Kimple Adventure 460

Alexandru

Oblete
Dupa cum spuneam si in prezentare urmeaza sa imi cumpar o barca din aluminiu si in final m-am decis la un model de la Kimple mai marisor ca sa pot merge si cu familia pe apa. Am ales modelul Adventure A460 pentru spatiu si bordaj mai inalt.
Am optat pentru model cu consola si configuratia banchetelor interioare putin diferita fata de standard si de aceea mai am de asteptat pana pe la inceput de iunie ca sa o primesc asa cum vreau eu.
In plan am sa o vopsesc interior/exterior, am facut deja simulari in photoshop de culori, ce si cum sa aleg :) . Vreau sa o vopsesc singur. Inca nu m-am decis 100% la culoare.

Motor termic am comandat si deja am primit Honda BF50 LRTU. Am ales acest motor pentru greutatea de doar 98kg ceea ce este foarte ok pentru 50CP . Este la limita maxima de putere admisa de barca deci cred ca va fi racheta mai ales ca am vazut barca la un baiat din Limanu cum merge cu 20CP si nu mi-a venit sa cred.

Motor electric am considerat ca raportul cel mai bun pentru functionalitate/pret este MinnKota Terrova I-Pilot Link 80lbs 24V mai ales ca am deja sonar Humminbird Helix 9 si il pot conecta cu motorul pentru functia de urmarire contur prag. Am luat varianta cu tija de 152cm...o fi lunga , nu o fi...vedem. oricum am vazut ca se poate scurta f usor deci mai bine mai lunga decat sa caviteze.
Acumulator LifePO4 Supercelion 24V 100 A

Cam atat deocamdata.
Mai povestesc cand o primesc si ma apuc de treaba.

Atașamente

• donegal-green.jpg
    donegal-green.jpg
    61,8 KB · Vizualizări: 169
  • bondi-blue.jpg
    bondi-blue.jpg
    67,6 KB · Vizualizări: 144

Alexandru

Oblete
Eu am optat pentru consola laterala. Am ales spatiu și funcționalitate in detrimentul aspectului...cred că arată mai bine cu ea pe mijloc dar stric spatiu mult ori eu nu o vreau doar de plimbare cu și pescuit staționar, spinning + că la clonc mă ajută să fie lateral că sa am sonarul in fata când bat cloncul

Felicitari pentru achizitie ! Sa te bucuri de ea! Barca are consola centrala sau laterala?
Multumesc !

adiwolf

Moderator
Membru personal
In locul tau, nu m-as apuca sa o vopsesc in regie propie..
Depinde mult si ce finisaj iti doresti, dar crede-ma ca este de munca ca la balamuc sa vopsesti si sa finisezi o barca

Alexandru

Oblete
In locul tau, nu m-as apuca sa o vopsesc in regie propie..
Depinde mult si ce finisaj iti doresti, dar crede-ma ca este de munca ca la balamuc sa vopsesti si sa finisezi o barca
De exterior nu imi fac griji pentru ca este suprafata mica, fara curbe prea complicate. In schimb interiorul ma sperie putin pentru ca sunt banchete, colturi multe...
Ii pun un grund International OneUp, 2 straturi si apoi ii dau Toplac Plus 2 straturi si sper sa iasa bine.
Nu ca ar fi neaparat necesara vopseaua la aluminiu dar ii schimba in bine aspectul.
Instalatia electrica si motoarele tot eu le montez, nu sunt expert dar nici nu ma sperii cand vad un patent.

Aveam ocazia sa iau un model deja facut, vopsit dar parca as vrea sa o fac eu fix cum vreau.

D

Deleted member 2565

Guest
De exterior nu imi fac griji pentru ca este suprafata mica, fara curbe prea complicate. In schimb interiorul ma sperie putin pentru ca sunt banchete, colturi multe...
Ii pun un grund International OneUp, 2 straturi si apoi ii dau Toplac Plus 2 straturi si sper sa iasa bine.
Nu ca ar fi neaparat necesara vopseaua la aluminiu dar ii schimba in bine aspectul.
Instalatia electrica si motoarele tot eu le montez, nu sunt expert dar nici nu ma sperii cand vad un patent.

