Inițiativă legislativă...

oberstd

Salau
Dumitriu Dan
1 oră ·
Sunt și greșeli de ortografie și dezacorduri, întîrzieri între tastare și apariție, în fine..ce-am postat pe pagina FB a ANPA (Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură): ”
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O altă structură parazită/căpușă, înființată pe lîngă Ministerul Agriculturii care are Direcții Agricole subordonate în fiecare județ dar care a mai înființat ”o Agenție” doar cu ”amploaiați care să împingă aerul cu pieptul” și care ”nu poate elibera un carton” decît o dată pe săptămînă, într-o locație la sute de kilometri de domiciliile de reședință, cu un ”șef” detașat ”etern” (mr. Dimulescu Nicolae) premiant/premiat și membru de onoare al altei asociații PARAZITE (AGVPS- cu altă ”somitate” în frunte și nemuritoare -Șelaru), mai ceva ca în filmele alea cu ”Highlander”, creată/create pentru a NU FACE NIMIC și a nu respecta legile!!! AGVPS-ul cu moștenirea de miliarde de euro de pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu-DEj...SCURT!!!!
1) Dacă s-a dat Legea nr. 1 din 2017 care la articolul ”X” spune: ” ART. X;
Alineatul (1) al articolului 23 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 180 din 10 martie
2008, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 317/2009, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi are următorul cuprins:
"ART. 23
(1) Prin pescuit recreativ/sportiv se înţelege pescuitul efectuat cu undiţa sau cu lanseta, în scop de agrement/performanţă, pe baza unui permis nominal emis de către administratorul resurselor
acvatice vii şi eliberat de acesta sau de asociaţiile de pescari sportivi, după caz, fără perceperea de taxe şi tarife."....
Adică PERMISUL DE PESCUIT, PLASTICUL SAU CARTONUL ĂLA ALB, ALBASTRU, MOV, VERDE etc...se eliberează GRATUIT de către ANPA sau de ONG-urile care au cîștigat licitația de închiriere.... De ce nu respectați LEGEA și prin căpușele de ONG-uri percepeți taxe și tarife încălcînd-o?
2) De ce nu RESPECTAȚI DECIZIA CURȚII CONSTITUȚIONALE A ROMÂNIEI Nr.312 din 9 mai 2018, Articolul 9 privind modul de încheiere a apelor publice/naționale, care spune: la punctul nr. ”9... ???
”A doua critică de neconstituționalitate intrinsecă vizează dispozițiile art.I pct.13 din legea criticată, potrivit cărora „asociațiile de pescari, precum și forurile lor de reprezentare la nivel național, constituite pentru practicarea pescuitului în scop recreativ, în conformitate cu prevederile Ordonanței Guvernului
nr.26/2000 [...], vor fi luate în evidență de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și de Ministerul Apelor și Pădurilor, ca reprezentanți ai societății civile, în vederea stabilirii de programe de acțiuni și proiecte comune pentru conservarea și protejarea resurselor acvatice vii, programe anuale care vor fi finanțate de către asociațiile de pescari, titulari ai dreptului de pescuit recreativ pe sectoarele de habitate piscicole naturale pentru care dețin contracte de utilizare, din veniturile rezultate din cotizațiile membrilor asociației, aceste acțiuni urmând să fie avizate și verificate de către specialiștii din cadrul Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură”. Din modul de redactare a acestei norme se poate interpreta că obligația de finanțare ce va reveni titularilor dreptului de pescuit recreativ pe sectoarele de habitate
