Gasirea salaului

Mariandan

Salau
Ma tot duc la pescuit dar bag de seama ca sunt un orb in fata unui rau.Cred ca rad si salaii de mine.Am citit mult si am inteles ca salaii stau la praguri.Toate bune ,dar cu recunosc un prag in rau?Astazi am fost pe Siret si ma uitam la apa,un suvoi mare curgea repede si lateral se formase un golf cu apa linistita.Diferenta dintre cele doua ape era foarte vizibila,intre cele doua ape era o granita.Sa inteleg ca acolo era un prag? Daca reusesc sa gasesc un prag cum lansez?Azi am lansat din amonte peste acea granita cu gandul sa mulinez incet poate trec peste prag dar suvoiul apei imi muta jigul in apa calma in cateva secunde.Ar trebui sa lansez in ape mai calme?De cate ori arunc in ape repezi nu dureaza prea mult si jigul este langa mal .Care este secretul daca nui secret?O zi buna la toti

toby

Stiuca
Un jig greu care să prindă substratul unde apa curge si chiar daca este dus spre apa moartă tot îl plimbi câțiva metri pe prag

Aurel

Piranha
Pentru inceput alegerea unui loc unde dau/au dat alți pescari(cu mai multa experienta) la salau. Spun asta deoarece daca ii vezi pe altii ca prind/sau nu, sti daca e de vina tehnica ori nu e peste in zona sau poate e o perioada cand nu mânca. E destul de greu de explicat abordarea unui loc necunoscut, doar din simple descrieri ale acestuia destul de sumare.
Nu exista "o reteta" universală conform căreia se prinde pește, cred ca e nevoie de mai mult exercițiu, perseverența și rezultatele se vor vedea usor usor.

adiwolf

Moderator
Membru personal
in peste 90% din cazuri, in pescuitul salaului trebuie sa ai naluca in apa, sa ajunga pe substrat, ridici putin sau mulinezi 1-2 ture, iar naluca(twister+jig) trebuie sa pluteasca putin cat ai numara pana la 3 sa zicem apoi atinge jos si firul se detensioneaza.
daca nu se intampla asta, inseamna ca nu ai corelat bine marimea si greutatea jigului cu curentul si adancimea apei.
invata intai aceste elemente de baza (vor mai fi multe altele care le vei descoperi singur pescuind sau furand de la altii), dar in esenta trebuie sa pipai fundul apei cu jigul
Aurel te-a invatat bine, mergi pe locuri unde altii au prins salau si stii sigur ca se prinde salau acolo, pentru ca altfel nu vei stii daca defapt faci bine sau rau ceva in stilul care pescuiesti - poate tu faci bine ce faci, dar nu este salaul acolo, sau invers (personal am crezut mult timp ca sunt un pescar "nesimtit" ca nu simt muscatura salaului si nu sunt in stare sa il prind la jig, dar defapt pescuiam in "lighean")

Mal

Somn
Ma tot duc la pescuit dar bag de seama ca sunt un orb in fata unui rau.Cred ca rad si salaii de mine.Am citit mult si am inteles ca salaii stau la praguri.Toate bune ,dar cu recunosc un prag in rau?Astazi am fost pe Siret si ma uitam la apa,un suvoi mare curgea repede si lateral se formase un golf cu apa linistita.Diferenta dintre cele doua ape era foarte vizibila,intre cele doua ape era o granita.Sa inteleg ca acolo era un prag? Daca reusesc sa gasesc un prag cum lansez?Azi am lansat din amonte peste acea granita cu gandul sa mulinez incet poate trec peste prag dar suvoiul apei imi muta jigul in apa calma in cateva secunde.Ar trebui sa lansez in ape mai calme?De cate ori arunc in ape repezi nu dureaza prea mult si jigul este langa mal .Care este secretul daca nui secret?O zi buna la toti
Parerea mea care este irelevanta in raport de recomandarile baietilor de mai sus, ce prind salau la greu, eu prind ocazional si strapi, marlite samd, este sa citesti un pic orice carte de pescuit mai elaborata in materia speciei pe care o vizezi. Salaul sta in ape pietroase(fund cu pietre, nisip, structuri(bolovani mari) la care ai prag. De multe ori pragul poate fi chiar si o stanca mai mare scufundata. Daca dai in capul stancii ai adancime mai mica daca dai in lateralele ei ai cadere direct. Din cate spui si descrii locul in care cautai tu e mai adecvat cleanului, mrenei si somnului.

