Gherle de vis...sau de cosmar

Am descoperit de curand topicul asta. As putea posta aici non stop roflmaooo
Ultimele 6 (SASE) iesiri gherla totala, nu sunt sigur ca am avut vreun tac. Oltul, anul asta, a fost dezamagitor, cel putin in zona Sibiului. Nu am nici o explicatie.
Oltul a fost dezamăgitor cam pe toate barajele…

Te prind eu pe Brădișor și îți rup lansetele să mă răzbun !!!!!!!!!!!! zimbettt zimbettt thumbup thumbup nnnorocnnnorocnnnoroc
PS Dar voi faceți ieșiri de câte o zi, eu ies mai des, dar nu am depășit 3 ore !!!
Pai ar trebui sa pescuiești mai mult de 3 ore intr-o zi… poate asta e secretul… ;)

Kleniacul

Stiuca
Azi am făcut 3 gherle în una,să moară ,,dujmanii" că nu am prins mai mult ca ei amaaaazed .Oricum de vreo 3 săptămîni am tot dat gherle, saptămîna trecută am uitat și de rovinietă,deci mă astept la 2 amenzi,beep.Azi m-am dus pe urmele vlogerilor,deși eram avertizat că Dunărea a crescut mult si e tulbure,cu gunoaie, deci șanse f slabe pt capturi.Am luat în probe o lansetă,Sumizoku Boron,să vad cum este in pescuit,că la rece părea f potrivită pt Dunăre.
Prima oprire a fost la Giurgeni,la pod.Zero rezultate,doar că vîntul mi-a luat toate celulele epiteliale neprotejate cu mănuși,geacă,etc. Păstram speranța vie,mai aveam două locuri, deci direcția Hîrsova,intr-un fel de golf,cu apa limpede, adîncă la mal,poate 5-6m.Zero rezultate.Peștii au fost refractari la ispitele japoneze,americane,poloneze,fix ca în Miorița au mai chemat și un cîine,doi,probabil ei erau atrași de nălucile melecapzidCu lanseta intr-o mînă și cu un pietroi în celălalt,să ma apăr dacă sare vreun peste pe mal,am ajuns la mașină și am plecat la apă caldă,la Cernavodă.Acolo era ceva lume,nu prea multă,deci era clar câ nu mănîncă pestele.Am văzut ceva miscare la stationar și multe atacuri de avat,dar nimic absolut,nici măcar un țac.Am șters-o mulțumit că e iarnă spre București,dacă era vară mai ajungeam cine stie pe unde,să mai dau încă o gherlă!

Hades

Somn
Astăzi pe la oara 13 temperatura s-a ridicat la 0 grade cu tendințe către 1-2 grade. Atât mi-a trebuit, măcar să înmoi o nălucă în baltă. Direcția ecluza din Sînmihaiu Român, pe Bega.
IMG_20220114_142844.jpg
IMG_20220114_142904.jpg

Am vrut să lansez în lungul gheții dar nu mă lăsau plantele .
IMG_20220114_143824.jpg

După ce soarele nu mai ajungea la mine a început gheața să-și facă de cap pe la inele și la mulinetă.
IMG_20220114_160845.jpg

Am curățat de câteva ori dar am agățat și ”cântatul la chitară” nu a dat rezultate așa că am plecat acasă fără să simt o trăsătură de pește. Din zona aia nu iau acasă pește ( este în aval de Timișoara și numai eu câte scot din apa ) dar astăzi dacă prindeam ceva luam un pește pentru câini. De Revelion le-am dat din dorada luată de la Metro Deva și nu ne-ar fi refuzat dacă le-o dădeam toată lor !!! Și făcusem planul : file, aruncat restul, prăjit puțin cât să scot oasele ,...zimbettt Și m-am ales cu o gherlă de 2 ore !!!!!!!

Luigi

Somn
Ecluza aia pare a fi un loc mişto de tot! Daca as fi din TM, as da la greu acolo, oricit de putzin peste ar fi pe Bega, pe acolo musai sa treaca bucatzile cândva.

Hades

Somn
Ecluza aia pare a fi un loc mişto de tot! Daca as fi din TM, as da la greu acolo, oricit de putzin peste ar fi pe Bega, pe acolo musai sa treaca bucatzile cândva.
Avantajul și accesului facil cu mașina. Intru și cu Ferrariul din vis !!!!!!!!!!

Am fost odată acolo pe la final de Iunie de ma mușcau țânțarii prin tricou ca pe piele eram dat cu autan. Rapeau somnii in pelicula și nu puneau botul la năluci. Așa ca m-am resemnat și am dat la clean.

