alinm

Stiuca
Pe spinning folosesc manusi cu degete, de obicei fleece, ieftine, aproape consumabile. De exemplu delphin camper ...

Cand dau pe cast e diferit pentru ca ma stropeste mulineta si are si cadru metalic, sunt ud pe mana si daca bate si vantul mi-e rece.

AlinB

Salau
Eu sunt super multumit de cele de la savage gear .
Perechea pe care o am la vanzare o vand pentru imi este mica , dar mi-am luat L-ul si sunt fix ce imi trebuie.Daca imi este frig , las doar degetul aratator cu care stau pe blank. In rest sunt calduroase , material bun din neopren , nu am simtit vantul deloc prin ele ,poti pune mana pe pesti fara probleme si ai si o dexteritate relativ buna. Mai am unele de la norfin , keitech , mustad , bkk , columbia si thinsulate , dar astea pana acum sunt mai pe "mana"mea , adica cele mai practice.

Eu nu pot folosi genul de manusi de la Decathlon , deoarece daca am structura sau trebuie sa opresc firul usor, usor e imposibil cu genul ala de manusi (la cast nu mai zic ), iar daca le las doar cu degetele afara nu am facut nimic.... Am avut si eu unele asemanatoare de la salomon cu gore tex acum ceva timp ,dar nu m-am putut obisnui cu ele.

Sincer, cred ca e foarte greu si foarte scump sa gasesti o pereche de manusi relativ subtiri cu care sa "simti tot ce misca " , sa ai dexteritate super buna , sa nu simti deloc frigul si mai ales vantul , sa mai fie si impermeabile complet ...e deja vis.

Alex D.

Biban
Vreau sa fac 2 recomandari pentru imbracaminte/incaltaminte de iarna pentru cine nu isi permite sa vanda un rinichi ca sa isi cumpere simms.

Anul trecut mi-am achizitionat un costum de la AVID la promotie, era vreo 700 ron, va las poza mai jos. Eu vad acest costum la superlativ, pe langa faptul ca este foarte confortabil, uiti de frig/vant/ploaie. Am stat acum 2 saptamani pe golesti, in ploaie moderata si 3⁰ timp de 4h in continuu, nu a trecut nici apa si nici frigul, am putut pescui 8h in total.

A doua recomandare este pentru o pereche de bocanci, cumparati anul acesta, Garmont, poza mai jos. Eu am dat 750ron pe ei, acum au promotie la sportguru sunt vreo 680. Ieri, tot pe golesti, 1⁰ si vant 12kmh, cand am bagat barca am alunecat si cu piciorul drept am intrat in apa pana la genunchi aproape. Am stors sosetele si scos apa din bocanc, am rezistat cu piciorul ud sa pescuiesc 5h, dar la celalalt picior nu am simtit frig deloc.
Screenshot_20231210_080830_Chrome.jpg

Screenshot_20231210_081828_Chrome.jpg

Ultima editare:
Sus