Atata timp cat nu cunosti fundul apei e chiar ghici. Scanarea apei e mai importanta decat orice altceva la pescuit. E doar o opinie, pe mine ma ajuta extraordinar de mult. Spre exemplu in Bicaz ai zone intregi cu bolovani rasturnati, blocuri submerse uriase, unde daca dai la salau ai sanse uriase. In alta parte ai paduri intregi scufundate, unde madama stiuca sta bine, e loc bun acolo, dar la cata mancare naturala are, doresc mult succes curajosilor. Padurea moarta cum ii spun localnicii. In partile de clean/biban trebuie sa cauti zonele inundabile, adica acele portiuni de lac care inunda pajistile din jur si scufunda ciulinii aia si boschetaria de la mal. Acolo ai biban capital si clean mult. Desigur scanarea apei cere si sacrificii, agataturi voblere pierdute, facut baita, injurat mult. Dar de asta e pescuit sportiv. Nu e usor, multi zic ca spinningul nu e arta. Dar na fiecare cu parerile lui.

Wurger

Somn
Locul pe care il descri e cam de avat.
Daca vrei sa prinzi fundul, in afara de jig cu plumbul mai mare, mai greu (poti incerca si cu jig cu pkumb tip sabot) trebuie sa arunci in amonte ca sa aiba timp sa se scufunde pana ajunge spre tine. Oricum suvoiul il va impinge spre mal. Tot asa se formeaza si pragurile. Aluviunile sunt dirijate spre mal si in functie de paliere, unde viteza apei difera, se formeaza mai multe praguri. In coturi, portiunea dinspre exteriorul curbei, unde apa vine mai puternic spre mal, pragurile vor fi mai abrupte, foarte putin delimitate. Pe malul opus, unde curentul e mai slab, pragurile delimiteaza zone de platou, cu pante mai line. Studiaza o harta batimetrica a oricarui rau ca sa vizualizezi ce zic.
Plumbul se va propti mai devreme sau mai tarziu pe unul din praguri. Atunci iti trebuie finete si rabdare sa salti jigul doar atat cat sa se desprinda de peretele abrupt al pragului si datorita curentului sa revina tor pe el. Il porti asa cat se poate si daca e peste, va trece pe langa el. Daca e suficient de credibil, pestele mare va crede ca e o vietate mica care se tine pe langa prag ca sa nu fie luata de curent. Si atunci ataca si cica e o senzatie care te imbolnaveste iremediabil.
Asta e teoria. Practica o faci daca iti doresti foarte mult.
Fir intins. ... firul sa fie tot timpul intins! Chiar si fara peste, ca numai asa sti cand da.
A, si mai e ceva. Tot din proprie experienta, firul se comporta in curent ca o parasuta. Adica daca inmultesti latimea firului (0.18 sa zicem) cu vreo 20m cat ai desfasurat, obti o suprafata destul de mare pe care vine suvoiul. Mijlocul distantei fiind cel mai liber, firul va face o burta de cca 2.3 m in varful buclei, ceea ce inseamna ca atunci cand intepi, intai indrepti metri aia. Deci la ac nu se simte nimic. Deci iti trebuie un fir cat mai subtire, ca sa reduci suprafata aia de care ziceam si astfel sa reduci burta aia de la 2m la 50cm sa ai o sansa sa intepi.
Sau, arunci in aval (in jos) si vii cu el tica-tic spre tine, cate putin.

