Humminbird Mega 360

SorinL

Oblete
Salut
Urmeaza sa imi iau un Mega 360 dar am niste nelamuriri legate de montarea lui si daca sunt aici care au deja mi-ar prinde bine niste sfaturi:
1. Daca am head unit pe unitati de masura eropene , merge sa iau o sonda mega 360 din state ? As zice ca da , dar nu stiu sigur
2. Motorul de bot e un Terrova 55 i pilot. Din cate stiu mega 360 nu se fac dedicat pt acest model adica sa se prinda sonda direct de tija motorului. Sunt insa niste suporti de montaj universali cu care sonde sa poate monta pe barca . Pe barca , nu pe motor. Aici e odata intrebarea: daca se monteaza pe tija motorului .....cd motorul te tine pe loc si se invarte stanga dreapta sa mentina pozitia barcii....nu e afectata si functionarea sondei 360? . Adica nu e mai bine montata sonda direct pe barca si nu pe motor din acest punct de vedere?
3. Cu sistemul de montare universal , inteleg ca la plecarea de pe loc , trebuie ridicat odata motorul de bot si apoi sonda 360...si invers ...adica ;la sosirea pe loc coborat motorul si apoi si 360.....adica un lucru in plus.... Corect ?
Pe cand daca e montat ditrect pe motorul de bot , se ridica odata cu motorul si sonda.

Claudiu

Administrator
Membru personal
1. Da, merge
2. Daca nu ai Ultrex nu te complica, e inutl si nu iese ce trebuie chiar daca gasesti suport aftermarket.
3. Cea mai ieftina versiune si pe care ti-as recomanda-o este sa iei sonda fara nici o prindere si sa montezi cu menghina Minn Kota endura:

In felul asta ai si clapeta de rabatare cand te deplasezi din loc
Din punctul meu de vedere nu merita sa il iei din state chiar daca este mai ieftin, e un sistem complex cu fluid in continua miscare, nu ai garantie si vei arunca banii pe geam in eventualitatea unei defectiuni.
Pentru o oferta personalizata imi poti da un mesaj
Aditional poti aplica solutia lui Adrian Sb ieftina si practica dar destul de inceata.

SorinL

Oblete
Multumesc Claudiu,
deci montarea se va face pe barca , nu pe tija motorului.
Influenteaza montarea pe tija motorului sau e doar o poveste ? teoretic cd beamul ala se invarte ...si se suprapune peste invartirea motorului care te tine pe loc .....ar putea iesi imaginea aiurea?

Claudiu

Administrator
Membru personal
eu nu cred dar voi incerca cand imi vine Ultrexul, in teorie daca e 360 de grade nu influenteaza

Adrian Sb

Stiuca
Multumesc Claudiu,
deci montarea se va face pe barca , nu pe tija motorului.
Influenteaza montarea pe tija motorului sau e doar o poveste ? teoretic cd beamul ala se invarte ...si se suprapune peste invartirea motorului care te tine pe loc .....ar putea iesi imaginea aiurea?
Sonda 360 nu se monteaza pe tija motorului, care se invarte, ci pe suportul fix al motorului. Sonda sta nemiscata, indiferent de rotatia motorului. Se invarte doar partea inferioara a capului sondei.
Capul sondei, are la partea superioara, unde incepe tija, o forma de picatura, ca sa pui sonda pe directia axului barcii. Altfel, nu vei sti daca un bolovan este in stanga sau in dreapta barcii.
0938AFD2-C12B-4FAE-B35A-0A0A76C73594.jpeg

Ultima editare:

Claudiu

Administrator
Membru personal
La ultrex Adi, dar la terrova am vazut pe ax ceva aftermarket in Sua si nu prea avea sens

Adrian Sb

Stiuca
La ultrex Adi, dar la terrova am vazut pe ax ceva aftermarket in Sua si nu prea avea sens
In nici un caz, tija sondei nu are voie sa se roteasca, ci sta fixa pe directia axului barcii. Vezi poza de mai sus.
Referitor la solutia mea de montaj, cine o face, trebuie sa isi asume sa piarda garantia, odata ce taie tija sondei.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Mai citeste ce am scris, nu e vorba de cum trebuie sa stea ci de niste aftermarket odioase pe youtube.

SorinL

Oblete
ok deci montajul pe motor se face in partea de sus a tijei care se prinde de partea fixa a motorulu. Mai sunt si niste bracketuri care il asigura apoi o prindere si mai jos intre tija sondei si tija motorului pt ca sonda e lunga si prinsa doar sus.....nu e chiar ce trebuie
banuiesc ca prinderea pe tija sondei e fixa iar cea de pe tija motorului e larga permitand rotirea lui

e o poza mai jos

Claudiu

Administrator
Membru personal
Mega 360 pt ultrex are toate prinderile de care este nevoie in pachet. Chiar nu e nevoie de ceva suplimentar. Se prinde in partea fixa de sus a motorului, defapt are 2 pozitii.

Sus