Intalniri si Partide de pescuit Amicale - propuneri si organizari

Intalnire primavara 2021

• Total voters
    11

Aurel

Piranha
Dacă ma întrebați acum, as prefera pensiune și un loc frumos de grătar și șpriț.
Motiv pentru care optez pentru Vidra sau Bradisor (acolo chiar e cazare foarte bună)
La Gura Apelor nu am fost asa ca ar fi ceva nou de la care nu ma dau în lături.
Dar ca idee prefer ceva gen pensiune și cu niște condiții minime.
Cortul la munte în aprilie nu e tocmai hotel de patru stele zimbettt dar dacă acolo se va decide ma supun majorității

Costi

Salau
Pensiuni sunt pe vale.... insa daca vin mai multi cu barci si peridocuri... ai nevoie si de o parcare generoasa.....
De la pensiuni care sunt in vale, pana la lac sunt cam 10 km. Nu e mult, insa dupa o seara stropita din belsug... parca ai vrea sa ai apa aproape :D
Nu am avut nevoie sa ma cazez pe nici unde pe acolo, insa din ce zic cunoscutii pensiunea Dumbravita ar fi ok.

CataM

Biban

eu zic pass la aceasta locatie.

daca se doreste 1 aprilie cel mai bine este Bradisor.
daca se merge catre 1mai sau dupa, cel mai ok este Vidra, Oasa sau de ce nu alte locatii cu potential
Am fost eu asta-vara in Retezat pe acolo, drumul e absolut fara probleme. Cel putin pina la cantonul silvic, care cred ca e si locul unde se dau barcile la apa. Pina acolo e asfalt sau placi de beton. Singurul pericol ar fi caderile de stanci/pietre pe drumul pina la baraj, dar acolo intra cu Wola si fac carare. Dupa canton drumul e mai rau, "forestier", insa am vazut toata gama de masini ajunse sus, in Poiana Pelegii, deci drumul era practicabil. Drumul a fost inchis acum vreo 2-3 ani fiindca s-a surpat pe o bucata, insa si atunci se trecea pe acolo (drumul era oficial inchis, insa Salvamontul dela Poiana Pelegii pe acolo urca cu masina). Acum drumul e deschis oficial. Oricum inghesuiala (aia din poze roflmaooo ) sigur nu va fi la "deschidere".

"Decat" stiri senzationale !! Parerea mea!

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu drumul ma sperie, crede-ma ca pe unde am intrat si urcat cu un passat vechi nu au urcat multi cu 4x4
problema care o intrevad si care ma face sa zic pass la aceasta locatie este

Locurile care în urmă cu şase luni se aflau sub ape au devenit parcări întinse pentru zecile de maşini ale turiştilor şi pescarilor, iar liniştea întinderii de apă a fost tulburată de bărcile de motor aflate pe lac, în ciuda interdicţiilor.

Claudiu

Administrator
Membru personal

eu zic pass la aceasta locatie.

daca se doreste 1 aprilie cel mai bine este Bradisor.
daca se merge catre 1mai sau dupa, cel mai ok este Vidra, Oasa sau de ce nu alte locatii cu potential
Nu are nici o logica articolul Adi, pai absolut toate au fost la fel in mai, ai uitat ce era pe Bradisor, Oasa, Vidra?
p.s. nu e nici o data stabilita deci nu va blocati cu 1 Aprilie, poate fi chiar Mai... ramane de vazut cum evolueaza lucrurile. Ideea era de locatie...

Zippo47

Stiuca
Salutare!jos palaria
Din ce se discuta pe aici, bag seama ca trebuie sa imi cumpar si eu ceva giugele de calibru mic. zimbettt
despre locatie, asa cum v-am obisnuit "Nu stiu, nu sunt du pa ici! "

Hades

Biban
Eu am impresia că se sare peste scopul întâlnirii. Ca să mă duc la pescuit la Oașa, Brădișor, Vidra sau oriunde pot să merg și singur , sau cu un partener. Pescuitul este motivul pentru o întâlnire la o masă și a face cunoștință unul cu altul. De aceea susțin un loc care să ofere locuri de cazare și un foișor cu masă solidă pentru sticle și pahare. De limonadă, bineînțeles .

CataM

Biban
Pentru celelalte doua locatii propuse (Vidra si Oasa) care ar fi conditiile de cazare? La Oasa, din ce stiu, in afara de cabana Oasa (care nu stiu daca e functionala) nu sunt optiuni "pe lac". Doar in Luncile Prigoanei. Intreb ca sa inteleg daca votam strict locatia, sau locatia + "utilitati".
Adica....intreb fiindca chiar mi-as dori sa vin.....

Barca este echipament obligatoriu in astfel de intalniri?

adiwolf

Moderator
Membru personal
CataM
nimic nu este obigatoriu, doar dispozitie, voie buna si toleranta.

luati in considerare ca pe 2 Mai este Pastele
luati in considerare ca nu scapam de Covid pana atuncea !!!

si mai luati in considerare un aspect deloc de neglijat:
- din toti cei care intentioneaza sa vina, in final vor ramane foarte putini (din varii motive)

Edi

Biban
La Gura Apei este drum asfaltat, mai putin dupa baraj unde se baga barcile la apa. Drumul a fost asfaltat anul trecut. Sunt cateva portiuni de drum scurte care trebuie trecute cu grija.
Articolele din ziare la care se facea referire sunt ca stirile de la televizor. Nu au nici o legatura cu realitatea. Aglomeratie este doar vara in iulie - august si nu de pescari ci doar de turisti si doar in weekend.
Pensiunea Dumbravita este OK, are parcare mare doar ca sunt vreo 16-18km pana la lac.
Eu de obicei cand merg la Gura Apei dorm in masina.
Permisul de pescuit se poate obtine sus la lac la cabana padurarului si era anul trecut 20 lei pe zi C&R. Cu retinere nu stiu ca nu m-a interesat.
Anul trecut nu am fost la deschidere de 1 Aprilie din cauza COVID - 19 dar a fost un prieten care are cabana in zona si s-a putut pescui.

Aurel

Piranha
Începem și noi sa ne organizam asa puțin, nu de alta dar mai sunt doua luni și se deschide la pastrav.
Poate se formează un grup ferm de doritori și apoi demaram restul acțiunilor gen cazare, număr de camere, pregătiri și sa nu uit, cel mai important, locația

Eu vreau,dar nu stiu ce voi face atunci.Dacă voi putea veni,găsesc o soluție de ultim moment.Deocamdată mîine mă intîlnesc cu un domn mîine,să vad dacă ne intelegem asupra unei proprietăți,are 3.Dacă iau casa,trebuie reparat acoperisul gandescccc.Dacă iau terenul de pe malul lacului trebuie defrisat,făcut gard și minipavilioane pt stupi.Dacă iau terenul mic de 500m,trebuie făcut gard și minipavilioane.Deci oricum e de muncă,iar timpul e cam puțin.

Sus