Ultima editare:

Aurel

Piranha
Dacă dai pe "curgator" totusi observi pragul, se formeaza altfel curentii, diferentele de adancime sunt "bruste" este in 99% din cazuri vizibilă zona de prag. Dar primordial este sa sti daca ai peste in zona vizată!
Restul tin de practica si exercitiu cat mai mult si des!
PS: Nimic important nu a fost creat intr-o zi, astfel nici pescuitul la salau nu-si dezvăluie secretele din primele partide!
Fire întinse si keep fishing!

rine

Stiuca
Daca reusesc sa gasesc un prag cum lansez?Azi am lansat din amonte peste acea granita cu gandul sa mulinez incet poate trec peste prag dar suvoiul apei imi muta jigul in apa calma in cateva secunde.Ar trebui sa lansez in ape mai calme?De cate ori arunc in ape repezi nu dureaza prea mult si jigul este langa mal
Pui picapul la mulineta imediat cum ajunge jigul in apa?.
Dacă faci așa ,in șuvoi ,și mai ales pescuind de pe mal ,jigul nu o să ajunga niciodată la baza terasei,pragului indiferent cat e de greu.

kingofbeasts

Rod Builder
Locul pe care îl descrii e tipic de șalău dacă și numai dacă ai pe fund piatra, nisip sau lut dur precum și orice combinație dintre ele. Dacă însă e mâl in băltit sau lut mâlos , șalăul nu sta . Ca sa știi ce ai pe fund îți trebuie un bat mai rigid și senzitiv , dacă n-ai te duci la magazinul de bricolaj și cumperi un pumn de piulițe (pentru cheie de 13,17,19 ) și legi de la mic la mare , pe rind , câte una, la capătul firului pana când începi sa simți ceva. Fata de plumb care e un nemetal foarte moale , piulițele ricoșează mai bine și mai sec din piatra și-ti permit sa scanezi fundul mai ușor. In plus, gaura cu filet colectează mâl sau nisip din băltit ( după caz) atunci când o târâi ușor pe fund și astfel afli ce fel de loc ai in față. La suprafața pragul îți e marcat uneori de mici vârtejuri care se formează între șuvoi și băltit sau de spune albe . Când ai spume tot ele îți spun și traseul pe care îl are apoi curentul de întoarcere in băltit .
In pescuit, pe mal te pui astfel încât sa atingi capul ( începutul) șuvoiului lansând la 45de grade in amonte. Nu arunci cât te tine mușchiul ci doar cu maxim 2-3m după linia de demarcație între șuvoi și băltit astfel încât sa nu-ti ia curentul năluca ci sa ajungă repede pe prag. La început mai bine lansezi chiar pe granița sau mai on băltit decât prea in șuvoi. Dacă n-ai vânt sau briza laterala ca sa-ti facă firul burta in aer procedezi cum ti-a zis rine mai sus. Dacă ai, pui picapul înainte ca bila sa atingă apa , recuperezi rapid burta ducând și vârful bățului la rasul apei și apoi deschizi iar picapul sa-și ia năluca liber fir pana când atinge fundul.
Abia după pui iar picapul și începi pescuitul, așa cum ti-au spus colegii , cu firul întins .
Apoi, locul de șalău nu se cauta oricum, oricând și nici ziua in amiaza mare .
Ideal e ca un loc nou sa-l cauți la momentul ideal. Ca faza lunară cu câteva zile înainte de maxim și minim iar ca moment din zi întotdeauna la crepuscul. Dacă cauți cu gume alegi gumele cele mai recomandate sau folosite de pescarii din zona ( marime, model, culoare) sau cele in care ai cea mai mare încredere ( la începători mai greu cu astea) . Sunt aici pe forum câteva topuri și poți sa alegi de acolo 2-3 modele de guma prinzatoare . De asemenea mai poți vedea pe la “rezultatele partidelor” cu ce pescuieste și prinde lumea. Ca începător eu îți recomand culori tari( fire Tiger, Chartreuse , portocaliu cu galben , etc.) , joc agresiv și gume mici. Am observat ca in cazul asta un începător are mai multe șanse la atac și poate sa învețe mai repede.
In serile de vara târzie și început de toamna șalăul începe sa-și trădeze prezenta cu atacuri in suprafața la cardurile de obleți sau peștișori așa va și asta poate fi un indiciu pentru un loc de șalău.
Restul mai descoperi și tu pe YouTube și pe “balta” ca altfel nu se poate . ;):)

