Gasirea salaului

B

bogdan.neamt

Guest
Păi dacă dau pe lac sau râu de șes evident ca nu ai stînci... Dar praguri ai. Iote ce am scris mai sus:
Merg cu barca de-a lungul malului și lansez unde mi se pare că e loc potrivit. Pana acum am prins, nu mulți dar i-am văzut culoarea... și încă ceva, asum observat că ultimii 3 i-am prins în golfuri
Nu poate nimeni să-ți ajuns unde e șalăul sau orice alt pește... trebuie să-l cauți.

rine

Stiuca
Cand toti pescarii recomanda praguri ,stanci si altele asta lanseaza doar la mal .Sunt total incepator si citesc si vad multe in contradictoriu.
Nu-i nimic contradictoriu.
Omul spune clar că stă cu barca chiar dacă-i relativ aproape de mal in apa de 8-9 m și pescuiește pe lângă mal in apa de 1 m -2
Daca observi pescuiește aproape paralel cu malul.
Diferența mare de nivel pe o distanță așa de scurta arata că acolo sunt " praguri "sau rupturi de mal.

De altfel a zis de mai multe ori că trebuie sa verifice toti " pintenii"

Ultima editare:

toby

Stiuca
Cand toti pescarii recomanda praguri ,stanci si altele asta lanseaza doar la mal .Sunt total incepator si citesc si vad multe in contradictoriu.
Asta este începător ca si tine d-nu
Vezi ce zice rine si incearca sa înțelegi de ce se procedează așa si garantat poti sa ai zile de neuitat

Luigi

Somn
Sa inteleg ca in afara de luna octombrie pot pescui pe rau la fel ca in film?
La fel ca in film eu as incerca primavara si vara pe inserate sau chiar noaptea si dis de dimineatza. Vezi ca au postat pe undeva zamfi si kingofbeasts un fel de rezumate ale intregii stiintze a salaului, ai acolo tot ce trebuie. Eu spun doar ce mi se pare mie cel mai important aspect: locul! In functie de anotimp si conditii meteo sunt citeva hot spots clasice pe lac sau pe râu. Fara exagerare, iti vor trebui citiva ani sa stii locurile tale, sau un profesor linga tine sa arzi etape zimbettt

Mariandan

Salau
Nu-i nimic contradictoriu.
Omul spune clar că stă cu barca chiar dacă-i relativ aproape de mal in apa de 8-9 m și pescuiește pe lângă mal in apa de 1 m -2
Daca observi pescuiește aproape paralel cu malul.
Diferența mare de nivel pe o distanță așa de scurta arata că acolo sunt " praguri "sau rupturi de mal.

De altfel a zis de mai multe ori că trebuie sa verifice toti " pintenii"
Corect.Am revazut filmul mai cu atentie si am inteles.Ce este "pinten" ?

D

Deleted member 13

Guest
si mai ales pe ce apa pescuieste!!
Este apa pe care ani de zile am naucit salaul! Este intersectia dintre Dunarea Veche si Dunarea Noua , amonte de Murighiol.Coltul! Doar ca la o cota crescuta si modificata rau de exploatarile forestiere de acum ceva ani.Unde a prins Sava primul peste faceam baie ;)Este un mic golfulet cu nisip .Pe acolo odata curgea un paraias...Ce vremuri! Unde a stat la al doilea peste este o cadere fabuloasa in prag din Dunarea veche in cea noua.Este prea mult de povestit cu salaul asta ...

Wurger

Somn
Pinten este o limba de pamant care patrunde in apa, nu neaparat la suprafata.
Intre un pinten si mal sau intre 2 pinteni apropiati se formeaza golfuri.
Pragul care urmeaza linia raului, paralel cu malul la o anumita distanta, in dreptul pintenului este mai abrupt din cauza devierii curentului. In plus dupa pinten se formeaza vartejuri si inaintea lui o parte din curent este antrenat in sens invers cu viteza mai mica.

