Gherle de vis...sau de cosmar

Erikosu

Biban
Daca tot am avut o partida reusita la clean, sa postez si o gherla de vis la avat.
Ieri dimineata la ora 5 cafeaua era deja aburinda in ceasca, imi aprind o tigara si imi fac planul pentru o partida scurta la avat pe Mures. Zis si facut. Din 5 fumuri si 5 sorbituri termin tigara si cafeaua si repede la apa. Ajuns pe malul Muresului constat ca apa a scazut vreo 30cm pentru ca pietrele din mal erau inca ude. Ma apuc de lansat pe la ora 6.15 si dupa cateva zeci de lanseuri nu am nici un atac si nici pe apa nu am vazut rapeli. In mintea mea a inceput sa incolteasca ideea de gherla. Schimb locul si la a 2-a lansare am un atac finalizat cu o dezgatare dupa 2 ture de manivela. Foarte bine, ca oricum ajungea inapoi in apa si era micut. Mai lansez de cateva ori mai schimb naluci si dupa inca vreo zece lansari am un atac serios. Intep, pestele ia fir de pe tambur si pana la urma il aduc la mal dar se dezgata la picioarele mele. Asta e, voi face poze la urmatorul. Ma mut 20m mai in aval, lansez, am atac si drilul se termina cu acelasi rezultat. 0 poze. Ma mut inapoi pe locul pe care am avut primul atac lansez de vreo cateva ori si am un atac mai violent. Intep, simt ca pestele este mai mare ca ceilalti, il aduc pana la mal si bineinteles ca se dezgata si acesta. Dupa inca vreo cateva zeci de lanseuri soldate fara nici un atac, simt ceva in fir intep si pana la urma scap de gherla. A fost singurul peste care a stat la poza.Vezi atașament 45328
Si asta luat de coada....

• Like
Reactions: Edi

Meserie

Biban
Daca tot am avut o partida reusita la clean, sa postez si o gherla de vis la avat.
Ieri dimineata la ora 5 cafeaua era deja aburinda in ceasca, imi aprind o tigara si imi fac planul pentru o partida scurta la avat pe Mures. Zis si facut. Din 5 fumuri si 5 sorbituri termin tigara si cafeaua si repede la apa. Ajuns pe malul Muresului constat ca apa a scazut vreo 30cm pentru ca pietrele din mal erau inca ude. Ma apuc de lansat pe la ora 6.15 si dupa cateva zeci de lanseuri nu am nici un atac si nici pe apa nu am vazut rapeli. In mintea mea a inceput sa incolteasca ideea de gherla. Schimb locul si la a 2-a lansare am un atac finalizat cu o dezgatare dupa 2 ture de manivela. Foarte bine, ca oricum ajungea inapoi in apa si era micut. Mai lansez de cateva ori mai schimb naluci si dupa inca vreo zece lansari am un atac serios. Intep, pestele ia fir de pe tambur si pana la urma il aduc la mal dar se dezgata la picioarele mele. Asta e, voi face poze la urmatorul. Ma mut 20m mai in aval, lansez, am atac si drilul se termina cu acelasi rezultat. 0 poze. Ma mut inapoi pe locul pe care am avut primul atac lansez de vreo cateva ori si am un atac mai violent. Intep, simt ca pestele este mai mare ca ceilalti, il aduc pana la mal si bineinteles ca se dezgata si acesta. Dupa inca vreo cateva zeci de lanseuri soldate fara nici un atac, simt ceva in fir intep si pana la urma scap de gherla. A fost singurul peste care a stat la poza.Vezi atașament 45328
Introducerea parca e din Ernest H.-am prescurtat ca nu sunt sigur sa scriu numele corect. Eu fără sonar și minciog nu plec de acasă,e o pare doar!

• Like
Reactions: Edi

Aditzu321

Biban
Azi am reusit sa dau gherla la clean.La singurul atac am dat contra in gol, voblerul zbrrrr direct in inelu' din varf, la revedere pastila din inel.Fara capturi, da' cu multe eliberari...Salmo, Strike Pro, Kenart...Cu majoritatea am incercat sa prind pitzigoi, ca au sfarsit impodobind salciile de pe Crasna.Basca, dupa ce am facut baitza in rau, am alunecat si intr-o vizuina de drac' s-o duca de creatura, de am crezut ca ajung Alice in Tara Minunilor.nervostare
In concluzie, cum schimb inelu din varf la o lanseta?

nepotu

Biban
Aditzu321 Pentru schimb cea mai dificila parte e sa gasesti si sa comanzi inelul de varf. Dupa ce ai inelul il scoti pe cel vechi asa:
1. Il legi de ceva fix cu o sarma
2. Incalzesti foarte putin inelul cu bricheta, astfel incat sa nu afectezi lanseta
3. In acelasi timp tragi de varf in sensul opus.

