Lacul Belis - Fantanele

danone

Salau
Pentru iubitorii de spinning la clean si pastrav (mai putin din pacate dar totusi exista) deschid subiectul legat de aceasta locatie de pescuit si nu numai. Nu insist asupra detaliilor privind geografia locului, a configuratiei lacului si a speciilor de peste care ar trebui sa populeze aceasta apa, pentru ca are deja o carte de vizita binecunoscuta in randul iubitorilor de pescuit si natura.
Si pentru ca deja s-a dat startul la pescuit pe aceasta locatie de la 1 mai , deocamdata la salmonide, va invit la discutii privind experientele, sa speram cat mai multe si placute.
Fire intinse ( si cat mai multi pesti eliberati)!

danone

Salau
Pentru iubitorii pescuitului pe lacuri de acumulare dau o informatie pentru cei care inca nu o cunosc - un link unde pot urmari nivelul zilnic al principalelor lacuri hidro http://www.rowater.ro/Continut Site...lumele principalelor lacuri de acumulare.aspx
In pagina ce se deschide dati clik "open" dupa care dati clik "cancel" si se va deschide un fisier word cu informatiile. Inainte de a pleca la drum puteti consulta aceste informatii ca sa stiti cum a evoluat nivelul lacului vizat in ultimele zile respectiv si fata de volumul lui maxim.

Wurger

Somn
Foarte util, multumesc !
Eu l-am deschis simplu, cu click stanga pe link.
Problema e ca trebuie sa cunosti locatia destul de bine ca sa ai cum sa folosesti informatiile de acolo.
Oricum, indicatia in sine de crestere sa scadere poate fi suficienta uneori.

Buna ziua, stimati colegi! Plănuiesc sa dau o fuga pana la Belis saptamana urmăritoare, e o zona care ma atrage foarte mult, iar pe langa Cluj nu stiu daca e vreo alta locatie mai placuta pentru o evadare.
Asteptari prea mari nu pot spune ca am, dar abia astept sa ies din casa, sa nu mai aud de serviciu, nevasta, copil etc :)
Ce doresc sa aflu este daca a fost cineva la pescuit pe acolo in ultima perioadă, si impresii/capturi(dupa caz). Va multumesc, fire întinse!

danone

Salau
Nu stiu ce te intereseaza. Am vazut pescari la pluta la babusca. Pe coada se prinde pe banda rulanta. Si cei de la RNP care administreaza lacul incurajeaza pescuitul si retinerea acesteia care s-a inmultit in draci in ultimii 4-5 ani. Nu exagerez daca zic ca in lac sunt zeci de milioane de exemplare. Dupa capul meu as popula cu stiuca sau salau care sa controleze invazia babustii.
Daca preferi spinningul atunci o sa ai mai multa parte de privelistea minunata, de aerul curat si de linistea la care visezi decat de capturi. Spun asta pt ca apa e inca rece si rapitorii sunt letargici retrasi in adancime. Poate din barca sansele cresc. Si eu visez la vremea cand clenii vor sta pe langa mal la panda in apa calduta, ca niste torpile gata sa-si tinteasca prada. Dar asta va fi cam peste 2-3 saptamani.

Multumesc de informații. Da, la răpitori plănuiesc sa ies, din păcate nu am decât o barca pneumatică de agrement, si nu stiu daca sa "mă risc" sa ies la pescuit cu ea (desi mă tentează enorm). Plănuiesc pe viitor sa-mi cumpăr o barcă de pescuit mai cumsecade, din păcate nu îmi permit momentan. Sa vedem, poate se incalzeste un pic si apa, sa vina rapitorii. Eram curios la ce răpitori sa mă astept pe lac, bănuiesc ca ar fi cleni si bibani, in general.
Aropos de stiuca, am tot căutat informatii despre locuri pe lângă Cluj, dar nu prea găsesc. Poate nu prea sunt...(Ca pescar de răpitori, m-as indrepta către pescuitul știucii si al șalăului)

din păcate nu am decât o barca pneumatică de agrement, si nu stiu daca sa "mă risc" sa ies la pescuit cu ea (desi mă tentează enorm).
Daca e de aia sub 100 lei, nu m-as risca nici eu dar daca e peste, baga mare :)
Am un prieten care pescuieste cu una de aia galbena de la Dedeman, de ani buni, chiar si eu am pescuit din una de aia vreo 2 ani pe barajul Firiza si nu am patit nimic.
Prefer varianta usoara pentru ca urasc caratul...
Trebuie sa ai grija la intepaturi si sa nu o freci de fundul apei la mal, cand te imbarci respectiv debarci.
Vara sa nu o lasi la soare si grija cu presiunea aerului, asta pana te reorientezi.

Pentru stiu ca incearca pe Radesti sau Sacalaia prin zona. La Radesti sunt stiuci frumoase dar foarte greu de prins. La zSacalaia is mai mici dar poti pacali 5-6 intr-o zi.

Barca e primita din Germania, pare țeapănă, lasa ca fac o tura cu ea pe acasa pe la Alba, weekend-il asta când fug pe la ai mei parinti.
E barajul de la Petrești, pe care sper sa mai dau câteva ture la știucă curând.(acolo am avut 2 ratari anul trecut, adrenalina rezultata fiind cea care m-a determinat de anul asta sa trec la spinning).
M-am gândit sa fug pana la Sacalaia, n-am fost pana acum.
Va multumesc tuturor pt sfaturi, momentan îmi adun info, ca liber de la munca abia sapt viitoare poate reușesc sa-mi iau... Pana atunci...dau mărunt din buze...
O zi frumoasa, fire întinse!