Eu am remarcat felul in care dadea Sava la salau. Ziceai ca-l alearga toti dracii.
Sunt sigur ca un pasionat de salau, daca statea 20 de ore pe locurile alea si dadea cate juma de tura de manivela, lua mai multe bucati peacefingers

D

Deleted member 13

Guest
Poate pentru ca dadea impotriva sensului de curgere ...Locul ala eu il pescuiam din alt unghi.Zic de al doilea loc.Si eu si colegul meu.Noi prindeam ...altii nu.Asta-i pescuitul la salau.Conteaza intotdeauna directia de abordare.O parere normal.

rine

Stiuca
Și cu bile de 28 pe 2 m adâncime și curent
Cam dai la manivela....
@ wurger asa este : se cam grăbește thumbsuuuup

Ultima editare:

Luigi

Somn
No pãi daca o dãm in teorii pun si eu o intrebare, pacat ca nu e Sava sa o raspunda: de ce asa bile mari la o adincime asa mica? Numai ca sa boncãne pe substrat? Curentul nu mi se parea atit de mare cit pentru 25+ grame, adica eu (incepator desigur) as fi pus un jig de maxim 20g ca sa am o cadere mai lunga putin. Ca cica pe cadere atacã de obicei salaul, putzinii prinsi de mine nu au prea auzit de regula asta...

toby

Stiuca
Vara ca să-l faci să atace pe gume trebuie jucată mai agresiv si cum apa este mica nu poate decât cu jiguri mari care să fie jucate agresiv, pe jig mic cu recuperarea aia mare mergea mai mult la avat ca nu avea timp sa coboare ,zic si eu ca un pescar incepator

Pif.

Biban
Vara ca să-l faci să atace pe gume trebuie jucată mai agresiv si cum apa este mica nu poate decât cu jiguri mari care să fie jucate agresiv, pe jig mic cu recuperarea aia mare mergea mai mult la avat ca nu avea timp sa coboare ,zic si eu ca un pescar incepator
Am venit acum o săptămână din Delta am fost de dimineață la știucă nimic ..După masa merg împreună cu băiatul meu la un loc de salau .. loc ce l am auzit la birt ..Ne punem sa dam pe finețe cu bat de știucă jig 5 g gume 6 cm ..începem sa luam ..jucate foarte foarte incet gumele ..După doua ore apare lângă noi o barca băieți dadeau cu 15 g gume de 10 + centimetri. .luau și ei și jucau gumele mai agresiv ..concluzia e ca mananca când vrea aproape oricum i dai ..toata treaba e sa sti unde e pragul ..parcă totuși noi pe finețe am luat mai bine ..
PS cei ce cunoasteti locul aveți mila de salai.
received_2305820469454221.jpeg

Mariandan

Salau
Salut pescari.Din cate inteleg eu incepator cate bordeie atatea obiceie.Fiecare pescar cu obiceiurile lui si cu credinta ca el stie cel mai bine.Acum cateva zile am auzit ca daca un rau este scazut nu ai nici o sansa sa prinzi peste,mai bine pleci acasa fara lanseu.Evident ca dupa unii mi-au spus pareri diferite.Eu novice ascult din toate partile chiar si de pe forum.O seara buna

Wurger

Somn
Salau poate nu mai prinzi, dar gandeste.te ca acelasi numar de pesti sunt acum in mai putina apa.
Asa am zis si eu odata despre Arges si s.a dus un prieten si a prins vreo 15 cleni mari.
Nu e garantat ca si eu faceam aceeasi performanta, dar...

AlexH

Moderator
Membru personal
Si daca este crescut brusc, de la o zi la alta se poate intampla sa nu prinzi nimic. Schimbările astea bruste fac sa nu mai reacționeze asa bine, insa daca e scazut cateva zile la rand, sau crescut, la un moment dat trebuie sa pape si el ceva, ca i-o fi foame. Eu as prefera sa il gasesc infometat pe apa mica, din motivul expus mai sus de Wurger.

Sus