Apoi cureti varful si lipesti noul inel.

La distanță să ții flacăra, nu aproape de inel. Am mai văzut și inel încălzit cu vîrful la un pistol de lipt care a fost dat jos. Ca și adeziv recomand bison epoxy 5 minute.

Costi

Stiuca
Nu lipi varful cu epoxy. O sa ai probleme sa-l dai jos in caz ca vrei sa-l ma schimbi iar. In lipsa de adeziv pentru inele se poate lipi foarte bine cu batoane de plastic pentru pistol de lipit. Tai o bucatica mica de plastic din baton, o bagi in tub, incalzesti tubul pana se topeste si apoi il fixezi la loul lui. Cand schimbi inelul de varf ai nevoie de doua dimensiuni. Una este dimensiunea tubului, pe care o poti afla masurand grosimea varfului cu un subler. Apoi dimensiunea pastilei (4, 5, 6 etc...) care in general e marimea masurata pe exterior la pastila ceramica.

Luigi

Somn
Ieri a rãmas uscat minciogul, dar nu si pescarul...
Dãdeam io ca Berilã la jiguri, caldurã mare si oboseala la fel dupã muncã, din reflex cu ochii pe fir si din obisnuintzã fãrã sperantze. Vãd cã se apropie 2 puştoaice, tot din obişnuintzã le "iau mãsura", neh, nimic special, in afarã de pantalonii foarte scurtzi de pe una din ele. Asa ca ma întorc spre apã si la gândurile mele amestecate si confuze de pescar. Deja trecuserã de mine gagicile si capul mi se întoarce automat dupã ele... BELEA!!! Rucsãcelul îi trãsese in sus bluza sau ce era, cã nu conteazã, care la rândul ei îi trãsese de şortul ãla minuscul pînã nu mai acoperea nimic, da' nimic. Bãi frate, umbla fata în curul gol, nu alta, si ştii cum era?! Nu vã mai zic, cã e forum de pescuit si nu de altele, doar atit, cã am rãmas direct cu gura cãscatã. Si cu ochii ca laserele, de m-a simtzit bucata si si-a dat seama ca trãieşte periculos. Da' degeaba si-a tras repede pantalonii, ca eu eram deja in Nirvana. Nici macar nu s-a întors, probabil de ruşine. Nu te ruşina, fata tatii, cã a fost plãcerea meanaughty

Ieri a rãmas uscat minciogul, dar nu si pescarul...
Dãdeam io ca Berilã la jiguri, caldurã mare si oboseala la fel dupã muncã, din reflex cu ochii pe fir si din obisnuintzã fãrã sperantze. Vãd cã se apropie 2 puştoaice, tot din obişnuintzã le "iau mãsura", neh, nimic special, in afarã de pantalonii foarte scurtzi de pe una din ele. Asa ca ma întorc spre apã si la gândurile mele amestecate si confuze de pescar. Deja trecuserã de mine gagicile si capul mi se întoarce automat dupã ele... BELEA!!! Rucsãcelul îi trãsese in sus bluza sau ce era, cã nu conteazã, care la rândul ei îi trãsese de şortul ãla minuscul pînã nu mai acoperea nimic, da' nimic. Bãi frate, umbla fata în curul gol, nu alta, si ştii cum era?! Nu vã mai zic, cã e forum de pescuit si nu de altele, doar atit, cã am rãmas direct cu gura cãscatã. Si cu ochii ca laserele, de m-a simtzit bucata si si-a dat seama ca trãieşte periculos. Da' degeaba si-a tras repede pantalonii, ca eu eram deja in Nirvana. Nici macar nu s-a întors, probabil de ruşine. Nu te ruşina, fata tatii, cã a fost plãcerea meanaughty
Am patit si eu Duminica seara, trecea o cotoarba pe langa mine pe canal in rochie alba transparenta de i se vedea ata de la ce avea pe ea ca numai chiloti nu erau, si tatuajele de pe buci. Avea niste linii de demarcatie de trebuie sa fi matematician sa le poti intelege complexitatea. Parca imi aduc aminte de profu de mate cand imi explica cum se calculeaza suprafata la hiperboloizii de rotatie cu integrala dubla dar eu tot ma uitam pe geam la studentele de la arhitectura. In fine, cand s-a apropiat mi-am tras burta, am lansat viermele in apa si il scuturam din varful lansetei pana a trecut asta. Normal dupa ce a trecut am lasat firul moale, si burta, si am intors capul . Cand mi-am adus aminte ca totusi sunt la pescuit, am dat sa mulinez si bibanul era cu viermele in gura. Dar cum nu era intepat bine l-am pierdut. Totusi a meritat!

