Inițiativă legislativă...

AlexH

Moderator
Membru personal
Da. Nu am fost atent mai jos. Insa eu consider ca permisul de pescuit nu trebuie sa fie gratuit la noi. Cineva TREBUIE sa aibe grija de resursa acvatica si asta nu se poate gratis. Atentie am zis "trebuie", nu inseamna ca se si intampla.
Ideea de a plati permis de pescuit pe fiecare apa administrata mi se pare logica. Asa e in multe alte tari pe care noi le consideram mai civilizate. Sunt sigur ca frustrarea intervine din faptul ca majoritatea apelor contractate nu sunt intretinute asa cum ar trebui si majoritatea celor care le au acum in administrare nu fac nimic de banii care ii incaseaza. Si chiar si atunci cand intr-un loc se face ceva bun, tot o sa se gaseasca cineva sa vrea ieftin spre gratis daca se poate.
Atat va intreb, voi ati munci gratis?

Aici oricum nu exista organ de control.
Singurii care mai verifica sunt jandarmii.. dar asa de ochii lumii, din pacate.
Am inteles ca se mai dau amenzi, dar tot nu dispar halurile si plasarii clasici de pe zona. Nu mai zic de respectarea dimensiunilor pestilor retinuti.
Cu permisul gratis sau nu ai dreptul la pescuit, dar ai si niste obligatii pe care putini le respecta. Nu sunt eu cel mai corect, dar ma straduiesc.
Ar trebui sa existe o asociatie competenta care sa lucreze cu jandarmeria sau vreo militie locala. Trei oameni stiu ca erau pe toata delta anul trecut...ce sa faca mai inainte?

Mal

Somn
Da. Nu am fost atent mai jos. Insa eu consider ca permisul de pescuit nu trebuie sa fie gratuit la noi. Cineva TREBUIE sa aibe grija de resursa acvatica si asta nu se poate gratis. Atentie am zis "trebuie", nu inseamna ca se si intampla.
Ideea de a plati permis de pescuit pe fiecare apa administrata mi se pare logica. Asa e in multe alte tari pe care noi le consideram mai civilizate. Sunt sigur ca frustrarea intervine din faptul ca majoritatea apelor contractate nu sunt intretinute asa cum ar trebui si majoritatea celor care le au acum in administrare nu fac nimic de banii care ii incaseaza. Si chiar si atunci cand intr-un loc se face ceva bun, tot o sa se gaseasca cineva sa vrea ieftin spre gratis daca se poate.
Atat va intreb, voi ati munci gratis?
E ca la alegeri, noi intotdeauna suntem pusi sa votam raul cel mai mic. Nicio alternativa viabila, dar daca suntem pusi sa votam intre doua borcane, il alegem pe ala in care muraturile put bine dar nu au inca mirosul ala ranced de picioare nespalate. Cum l-am votat pe Iliescu contra Vadim.
Acum e clar ca nimic gratis nu e bun din foarte multe motive si pe deasupra si obiective.
Dar daca ne uitam la cine dam banii-in speta AJVPS-urile din diferite judete, ne cam luam cu mainile de cap. Eu nu am vazut actiuni concrete, populari si aplicarea stricta a legii cu legarea astora de fac genocid pe balta. Nimic, totul e o mica intelegere. Si ca sa dau un exemplu concret pe Bicaz, se plateste undeva la 100 lei pe an, in judet limitrof unde ai cateva lacuri de acumulare legate si nimic concret, in afara de vesnicii plasari, taxa e pe undeva pe la 120-130 lei pe an. Acum cum stabilesc astia taxele, e taxa pe prost sau taxa de smecher ca nu prea inteleg.

Asa ca varianta cu gratuitatea de la ANPA sau ma rog exorbitanta suma de 30 de lei pe an, pare preferabila din multe puncte de vedere.

Eu personal, nu aleg nici una nici alta, dar nu din punct de vedere al banilor dati, ci din prisma faptului ca aleg sa nu finantez cafeluta unor oameni, a secretarei, care in afara de parti-prixuri si vesnica intelegere intre ei si bosii din judet, nu fac nimic in afara de vanatori faraonice si pescuit in zone interzise,rezervatii si paula batuta in public, ca nu esti si tu "privilegiat" ca si ei.

Astfel, merg in zona, platesc ziua de pescuit, a se citi ziua de gherla, ma simt bine si ma duc acasa in sura taraneasca unde-mi fac veacul.

toby

Stiuca
Eu vreau permisul albastru, cu bani s-au fără! Pe Dunăre in zona mea nu pot merge la pescuit fara viză de la Poliția de Frontieră ,institutie care pazeste tot ce misca pe apa si pe uscat.

shogunu65

Stiuca
stiu site ul ARBDD. Doar ca mai sus este scris "chiar si cele pentru acces in Delta sunt gratuite" . Asa ca as vrea si eu 5 de acces persoane, 5 de barca si 5 de masina. Toate pentru 1 an :))))

stiu site ul ARBDD. Doar ca mai sus este scris "chiar si cele pentru acces in Delta sunt gratuite" . Asa ca as vrea si eu 5 de acces persoane, 5 de barca si 5 de masina. Toate pentru 1 an :))))
Si de ce te umflii? Am mai scris. Nu pot sa pun poze de pe telefon si ma lasa rece ca ma crezi sau nu.
Intereseazate...poate faci cat 5. Cine mai stie?

AlexH

Moderator
Membru personal
Da George, se elibereaza si permise de acces gratuite, dar doar in anumite conditii:
vezi pe site-ul: http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online
21177

shogunu65

Stiuca
Si de ce te umflii? Am mai scris. Nu pot sa pun poze de pe telefon si ma lasa rece ca ma crezi sau nu.
Intereseazate...poate faci cat 5. Cine mai stie?
ti am spus doar ca dezinformezi.... permisele gratuite se dau in anumite conditii. Nu ma asteptam sa mi spui ca ai gresit. Ai raspuns ca de obicei, pe langa subiect.

ti am spus doar ca dezinformezi.... permisele gratuite se dau in anumite conditii. Nu ma asteptam sa mi spui ca ai gresit. Ai raspuns ca de obicei, pe langa subiect.

Eu asa le-am scos. Nici macar nu am fost personal sa le scot.
Dar am platit 0 lei, ce ai vrea sa iti zic?
Ca am gresit poate. Ce va mai place sa criticati fara sa cunoasteti. Poate lipsa de pescuit, oxigen...habar nu am care e problema unora ca tine sau tedi.

shogunu65

Stiuca
Omule, permisele alea sunt ok doar daca te incadrezi in categoriile respective (pensionar, elev, student, locuiești în zone limitrofe). Altfel permisele pentru acces în deltă sunt contracost. Cel de pescuit este gratuit. Că ai luat tu gratuit nu înseamnă nimic. Că nu le ai scos personal, dar știi atât de multe detalii despre eliberarea lor.
... Asta demonstrează exact ce am scris: ești nr. 1 la dat cu părerea. O zi frumoasa sa ai și pentru informarea ta am fost la pescuit in weekend ;)

Sus