Va salut cu stima colegilor! Nu am apucat sa ies la Belis inca, plănuiesc pe vineri. Barca scapa putin aer, nu stiu cum sa aflu pe unde...asa ca va întreb daca are rost sa merg sa dau de pe mal la clean, si daca da, cam prin ce locuri sa intru. Nu cunosc prea bine zona, dar un punct de plecare mi-ar fi util. Fire întinse tuturor, o zi splendida!

danone

Salau
In minivacanta de rusalii am iesit de doua ori cu barca pe lac si am dat la rotative si voblere de toate felurile si culorile, pe tot lacul de la baraj pana la coada la Giurcuta fara niciun rezultat, inafara de cativa bibanei. Asa ca de pe mal sansele sunt si mai slabe , practic nule. Toti pescarii de pe mal pescuiau la pluta la babusca.

Septimiu

Salau
Am fost eu Sambata dar nu la pescuit. Lacul este foarte scazut si, din experienta personala, pot sa spun ca am avut cele mai bune rezultate la clean atunci cand lacul era la nivel maxim.
La pastrav treaba este destul de complicata, pe de o parte ca a mai ramas foarte putin iar pe de alta parte, pe caldura asta cred ca se adaposteste pe la adancime mare. Sanse mari sunt imediat dupa ploaie torentiala / furtuna cand se ridica putin mai la suprafata. Datorita dimensiunii mici, bibanul nu cred ca merita luat in calcul...
IMG_20170624_145131.jpg IMG_20170624_145233.jpg

danone

Salau
Avand in vedere ca s-a modificat lista cu caile navigabile interioare, fiind excluse lacurile Tarnita si Belis as vrea sa clarific daca totusi se poate circula din punct de vedere a interpretarii legii, pe aceste ape, cu barci pneumatice cu motoare mici (2,5-5CP). In media a aparut stirea ca prin act normativ , pe aceste locatii s-a interzis circulatia cu ambarcatiuni cu motoare termice , fiind permisa doar circulatia celor cu motoare electrice ,velo sau vasle. Actul normativ (HG741/2020) nu contine prevederi care sa interzica sau sa permita diferentiat circulatia ambarcatiunilor ci pur si simplu scoate aceste locatii din lista caile navigabile interioare. Asta inseamna ca nicio ambarcatiune nu are drept de navigare fie ca este cu motor sau fara motor. Din documentarea pe care am facut-o am gasit urmatoarele definitii (REGULAMENTUL (UE) 2018/974 ):
1.„cale navigabilă interioară” înseamnă un curs de apă care nu face parte din mare și care este, prin trăsături naturale sau artificiale, potrivit pentru circulația navelor de navigație interioară;
2.„navă de navigație interioară” înseamnă o ambarcațiune plutitoare destinată transportului de mărfuri sau transportului public de pasageri, care navighează în mod predominant pe căile navigabile interioare sau în apele situate în interiorul sau în imediata apropiere a apelor protejate sau a zonelor în care se aplică regulamentele portuare;
3.„transportul pe căile navigabile interioare” înseamnă orice deplasare a mărfurilor și/sau a călătorilor cu ajutorul navelor de navigație interioară, care se realizează în totalitate sau parțial pe căile navigabile interioare;
In concluzie eu cred ca gonflabila mea cu motor de 5CP nu se incadreaza in categoria de „navă de navigație interioară” si in lipsa altor acte normative care sa-mi interzica accesul pe aceste ape , as putea sa ies la pecuit cu barca.
Astept si alte pareri documentate in termeni de navigatie, ambarcatiuni, etc.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Te incadrezi la agrement.
Nu faci transport de marfuri sau persoane.
Nefiind apa cu regim navigabil, nu prea are cine sa iti interzica accesul.
Totusi, daca este aductiune pt apa potabila, ar putea fi un impediment, insa nu cunosc bine legislatia pe aceasta tema.
Ca idee, Lacul Bradisor este aductiune de apa potabila si nu este interzis accesul cu barci motorizate
Inca !! gandescccc

AlexH

Moderator
Membru personal
Eu am concluzionat din cele postate de tine ca e permis sa intri cu barca pentru a pescui.

danone

Salau
Am sa fac o documentare mai exhaustiva si va tin la curent. Din cate am aflat lacul Belis se afla in aria protejata M-tii Apuseni. Sa vad daca pe acolo nu sunt ceva interdictii in planul de management.

Wurger

Somn
Mi se pare foarte anapoda sa trebuiasca sa faci tu, ca persoana fizica studii si extrapolari legislative ca sa nu cumva sa gresesti, iar administratia domeniului sa vina cu pretentii de amenzi fara sa puna undeva un regulament clar.
Ar trebui in primul rand o lege in sensul asta.
Ba nene, daca ai ceva (orice) in adminiatrare, esti dator sa afisezi la vedere si online regulamentul privind bunul / aria administrata. Altfel n.ai dreptul sa ai pretentii ca n.are nimeni de unde sa viseze ce ai gandit tu.
Poate exista o prevedere legala in sensul asta. Daca exista putem umbla cu ea in buzunar in loc de fisa de captura, ordinul de prohibitie si alte basini copy paste din 1990.

Sus