Hades

Somn
Astăzi pe la ora 13 temperatura a crescut la 0+. Cum se prevede o perioadă cu temperaturi negative și ziua, am ieșit 2 ore pe Bega în oraș. A fost o gherlă totală ( și agățături !!).
Dar mă doare-n cot !!! La propriu și la figurat!!
IMG_20220120_155656[1].jpg

Am alunecat de pe marginea aceea și m-am oprit pe treapta de jos. Bine că a fost Bega scăzută și nu a fost apă acolo, dar m-am lovit ușor la cot în treapta de sus, de unde am alunecat !!! Am mai pescuit până am agățat și am plecat că începusem să simt frigul.
PS Poate mâine trag o fugă la Timiș !!!!!!!!!!

Luigi

Somn
Hades Pe astfel de canale, meseriasii pe care îi ştiu eu merg pe întuneric la spinning. La salau dau cu gume mari, abia târâte pe substrat, sau la woblere. Parca sunt si pe aici poze cu salau foarte mare prins noaptea pe Bega. Asa cum ai mers tu, parca puteai face un topic nou: "gherle programate". Dar si asa, te-as fi insotzit fara ezitare, mai am putzin si pescuiesc in cadã, de disperare!
Pe un forum german se posteaza in perioada asta adevarati monştri de salai, aproape toti prinsi noaptea la gume de 15-18cm. Ce-i drept, pe Elba...

Hades

Somn
Hades Pe astfel de canale, meseriasii pe care îi ştiu eu merg pe întuneric la spinning. La salau dau cu gume mari, abia târâte pe substrat, sau la woblere. Parca sunt si pe aici poze cu salau foarte mare prins noaptea pe Bega. Asa cum ai mers tu, parca puteai face un topic nou: "gherle programate". Dar si asa, te-as fi insotzit fara ezitare, mai am putzin si pescuiesc in cadã, de disperare!
Pe un forum german se posteaza in perioada asta adevarati monştri de salai, aproape toti prinsi noaptea la gume de 15-18cm. Ce-i drept, pe Elba...
Chiar și când abia la ora 13 temperatura este 0+ iar la ora 17 este cu minus mai merg noaptea ??? Dar cu gume așa mari nu am încercat . Cred că cea mai mare încercată astăzi a fost de 10 cm. Am dat și cu jig de 5g, ceburashka de 6 g, jig de 7g, dar ... habarnam

Chiar și când abia la ora 13 temperatura este 0+ iar la ora 17 este cu minus mai merg noaptea ??? Dar cu gume așa mari nu am încercat . Cred că cea mai mare încercată astăzi a fost de 10 cm. Am dat și cu jig de 5g, ceburashka de 6 g, jig de 7g, dar ... habarnam
Noaptea ai sanse mult mai mari decât ziua ! Încearcă naluci slim de 7-10 cm cu gramaje 3-5-7 gr ! Eu asa am avut rezultate uneori !

Hades

Somn
..............................
Vezi atașament 48021

....................................
PS Poate mâine trag o fugă la Timiș !!!!!!!!!!

Am rămas cu POATE !!! Sufla tare vântul și am zis să nu mă duc degeaba până la Timiș. Lasă că am mers DEGEABA tot la Bega.

Dar tot am aruncat câteva jiguri. La propriu și la figurat ( am lăsat 3 bucăți) . Mi s-a urât de ”ateliere” și am plecat acasă. Cât de ”oglindă ” a fost cu o zi înainte !!

spin4fun

Stiuca
Azi am inaugurat si eu anul la pescuit, prima iesire pe anul asta, cateva ore pe Timis, langa Hitias. Cum canalul Ferdinand era namol, scazut, m-am bagat direct pe rau. Apa inca foarte rece, nivelul scazut, dar si populatia piscicola tot mai redusa au adus rezultatul. Gherla. E drept, am insistat pe voblere, asa ca sansele erau mici oricum sa prind ceva. As incadra iesirea insa la gherle de vis, a fost o vreme superba, 18-20 de grade la amiaza, semn ca incepe sa renasca natura. Va las cateva poze de pe Timis din zona batuta azi.

20220324_084542.jpg

20220324_104202.jpg

20220324_104155.jpg

Hades

Somn
Astăzi, aproape 3 ore, am făcut concurs cu spin4fun. Rezultatul ??? Mult la zero pentru mine. El nu a prins nimic, pe când eu am reușit să agăț o cicadă ( a zis că ea rămâne acolo, în mijlocul Begăi, și a rămas !! crybaby), câteva crengi, un ”crengoi” de făceai o săptămână foc, ceva pungi,... Am fost pe Bega ( Budinț- Iosifalău ). Noi am ajuns pe la 14,30 și ”staționarii” ce i-am găsit acolo nu aveau nimic prins. Apa frumoasă, locuri ”apetisante”, dar nici o mișcare, parcă era apă moartă ( nu am văzut răpiri sau sărituri ).
IMG_20220326_163350.jpg

WhatsApp Image 2022-03-26 at 17.32.21.jpeg

IMG_20220326_170132.jpg

PS Când am plecat nu mai era niciun ”staționar” !!!

Sus