Harta batimetrica Genesis Live

Salutare ,
c-map din delta Dunării pina, pe Tisza, pot sa fac shading( diferite culori pe adâncimi selectate),încă nu îmi e clar ,trebuie sa fac întâi batimetria și salvez shading pe card,sau salvEVZ direct pe cardul c--map.Am montata pe barca sonda 3 /1 active imaging,întrebare:
Pot sa fac scanare structurala ,ca sa văd vegetație,fund nămolos,tare,bolovani,scoici,Bușteni etc sau pt asta îmi trebuie sonda structure scan3D?socsigroaza
Pentru a seta diferite culori pe adancimi, cea mai simpla metoda e sa descarci direct de pe sonar o harta incarcata de alti utilizatori pe c-map, nu conteaza ce harta de ex eu am downloadat Snagov care contine f putine date. Apoi selectand aceasta harta ai acces la culorile custom, setezi ce vrei si te intorci la harta ta.

VladM

Biban
Pentru a seta diferite culori pe adancimi, cea mai simpla metoda e sa descarci direct de pe sonar o harta incarcata de alti utilizatori pe c-map, nu conteaza ce harta de ex eu am downloadat Snagov care contine f putine date. Apoi selectand aceasta harta ai acces la culorile custom, setezi ce vrei si te intorci la harta ta.

Incerc si eu, pe site la CMap scria ca trebuie sa uploadezi harta ta, apoi ai voie sa folosesti "shadingul".

Daca merge varianta prezentata, multumesc...am si uitat ca are optiunea asta.

Incerc si eu, pe site la CMap scria ca trebuie sa uploadezi harta ta, apoi ai voie sa folosesti "shadingul".

Daca merge varianta prezentata, multumesc...am si uitat ca are optiunea asta.

Dar vorbim de 7" -9" - 12"? ...sa nu fie diferit pentru versiunile cu diagonala mica?

AlexH

Moderator
Membru personal
E la fel la toate. Si cred ca la C-map ar trebui sa mearga direct atata timp cat harta e raster cu linii de contur.

Meserie

Biban
Eu m-am gândit: iau C-map delta Dunării-Balaton Ungaria și am tot, îmi fac harte batimetrice și apoi le costumizez cu Shading

catalinp

Oblete
Va salut,

De curand am intrat in posesia unui Elite 9 Ti 2. Am trecut de la un Humminbird 718 de imprumut . Dupa ceva scoala facuta pe youtube si aici pe forum, trecand peste inerentele probleme ce tin de " impamantarea" utilizatorului ce foloseste un touch Lowrance in a non marine enviroment, am ajuns cu studiul la partea de harti batimetrice.
Va rog sa ma lamuriti ce e mai ok de folosit la iesirea pe apa: REC log sonar sau Genesis Live?
Pot cu REC log sonar sa generez o harta batimetrica si sa fac ulterior shading pe ea? Pot vedea traseul respectiv in sistem simulator?

Domnule Alex H mai este de actualitate tutorialul pentru overlay poze de pe Google maps? Am incercat sa instalez cele doua softuri si la SAS Map am o eroare la instalare iar la celalalt ma redirectioneaza pe C-MAP.

Va multumesc anticipat.

PS: Folosesc harta Romaniei 2019 (Multumesc, functioneaza perfect!)

Ultima editare:

AlexH

Moderator
Membru personal
Hartile batimetrice pe care le poti face tu nu merg impreuna cu C-map. Trebuie sa alegi ce sa iti afișeze, ori una ori alta.
Din experienta iti spun ca daca nu ai rabdare si nu ati da folosesti "depth offset" pe ape unde cotele fluctuează atunci hartile batimetrice nu prea sunt de mare folos. Atat ca sti ca intr-un loc e mai adanc decât in altul. Cei drept, informatia asta in pescuit ar fi de ajuns.

AlexH

Moderator
Membru personal
Pot vedea traseul respectiv in sistem simulator?
Nu.
Alex H mai este de actualitate tutorialul pentru overlay poze de pe Google maps?
Da. La IMC au incercat sa il "ascundă", astfel ca link-un de download nu mai e valabil. Am sapat puțin si am gasit alt link:

In ceea ce priveste SAS, nu stiu ce problema ai putea avea.