Aveam ocazia sa iau un model deja facut, vopsit dar parca as vrea sa o fac eu fix cum vreau.
Vopsirea din fabrica s-ar putea sa fie powdercoating. Cu mult mai rezistenta decat vopseaua normala.

Alexandru

Oblete
Vopsirea din fabrica s-ar putea sa fie powdercoating. Cu mult mai rezistenta decat vopseaua normala.

Asa este. Cea de fabrica este in camp electrostatic dar prelungea termenul de livrare si pretul final destul de mult.
M-am gandit ca oricum nu e neaparat sa fie vopsita, fiind aluminiu marin rezistenta la coroziune nu depinde de vopsea, e doar un moft si atunci pot sa il fac si eu , amator fiind.
Daca aveam deaface cu barca dn fibra unde gelcoatul , lacul, si c eo mai fi pe acolo sunt foarte importante pentru rezistenta in timp sigur as fi ales vopseaua fabricii.

D

Deleted member 2565

Guest
Poti sa o faci si ulterior. Cauti o firma care se ocupa cu asa ceva si are cuptor pe masura - dimensiuni potrivite. Vorbesti cu ei, le spui ce tip de aliaj de Al este si sa foloseasca temp minima, multi vopsitori de jante dau cuptorul blana ca sa iasa sarja mai repede de la copt. Din cate stiu se poate doar o culoare.
Indiferent de calitatea aliajului se oxideaza. Pot sa zic ca am tras-o peste pietre si nu s-a zgariat.

ambrooo

Stiuca
Felicitari pentru barca. Am si eu Hunter 395 si sunt foarte multumit de ea, nu am ce sa-i reprosez.

Alexandru

Oblete
Felicitari pentru barca. Am si eu Hunter 395 si sunt foarte multumit de ea, nu am ce sa-i reprosez.
Multumesc!
Pentru H395 gasisem multe videouri pe youtube si mi-a placut dar nu avea suficient spatiu pentru ture cu familia si colindat delta cu bagaje de stat la cort...cel putin anii trecuti ca de acum nu mai merge cu camparea in delta.

Am vazut si postarea ta inca de cand ai pus barca prima data :)

Alexandru

Oblete
A venit si barca acum acum vreo 2 saptamani dar nu am reusit sa ma ocup de ea.
Pana acum am reusit abia sa ii aplic grund International One Up si 1 mana de vopsea International Toplac plus - Bondi blue.
Am montat motorul si cam atat pana acum.

Citisem si topicul cu inmatricularea in Polonia si parca tindeam sa nu fiu de acord mai ales ca nu as fi vrut alt pavilion decat RO , Roman fiind si de aceea am mers la Capitania Mamaia. acum vreo 4 zile nu era cea care se ocupa de inmatriculari. Adina...capitan cred. Ieri la fel, nu era acolo.
Azi am gasit-o si facea ca trenu' ca nu are timp, ca vrea si OP urile de la plata facturii pentru motor si op ul de la barca si ca dureaza minim 15 - maxim 30 de zile, etc...asta e doar sumarul. de fapt ea facea crize de om fara psihologic trecut. Am indrugat cat am putut de politicos cateva chestii si am plecat gandindu-ma cat de nationalist si patriot sa fi ca sa suporti atata cretinism.
In concluzie doar ce le-am dat polonezilor 395 EUR pentru inregistrarea lifetime, fara inspectii, fara functionari ciufuti. Deja am primit mailul cu ce documente sa le trimit si in 2 zile spun ca voi avea autorizatia provizorie. Revin cu detalii dupa ce primesc autorizatia provizorie...cica polonezii de la inmatriculari lucreaza si sambata :)

Claudiu

Administrator
Membru personal
poti scrie aici dupa:

Alexandru

Oblete
Adina aia este invatata cu ...ani multi, daca intelegi ce vreau sa spun!
Ar fi culmea sa ii dau spaga ca sa imi inmatriculeze o barca cu motor noi, cu acte in regula si pentru care oricum ma taxeaza nejustificat comparativ cu cat platesti la un autoturism...Le vine mintea la cap cand se vor trezi cu 50% din barcile din Romania inmatriculate in state UE. Exista deja un precedent cu autoturismele inmatriculate in Bulgaria.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Le vine mintea la cap cand se vor trezi cu 50% din barcile din Romania inmatriculate in state UE. Exista deja un precedent cu autoturismele inmatriculate in Bulgaria.

te inseli.
ii doare fix in cur de toti si de toate inmatriculariile - daca salariile lor ar veni din servicii prestate, poate ca s-ar schimba ceva, dar atata timp cat banii vin de la BUGET.............nici o sansa de schimbare !
ce?! la masini s-a schimbat ceva ?!! ca au inmatriculat cativa (raportat la nivel de tara sunt cativa !) prin Bulgaria, au schimbat romanii ceva?!!

Alexandru

Oblete
Revin cu cateva poze cu barca dupa ce am pregatit-o cat de cat. Astept stickerele saptamana viitoare .
Mai am de pus cateva chestii dar vremea fiind buna nu am mai pierdut timpul cu echiparea, am timp destul cand o fi vreme rea.
Am iesit de cateva ori la mare cu ea iar in una din zile am prins vant destul de puternic si valuri de se umpluse plaja de kite surferisi dar nu mi-a dat deloc emotii. Am facut si 1 tura de delta unde am prins o super vreme.

Prima chestie de schimbat va fi elicea motorului. Am facut rodajul cu cea standard cu pitch de 13 dar am nevoie de pitch mai mare pentru ca barca este usoara pentru 50cp si pare ca invarte in gol motorul. Voi trece de la 13 inch la 16 inch.
Cu actuala eclice ajunge la 6000rpm instant si gliseaza in 2 secunde deci e loc de pas mai mare.
La 4500rpm acum ating 39 km/h iar la 6000rpm am 52km/h si sper ca dupa schimbare sa merg cu 45-50 la aceeasi turatie la 4500rpm.

Pe podeaua din aluminiu striat am pus mocheta ecology 2003. Am decupat-o dintr-o singura bucata dar nu am lipit-o inca. Sta ok si asa dar mai face cute cateodata si cred ca o voi lipi pana la urma. Daca are cineva idee cu ce as putea lipi mocheta pe aluminiu mi-a prinde bine un sfat.

Atașamente

• IMG_20230706_135656.jpg
    IMG_20230706_135656.jpg
    305,5 KB · Vizualizări: 267
  • IMG_20230706_135759.jpg
    IMG_20230706_135759.jpg
    317,7 KB · Vizualizări: 236

adiwolf

Moderator
Membru personal
Daca are cineva idee cu ce as putea lipi mocheta pe aluminiu mi-a prinde bine un sfat.

sau

Alexandru

Oblete
Asa mi-a iesit barca pana acum.
Nu i-am pus motorul electric pentru ca nu merg foarte mult la spinning in perioada asta si mai mult ma incurca la acostare. Las des barca legata de mal, in locuri neamenajate.
Din lipsa de timp nu am lipit inca mocheta dar am comandat de la magazinul recomandat de adiwolf 2 spray uri si urmeaza sa o lipesc zilele astea.

Am cumparat 2 elice pentru motor. pas de 16 si pas de 15.
Prima pusa a fost cea cu pas de 16. Cu greutate normala - 2 adulti si 2 copii merge foarte bine. Are viteza suficienta si la turatii mai mici. In schimb daca mai pun si bagaje pentru 1 saptamana de cort, cu pas 16 motorul nu mai ajunge la turatia maxima si imi pare ca ar consuma ceva mai mult.
A urmat elicea cu pas 15 care cred ca este perfecta si pentru barca goala si cu incarcatura. Deci pe aceasta o pastrez.
Daca cineva este interesat vand elicea de 16 pentru BF40-50CP. Am cumparat-o cu 599 lei am folosit-o vreo 6-7 ore. O vand cu 450 lei.
First intro short dubla 2.jpg

Sus