AlexH

Moderator
Membru personal
Am uitat sa va povestesc ultima "gherla". Bine,... de fapt nu am uitat ci am vrut sa uit.
Săptămâna trecută am fost plecat cu treaba la Oradea, de luni pana vineri. Și m-am gândit sa iau cu mine și echipamentul de pescuit în ideea în care o sa fac ceva ieșire pe acolo, dupa treaba. Nu a fost sa fie, ca am stat mult în fiecare zi la lucru.
În schimb pe joi mi-a venit strălucită idee ca vineri, în loc sa plec spre casa, mai bine sa o tai spre Delegyhaza, ca și asa îmi expira permisul de turist și în concediu pescuitul l-am ratat la mustață.
Asa ca vb cu soția, o rog sa sune la camping sa îmi rezerve barcă, motor și acumulator pt 2 sâmbăta și duminica.
Vineri închei treaba pe la 18:30, fug repede pana la Jumbo, că-i promisesem o surpriza copilului, apoi la Auchan sa iau ceva și pt soacra.
Pe la 20:30 treceam granița și pe la 23:30 am ajuns la socrii. Care ma și anunță că o primit mesaj de la camping ca posibil ca să nu îmi poată da acumulator. După 5 minute de nervi îmi zic, lasă că voi da la vâsle, asta e... Am venit pana aici.
Era deja sâmbăta dimineața și ajung la lac, după o oprire la Penny sa iau ceva cafea și sandwich-uri.
Acolo am fost surprins sa găsesc campingul într-o stare deplorabila as zice eu și apa scăzută cam 1 m. În camping nu vedeam nici o mișcare, cei 2 câini erau liberi și nu puteam întra iar de strigat nu prea știam, ca eu NEM TUDOM MAGYAR.
Asa ca tot dat eu tarcoale pe acolo în speranța că iasă careva, auzind câinii. Însă nimic. După vreo 30 de min vad ca se apropie o barca, tipul se da jos și vine spre mine, ca avea mașina parcata fix lângă. Încerc în cele 5 cuvinte care le știu sa ii zic vreau bilet de pescuit și ca nu ii nimeni la pensiune. Înțelege el ceva, ca îl vad ca se duce, întra (pe lângă câini) și după vreo 10 min iasă și el și o tanti tânără (probabil fiica celei cu care am vb pt barcă). Se chinuia aia sa sune pe careva și vedeam ca nu ii răspunde. După vreo 10 minute vb cu cineva la telefon, legat de mine, apoi vine și îmi da telefonul. La capătul celalalt un tip care vb romana destul de bine îmi zice ca trebuie sa merg înapoi vreo 800m, la nr 18, saîntreb de Joszi Baci, ca acolo ma rezolva. Eu nu înțelegeam de ce, dacă rezervarea o făcusem la Tokert și bărcile le vedeam la mal pe toate. În fine, am luat și nr lui ala în caz ca mai trebui să-l întreb ceva și plec sa caut nr 18, care știam ca nu are cum sa fie în zona. Dau o tura pe acolo, chiar și mult mai departe, îl sun pe tip și nu mai răspunde apoi ma apuc de înjurat, în drum, pe toți ungurii și stilul lor de a face ceva. Vine unu și ma întreaba ceva (probabil ce am pățit, ca nu am înțeles) îl întreb de Joszi Baci și pescuit) și îmi zice ca nu știe.
În momentul ala mi-am băgat "picioarele" și am plecat către casa.
Așadar am avut parte de a 3-a ratare la bass, de data asta cea mai amara.

Păcat de lacul ala, ca nu găsești nici o pensiune / camping cumsecade, curata, cu 2-3 bărci echipate, disponibile de închiriat. Toți de acolo își bat joc de ce au și nu pot sa înțeleg cum romanii încă ii mai admira.

Sus