Meserie

Biban
Înțeleg acum,trebuie sa am in <chart surce C-map contor+> ca sa aplic <custom shading>încep sa ma prind,

catalinp

Oblete
Mulțumesc. Am rezolvat cu SAS. Am avut nevoie de un patch, să-l pot executa iar apoi am avut eroarea de cache, doar că sub o altă formă. Ideea e că am generat KLM-ul. Rămâne să descarc IMC.

greere

Salau
din linkul de mai sus ce, cum unde se baga? pt a avea " unica sansa in viata " sa imi fac si eu harti batimetrice ?

VladM

Biban

Bogdan,

Cum ai descarcat direct de pe Sonar?
Ca nu gasesc optiunea, am facut cont si pe C-map si pe Lowrance, sunt logat pe ambele atat pe mobil cat si pe sonar.

Thx

Espasia

Somn
Bogdan,

Cum ai descarcat direct de pe Sonar?
Ca nu gasesc optiunea, am facut cont si pe C-map si pe Lowrance, sunt logat pe ambele atat pe mobil cat si pe sonar.

Thx
In loc de:

"cea mai simpla metoda e sa descarci direct de pe sonar o harta incarcata de alti utilizatori pe c-map", se va citi ......e sa descarci direct pe sonar o harta..........

Si da, asa se face.

Meserie

Biban
In afara de batimetrie nu am reușit mare lucru,m-am logat pe c-map și nu am mai continuat,s-a închis granița Si am lăsat-o balta vreo 6 luni.Acum vreau sa iau c- map zonală și mai studiez ,oricum pana in Aprilie-mai nu ies pe apa, mulțumesc colegilor pentu discuții, cred ca am avut norocul pe acest forum sa dau de persoane avizate in aceasta tema,:Claudiu-administrator,AlexH- moderator,Espasia,Adiwolf.

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu prea inteleg ironia cu "unica sansa in viata", dar ce pot sa iti spun acum e ca link-ul de mai sus nu e pentru crearea de harti batimetrice ci pentru alt tip de harti.

catalinp

Oblete
Va salut,
Mi-am facut cont pe C-map si am incercat sa downloadez de pe Social Map, harta lacului Bicaz. Nu reusesc, nici cu ea si nici cu alta harta. Primesc mesajul : An exception occurred while generating this Social Map. If the issue persists, contact customer support. N-am citit politica lor. Trebuie mai intai sa uploadez ceva?
Multumesc anticipat.

VladM

Biban
Va salut,
Mi-am facut cont pe C-map si am incercat sa downloadez de pe Social Map, harta lacului Bicaz. Nu reusesc, nici cu ea si nici cu alta harta. Primesc mesajul : An exception occurred while generating this Social Map. If the issue persists, contact customer support. N-am citit politica lor. Trebuie mai intai sa uploadez ceva?
Multumesc anticipat.

Trebuie sa inregistrezi produsul, tipul sonarului si seria, apoi poti sa faci download.

Eu am downloadat harta Snagov , o arhiva cu cele 3 fisiere small, medium si large in format .at si inca doua fisiere.

Am dezarhivat si le-am pus pe unul dintre micro sd-uri...si m-am blocat ca nu stiu ce sa fac mai departe, pe sonar nu le recunoaste.
Am incercat sa le copiez in memoria interna, degeaba.

Poate ne lamureste cineva :)

Meserie

Biban
Sfatul meu ,Cumpărați harta regionala c-map de la dealer,de unde ați luat sonarul,Lowrance lucrează cu dealeri pe Europa.Și eu am pățit la fel. Repet e doar părerea mea!

AlexH

Moderator
Membru personal
Meserie e vorba de tipuri de harti diferite. C-MAP este o harta batimetrica, comerciala, la care lipseste insa detalii mari in afara zonelor renumite, gen Delta Dunarii si Dunarea. Celelalte din Genesis sunt harti batimetrice sociale, create pe baza înregistrărilor de sonar uploadate de utilizatori. De multe ori sunt au detalii peste C-Map, doar ca sunt locale si daca cineva nu a incarcat inregistrari pentru o anumita zona de apa atunci ele nu exista.

Sus