piscicole naturale pentru care dețin contracte de utilizare își are izvorul direct în lege, fără acordul prealabil al acestora (altfel spus, fără modificarea contractului de utilizare), ceea ce este de natură să afecteze, pe de o parte, libertatea economică, garantată de art.45 și art.135 din Constituție, iar, pe de altă parte, dreptul de proprietate asupra resurselor financiare, garantat de art.44 alin.(1)—(3) din Constituție. 3) Dacă pînă acum cîțiva ani ANPA avea ca unul dintre criteriile de acceptanță/atribuire/departajare pozitiv (+) în cadrul licitațiilor de închiriere a apelor publice tariful practicat de ONG-uri pt. pescuitul recreativ/sportiv, ”o zi/săptămînă/lună/etc” , la ultima ”strigare”, ”licitație”/ în Caietul de Sarcini din 2017 nu ați ”prins” acest lucru? Oare din ce cauză? De ce eu, pescar recreativ/sportiv ( și poate vă hotărîți odată ce mama dracului suntem) trebuie să plătesc pentru 1 zi de pescuit, ca pescar NEAFILIAT (așa cum îmi permite CONSTITUȚIA ROMÂNIEI) cît o jumătate (150 lei) din ”taxele și tarifele” practicate de niște escroci pe care acum i-ați împuternicit cu acte în regulă pentru a lua bani și a nu face nimic în domeniul pescuitului recreativ/sportiv... În UK/GB, un permis de pescuit recreativ, pentru 12 luni, conform (https://www.gov.uk/fishing-licences/buy-a-fishing-licence) pe ape colinare și de munte este de 45 de lire sterline! Doresc PUBLICAREA PE SITE-UL ANPA A TUTUROR CONTRACTELOR DE ÎNCHIRIEREA A APELOR din domeniul public al ROMÂNIEI așa cum spunea Legea ( OG 27/2002, Actualizată 2016, privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor), adică a accesului la liberă informație !!!. Conform Legii 1/2017,ANPA ELIBEREAZĂ ANUAL acest permis , cu forma, dimensiunea... ca în Anexa....etc, De ce la momentul în care vă scriu, 30 Martie 2019, nu există permise de pescuit conform Legii? Ce autoritare mai au oare instituțiile statului, (MAI) care vin în control și cer a li se prezenta CE? Doar o simplă chitanță ” cum că ai plătit ceva, cuiva” și nu permisul alb/albastru ?
Mai sunt multe probleme pe care le gestionați dacă nu ”prost”, ci foarte prost” într-ale pescuitului recreativ/sportiv. Dar, pentru ”buna ”informare” și ”liniștire” a spiritelor celor fraieri , cotizanți la Programul Rabla PESCUIT, le mai postați din cînd pe site-ul ANPA cîte-un ”comunicat” fără valoare!. Cică se fac/s-au făcut populări cu puiet de pește pe rîurile Suceava și Siret...A participat cineva din această ”eminentă agenție” la activitate? Nu s-au băgat cumva și specii de pești care nu sunt indigeni (gen somnul pitic) care ar putea distruge pentru totdeauna ecosistemele naturale ale celor 2 rîuri? Aveți cumva și vreun document justificativ cum că ați participat (așa cum de altfel spune Legea) ? Ați ținut cont de ”TAC”-ul și ”ȚAC-PAC-ul” pe care l-ați băgat aiurea în cîrca pescarilor sportivi (care habar n-au ce înseamnă și care, contrar legii, nu definește/traduce în ”linba” română această abreviere)? Aveți atît de multe bube-n dos încît... Atenție, Legea asta a Pescuitului și Acvaculturii trebuie schimbată RADICAL și ”dată” într-un ”tot unitar”! Oricum, pentru ”conformitate”, noi, pescarii sportivi/recreativi vă pregătim o surpriză mai puțin plăcută pt. domniile voastre. ”Multe succesuri și sănătățuri”! PS. GIF-ul pe care-l postez mai jos (asta pentr-un eventul duel în justiție) are 2 înțelesuri; 1) Voi, cei de la ANPA care v-ați bătut joc de noi și ne-ați scuipat ani la rînd cu ipocriziile și minciunile voastre: 2) Noi, acum, pescarii sportivi/recreativi care nu mai putem starea de făpt, vă dăm la fel, dacă nu mai mult decît ceea ce meritați ”...„ .

