Improvizatii de moment

Avat

Biban
Am dat la scobar cu mono de 0.12 pe mulinetă și 0,10 forfacul. Am avut și 1kg+. Îl joci din frâna mulinetei și lansetă.
La scobărit îi altă treabă, la spin poți avea surprize și asta ziceam,că cu 0,12 nu am putut opri un avat cam nebun,cu tot cu frînă sa bagat între cioate și dus a fost.cu un mono de la 0,14 în sus,ai altă siguranță în dril.Dar na,ține de alegerea fiecăruia. nnnoroc

Tavi

Oblete
Avat
Am dat cu 0.12 pe lac, din barca, nu prea erau structuri/agataturi si in afara de clean nu erau sanse de altceva. Merge fara probleme cu cleni pana la kil in astfel de conditii. Pe un rau as pune mai gros. Pe un rau mare, unde sunt sanse si de alte specii mai mari as pune si mai gros. Dar nici nu as da cu rotative nr. 0 acolo.

Am gasit o smecherie ca sa pot lansa mai departe Mepsurile si ca sa le si pot pescui mai adânc:
20210407_183028(0).jpg

Asa oare nu merge? Sau nu se mai invarte paleta?.. gandescccc

Costi

Salau
Nu vad de ce nu ar merge.... Mepps Lusox avea lest atasabil ceva in genul... Chiar e o idee buna, o sa incerc si eu cu plumbi de cheburaska pe rotative cand vreau sa cobor pe lacuri montane.... daca reusesc sa ajung... anul asta..... zimbettt

mepps-luxos-nr0-gold.jpg

Mal

Somn
Nu vad de ce nu ar merge.... Mepps Lusox avea lest atasabil ceva in genul... Chiar e o idee buna, o sa incerc si eu cu plumbi de cheburaska pe rotative cand vreau sa cobor pe lacuri montane.... daca reusesc sa ajung... anul asta..... zimbettt

Vezi atașament 42586
Lusox nu e aglia. Aglia e portanta de suprafata, lusox sta mult mai jos. Nu atat de jos ca xd, dar pe acolo. Pentru o rotativa portanta, ii afecteaza grav evolutia, tragand-o in jos. Cu atat mai mult cu cat capul ala de plumb scurt, face ca priza sa fie in agrafa. Tija aia de la lusox e lunga cu scopul asta, plus antirasucire, plus ca o struna anti colti dintoasa. Se pune mai ales cand pe numere mari, se da la stiuca.

Costi

Salau
Lusox poti sa-l pescuiesti si fara lest si atunci nu coboara.... la Lusox daca vrei lest il adaugi.. la Aglia il are pe tija din constructie....
Si Berti avea rotative lestate.... tot ceva in genul....

Lusox fata de Aglia nu are greutate pe tija, butucul ala de bronz, alama, sau ce o fi de la Aglia are rol de lest.....
Sunt convins ca poate functiona si Aglia cu lest adaugat in fata.. singura problema cred, e ca paleta o sa se amorseze putin mai greu....
Nu am mai folosit rotative in ultimii 10+ ani... inca mai am cateva in trusa, chiar o sa fac un test de curiozitate....

Mal

Somn
Lusox poti sa-l pescuiesti si fara lest si atunci nu coboara.... la Lusox daca vrei lest il adaugi.. la Aglia il are pe tija din constructie....
Si Berti avea rotative lestate.... tot ceva in genul....

Lusox fata de Aglia nu are greutate pe tija, butucul ala de bronz, alama, sau ce o fi de la Aglia are rol de lest.....
Sunt convins ca poate functiona si Aglia cu lest adaugat in fata.. singura problema cred, e ca paleta o sa se amorseze putin mai greu....
Nu am mai folosit rotative in ultimii 10+ ani... inca mai am cateva in trusa, chiar o sa fac un test de curiozitate....
Cum sa functioneze daca are lest in spate si pui si lest in fata? Adica ea se indreapta spre sus cand incepi sa o tragi si apoi mai pui un plumb in fata directiei de ridicare. O sa ai doua greutati care trag diferit in sens invers. Paleta agliei e rotunda tocmai ca sa o faci sa traga in sus. Cum bate ea cu capul in jos ca nu inteleg? Merge la 60 de grade, asta de lusox e ascutita si cade repede chiar fara lest.Punand un lest in fata anulezi tocmai miscarea de ridicare naturala a ei in cazul agliei asta e cert. Singura posibilitate pe care eu nu o vad viabila decat limitat e sa incarci ori ancora cu foita de plumb ori ingreunezi lestul de fabrica cu niste plumb la fel. Adica poti folosi in bulboane sau daca dai in curent de ala turbat ca in palele hidrocentralei si pe distante scurte cand ai nevoie de o caramida sa ajungi la fund. Chiar si asa cred ca varianta mai buna e o rotativa de fund si daca tot vorbim de mepps un extra deep cat o zi de post iti rezolva mai bine problemele.
Spor la experimentat asteptam rezultate.
jos palaria

Costi

Salau
Posibil sa fie cum spui, cum am mai spus... rotativele nu fac parte din lista mea de interes... insa pe tractiune eu spun ca o sa bata... poate nu la cele mici 0 sau 1 insa la cele de dimensiuni mai lumesti.... o sa incerc de curiozitate.... pescuita liniar cu firul tensionat.... doar sa vad ce mai gasesc prin trusa... XD mai am.. si ceva Blue Fox vibrax.. Aglia nu mai sunt sigur..

Sus