Improvizatii de moment

Espasia

Somn
Eu o tin tot intr-un garaj, neincalzit. Si sta pe perodoc, semiumflata. Spalata, sa ierneze ok. Si nu am vazut in 3 ierni rahat de soarece prin barca.
Dar .......poate la altii, ataca micile fiare.
Si nu pot spune ca nu sunt soareci de camp, din ăia mici, mai alesc ca stau la țară, la marginea comunei. Caci in garajul cu masini, care este si incalzit, am tot felul de curse, si prind......:). Soricei, nu pești. :):):)

Zippo47

Stiuca
Salutare!
Eu , de 3 ierni, tin barca umflata, undeva pe camp, mai precis , inr-o statie de pompare, dar nu am avut nesansa sa fie muscata de un shocate sau sobolan. Poate am fost eu mai norocos cu barca dar, primavara, ma satur de reparat cabluri roase.

kingofbeasts

Rod Builder
Vi s-a intamplat sau stiti ca soarecii sa rontaie din barcuta?
Printre primele discuții pe topicul de reparatii bărci am făcut eu aceasta mențiune . Pe lângă mine mai știu 3 persoane care au pățit la fel unu tinand barca in garaj iar celalalte doua in pivnita .
In alta ordine de idei tocmai am improvizat un suport de motor de barca pentru masina așa ca va las doua poze aici
65E0DA7C-CEF8-47E7-B495-A9E2779733EA.jpeg
5EE36BE1-A9B3-45AB-A3E0-834881A970FA.jpeg

Zippo47

Stiuca
Foarte interesanta ideea. Nu imi dau seama cum este fixat suportul.Este in spatele scaunului o structura care sa reziste asa de bine la greutatea motorului?

kingofbeasts

Rod Builder
Foarte interesanta ideea. Nu imi dau seama cum este fixat suportul.Este in spatele scaunului o structura care sa reziste asa de bine la greutatea motorului?
Baza scaunului e de fapt o cutie de tabla groasa in carne și profilata . Prinderea e doar in 4 șuruburi de 6 pe fata acelei cutii ( se vede in poza de jos ) . La construcție am refolosit ceva ce stătea prin garaj și anume doua picioare suport provenite probabil de la o canapea sau ceva . Practic erau doua colțare parțial din țeava pătrată care fiecare trecea printr-o alta țeava pătrată in care se mufa și pe care erau sudate niște colțare de tabla pentru prindere . Am mai adăugat eu apoi cele doua triunghiuri de tabla ca sa păstrez unghiul cât mai apropiat de 90 de grade între cele doua țevi suport și baza scaunului . Suportul practic culisează înainte-înapoi prin țevile de prindere și asta ii permite sa se adapteze la culisarea scaunului pasagerului atunci când se ajustează poziția acestuia ( asta era o condiție esențială de îndeplinit la un astfel de suport) . Ulterior am făcut și un pin de blocaj intr-o anumită poziție ca sa nu ma trezesc ca lovește suportul in scaun la o frâna mai brusca .Tot ulterior i-am limitat balanganeala cu o coarda elastică trecută pe după el si agățată de picioarele tetierei
Acu, eu pot sa pun si poze mai detaliate dacă dorești dar, cum putine mașini sunt la fel , nu știu in ce măsura ti-ar folosi mai important fiind sa te adaptezi la ceea ce ai la fata locului ( eu am făcut suportul la buz și asta are loc generos in spate la pasager ).
Ideea era mai mult aceea de a va da de gândit ca sa găsiți si voi propriile soluții la transportarea motorului in poziție verticala in masina datorita avantajelor ce decurg de aici( nu-i risc de scurgeri de benzina și ulei nici dacă din gresala uiți vreun robinet deschis , ocupa mai puțin spațiu de încărcare și e mai mic riscul de a-l deteriora încărcând chestii peste el ) .

Ultima editare:

Zippo47

Stiuca
Mulțumesc pentru detalii. Exact problema spațiului m-a determinat să cer amănunte in legătură cu suportul făcut de tine. Nu am bus dar voi căuta și eu o soluție. Ideea este excelentă. jos palaria

kingofbeasts

Rod Builder
Mulțumesc pentru detalii. Exact problema spațiului m-a determinat să cer amănunte in legătură cu suportul făcut de tine. Nu am bus dar voi căuta și eu o soluție. Ideea este excelentă. jos palaria
Prima mea idee a fost sa folosesc niste cornier pe care sa-l introduc intre scaun si sina lui de culisare de 3mm in carne . Practic as fi facut asa ceva :
suporti.jpg

Nu-s eu prea bun la desen dar sper ca se intelege. :p Acum vad ca in sectiune am desenat cu capu-n jos adica, cele doua bucati de cornier fata in fata formeaza un jgheab in care va sta sina scaunului astfel incat suportul sa culiseze impreuna cu scaunul.Ideea e ca , mie imi vine oarecum usor sa lucrez cu cornier de alumimiu fiindca nu cere multe scule ( un flex, o masina de gaurit si un cleste de nituri ajung) are suficienta rigiditate(mai ales cand e pus in doua ca mai sus ai rezistenta structurala similara cu o teava patrata) e usor si nu rugineste (deci nu necesita vopsire).
Treaba e ca , de data asta n-am avut destul cornier si , cautand dupa el prin garaj am gasit l-urile astea din teava patratata si am decis sa adaptez totu la ele (deh, reciclam tot ce se poate si folosim pe cat posibil ceea ce avem deja si nu are utilizare :) )
Mai e o chestie , motorasul meu e mic , usor si are cizma scurta dar motoarele de la 10 cai in sus oricum stau pe o barca pe peridoc probabil asa ca nu e cazul pentru suporti care sa reziste la greutatea unui tank :)

Ultima editare:
Sus