Despre acest site web

GOV.UK

Buy a rod fishing licence
How and where to buy or upgrade a rod fishing licence for salmon, trout, freshwater fish, smelt and eels in England and Wales.

Atașamente

• CE23.gif
    CE23.gif
    1.017,2 KB · Vizualizări: 80
Bravo lui .
Și eu am trimis ceva mailuri la anpa și răspunsul a fost sa vb cu ce care au concesionat apele .
Astea sant legile făcute din birou și fara dezbatere publică ...la noi pescarul e acel care plătește taxe nu acela care știe a pescui.

adiwolf

Moderator
Membru personal
sunt satul de adresele si raspunsurile primite de la ANPA (asta cand s-au deranjat sa raspunda, pentru ca ma adresasem si cancelariei primului ministru !)
nimic nu se face in institutia aia pentru binefecarea apelor si a resurselor acvatice

Nu trebuie să trimită 3 oameni mail ci 300 000 sa le blocheze serverul in fiecare săptămână așa o să înțeleagă că aia trei nu sant tampiti.

Mai oameni buni nu înțelegeti ? Problema e că nu trebuie sa le pese lor noua tuturor trebuie sa ne pese ..
Atunci se va schimba ceva .
Daca nici în pescar nu ar plăti permis ,ar da amenda la toată lumea ?

toby

Stiuca
Si care nu au prins mata de coadă anul trecut, anul asta stau pe tușe ca este gratuit?
În 25 de ani cat s-a plătit permisul am mers la pescuit si de obicei pe 3 ianuarie era vizat, acum nu vad Dunărea ca anul trecut am pescuit cu permis si chitanța de la finanțe care nu sunt valabile si anul asta

Silviu

Somn
E un pic de confuzie cu permisele in UK, hai sa clarific exact cum este aici. Permisul este 30 de lire de fapt care este OBLIGATORIU si pe balti private, se fac controale chiar si acolo din partea guvernului. Acum cateva zile chiar a fost un control pe o balta privata de catre niste indivizi, aveau ceva treaba pe acolo si cu ocazia asta au facut si ceva controale. Acest permis din partea guvernului este echivalentul cardului ANPA din Romania
image.jpg

Repet, fara asta nu ai voie sa scoti lanseta. Bun, PE LANGA asta aproape 90-95% din apele din UK sunt concesionate de cluburi. Cate o portiune de rau sau cate o balta.. ca sa pescuiesti pe ele unele sunt cu bilet zilnic altele sunt DOAR pentru membrii. Ideea este ca asociatiile (cluburi) aici chiar fac tot felul de chestii interesante. Acum 2 luni au scos toti pestii dintr-o portiune de canal periculoasa, plina cu fire deasupra si le-au relocat in alta parte sau tot felul de carari, parcari pietruite etc. Preturile difera de la club la club, fiecare avand dreptul sa ceara cat vrea in functie de cate ape are in concesiune. Multe zone pe rauri dintr-un club sunt imprejmuite cu gard si nu poti intra decat cu cheie sau lacat. Eu momentan sunt afiliat la 4 cluburi si imi acopera cam tot ce am nevoie
image.jpg
toata lumea ma gandesc ca ar vrea mocangeala si nu cred ca exista tipul ala de pescuit in nici o tara civilizata unde pescuiesti cu un permis pe toata tarlaua tarii dar in schimb trebuie luptat ca fiecare asociatie sa isi faca treaba. Orisicum interventia mea am facut-o sa subliniez faptul ca si englezii iau acasa, chiar au fost prinsi multi anul trecut si ei pescuiesc fara permise si ei lasa mizerii si tot felul de ilegalitati. Mai ales daca e o zona mai salbatica. Dar in schimb sunt multe controale. Daca ar fi toate asociatiile din Ro ca CRe Bacau sau Sibiu, toate ar merge mult mai bine si sa scapam de aia care indeamna la nerespectat legea sau chiar nu o respecta pt ca are pile in delta. Sa mai lasam la o parte atitudinea aia in care aratam cu degetul ca ala are 100 de cai atat timp cat omul din banii lui a platit sa fie in legalitate, in doilea rand nu este problema ta si in al treilea rand tu nu ai permis si mergi cu 10 cai

Nu vrea nimeni gratis ,sau daca vrea nu are decât .eu Ami plătesc toate permisele in delta chiar și pt familie ca vizitator ,cred că mă aflu printre puținii prosti care fac acest lucru.
Pe gârle plătesc permis în zona noastră dar daca schimb garla , Moldova pe o parte e Iașului pe o parte e a neamțului .
Siretul e la o asociație de la Pașcani ..
Până la urmă as om și eu ,
Oare de ce nu m-am dus cu serviciul in zona Kamceatka când am avut ocazia .?

Sus