista in clar in lege si o descriere a acestor mijloace plutitoare.
Eu stiu de ce, ca sa te .... organul daca are chef si sa-ti strice ziua. Nu ca ar vrea neaparat, dar la o lege chioara, neclara si discutabila, Dumnezeu cu mila.

danone

Salau
Aia zic. Sunt atat de multe exceptii si norme de aplicare, ca fiecare balta devine un caz particular. Deci toata info despre ce se poate face in locul ala particular sta la cine il detine. Rezulta ca ACEL proprietar /administrator pune 4 panouri pe care sunt trecute toate regulile. La fel si oe siteul ce poate fi accesat si din Papua NG daca vrea cineva de acolo sa pescuiasca pe Fantanele.
Daca s.ar face o singura lege de 2 articole care sa oblige orice proprietar de orice sa aduca la cunostinta oricui ar fi interesat regulamentul de utilizare / functionare, n.ar mai fi nevoie de interventia statului.
Da , regulamentul ar trebui facut de proprietar/administrator. Dar oare cine e proprietarul/administratorul? Luciul de apa e administrat de hidroelectrica , apa , de catre Admin.Bazinala de Apa Somes Tisa iar resursele acvatice vii, de RNP. Deci "eu cu cine votez?"drunk

Wurger

Somn
Cu atat mai mult. Intri si pescuiesti si daca vine unu sa.ti spuna ca nu e voie, il intrebi intrebarea aia de mai sus.
In baza cui ma intrebi - a, b sau c? Si unde scrie pe undeva ca nu am voie, ca daca vedeam, nu intram.

Pi3.14

Stiuca
Cu atat mai mult. Intri si pescuiesti si daca vine unu sa.ti spuna ca nu e voie, il intrebi intrebarea aia de mai sus.
In baza cui ma intrebi - a, b sau c? Si unde scrie pe undeva ca nu am voie, ca daca vedeam, nu intram.
Abordarea n.as zice ca.i buna, stii vreo strada pe care scrie....interzis furtul din buzunare? Interzis datul in cap? Necunoasterea legii nu ne absolva de respectarea ei. Ar fi si culmea....

Wurger

Somn
Nu cred ca e o comparatie buna. Normal ca daca intru pe lac si dau cu carbid sau ma duc la unu si.i dau gaura in barca e gresit.
O comparatie buna ar fi ca intru pe o strada si pe la jumate imi zice unu ca e proprietate privata si n.am voie acolo .... fara panou de avertizare.

Pi3.14

Stiuca
Nu cred ca e o comparatie buna. Normal ca daca intru pe lac si dau cu carbid sau ma duc la unu si.i dau gaura in barca e gresit.
O comparatie buna ar fi ca intru pe o strada si pe la jumate imi zice unu ca e proprietate privata si n.am voie acolo .... fara panou de avertizare.
In opinia ta e normal. Dar se gasesc persoane pentru care normal inseamna altceva. Si daca nu scrie complet explicit ca nu e voie, vor gasi o explicatie prin care sa para normal ceea ce fac. Romanul e inventiv la d.astea:(

Pi3.14

Stiuca
si nu crezi ca tocmai din cauza asta ar trebui sa scrie explicit si la vedere ?!!
In orice formulare, se va gasi o forma de interpretare pentru a evita legea sau spiritul ei. Tipic romanesc, revin.
De asta am intrebat mai sus...d c nu mai e apa navigabila lacul?

danone

Salau
Pt ca unii si-au facut de cap. Ambarcatiuni cu motoare de 150-200CP. Un tip cu o astfel de barca se lauda ca intr-un wekend a ars 200 l de benzina. Sa nu-mi spuna cineva ca a fost scos din lista cailor navigabile pt ca e in zona de arie protejata sau ca e rezerva de apa potabila. Am gasit o poza mai veche cand era scazut nivelul apei,
belis.JPG
cu cabane pe malul lacului facuta in zona unde are si domnul presedinte al cons jud. Cluj, Paunel Tise o mica cabanuta cu vreo 10 camere.

Pi3.14

Stiuca
Si deci, logica ar fi sa nu-i lase pe cei cu motoare mari, care totusi nu sunt asa de multi. Deci decat unul cu 200l de benzina arsi, mai bine 20 de barci mici care oricum ard aceeasi cantitate. Si barci mici sunt mult mai multe, statistic. Eu cred ca logica a fost ca pur si simplu sa nu mai existe termice pe lac. Evident, romanul va gasi modalitati de eludare. si tot la cantitatea aia de combustibil ars se va ajunge, doar ca din mai multe esapamente. Despre problema canalizarilor, da, e complet dezgustator ce se intampla. Dar nu ne putem ascunde in spatele faptului ca daca unii incalca legea, neaparat trebuie s-o incalcam si noi ca doar si altul o face. Si ne mai miram ca suntem unde suntem....

Edi

Biban
Acelasi lucru se intampla si pe alte lacuri. La baraj la Gura Apei de cand cu COVID-19 zici ca esti la mare. Salupe cu motoare de 200cp skijeturi si chiar si ski nautic. De cca 2 luni s-a interzis accesul pe apa cu orice tip de ambarcatiune (doar pentru cei care respecta legea) In continuare sunt ambarcatiuni pe lac si culmea cele mai multe dintre ele sunt ale sefilor de la Hidroelectrica. Cred ca acelasi lucru s-a intamplat si la Belis.

danone

Salau
S-a sarit calul de tot. Si-a facut cuib pe lac chiar si un hidroavion. La anul o sa vedem poate si submarine. Vara asta cei mai multi au fost cu motoare mari de peste 100CP (cred ca sute) , decat cei cu barcute mici. Astia din urma nici nu mai indrazneau sa se aventureze pe lac. Daca vorbim de poluare drujbistii care au ras in zona mii de ha au poluat de 2 ori mai mult decat toti barcagii la un loc. Logica e sa nu mai permita termice pe lac numai ca in felul in care s-a dat legea nu scrie nicaieri asta. Daca tot e pana acolo imi pun pe barca 2 electrice mari si le alimentez de la un generator cu benzina care scote 24V.

Edi

Biban
Pe lac la Gura Apei este un panou pe care este trecut explicit ca nu ai voie cu nici un fel de ambarcatiune fie ea si cu vasle. La noi legea este facuta ca sa fie incalcata dar numai de cei care au spate.

danone

Salau
Pe lac la Gura Apei este un panou pe care este trecut explicit ca nu ai voie cu nici un fel de ambarcatiune fie ea si cu vasle. La noi legea este facuta ca sa fie incalcata dar numai de cei care au spate.
Alta aberatie. Si cum se practica pescuitul la rapitor fara barca ? Probabil la stationarDurereeee

Mal

Somn
Pt ca unii si-au facut de cap. Ambarcatiuni cu motoare de 150-200CP. Un tip cu o astfel de barca se lauda ca intr-un wekend a ars 200 l de benzina. Sa nu-mi spuna cineva ca a fost scos din lista cailor navigabile pt ca e in zona de arie protejata sau ca e rezerva de apa potabila. Am gasit o poza mai veche cand era scazut nivelul apei, Vezi atașament 37207cu cabane pe malul lacului facuta in zona unde are si domnul presedinte al cons jud. Cluj, Paunel Tise o mica cabanuta cu vreo 10 camere.
Senzational, deci astia fac baie in propriile fecale. Pare a fi pensiune turistica asta, cum s-a autorizat marlania asta in inima Ardealului?

Sus