Ultima editare:

Mariandan

Salau
Locul pe care îl descrii e tipic de șalău dacă și numai dacă ai pe fund piatra, nisip sau lut dur precum și orice combinație dintre ele. Dacă însă e mâl in băltit sau lut mâlos , șalăul nu sta . Ca sa știi ce ai pe fund îți trebuie un bat mai rigid și senzitiv , dacă n-ai te duci la magazinul de bricolaj și cumperi un pumn de piulițe de 13,17,19 și legi de la mic la mare , pe rind , câte una, la capătul firului pana când începi sa simți ceva. Fata de plumb care e un nemetal foarte moale , piulițele ricoșează mai bine și mai sec din piatra și-ti permit sa scanezi fundul mai ușor. In plus, gaura cu filet colectează mâl sau nisip din băltit ( după caz) atunci când o târâi ușor pe fund și astfel afli ce fel de loc ai in față. La suprafața pragul îți e marcat uneori de mici vârtejuri care se formează între șuvoi și băltit sau de spune albe . Când ai spume tot ele îți spun și traseul pe care îl are apoi curentul de întoarcere in băltit .
In pescuit, pe mal te pui astfel încât sa atingi capul ( începutul) șuvoiului lansând la 45de grade in amonte. Nu arunci cât te tine mușchiul ci doar cu maxim 2-3m după linia de demarcație între șuvoi și băltit astfel încât sa nu-ti ia curentul năluca ci sa ajungă repede pe prag. La început mai bine lansezi chiar pe granița sau mai on băltit decât prea in șuvoi. Dacă n-ai vânt sau briza laterala ca sa-ti facă firul burta in aer procedezi cum ti-a zis rine mai sus. Dacă ai, pui picapul înainte ca bila sa atingă apa , recuperezi rapid burta ducând și vârful bățului la rasul apei și apoi deschizi iar picapul sa-și ia năluca liber fir pana când atinge fundul.
Abia după pui iar picapul și începi pescuitul, așa cum ti-au spus colegii , cu firul întins .
Apoi, locul de șalău nu se cauta oricum, oricând și nici ziua in amiaza mare .
Ideal e ca un loc nou sa-l cauți la momentul ideal. Ca faza lunară cu câteva zile înainte de maxim și minim iar ca moment din zi întotdeauna la crepuscul. Dacă cauți cu gume alegi gumele cele mai recomandate sau folosite de pescarii din zona ( marime, model, culoare) sau cele in care ai cea mai mare încredere ( la începători mai greu cu astea) . Sunt aici pe forum câteva topuri și poți sa alegi de acolo 2-3 modele de guma prinzatoare . De asemenea mai poți vedea pe la “rezultatele partidelor” cu ce pescuieste și prinde lumea. Ca începător eu îți recomand culori tari( fire Tiger, Chartreuse , portocaliu cu galben , etc.) , joc agresiv și gume mici. Am observat ca in cazul asta un începător are mai multe șanse la atac și poate sa învețe mai repede.
In serile de vara târzie și început de toamna șalăul începe sa-și trădeze prezenta cu atacuri in suprafața la cardurile de obleți sau peștișori așa va și asta poate fi un indiciu pentru un loc de șalău.
Restul mai descoperi și tu pe YouTube și pe “balta” ca altfel nu se poate . ;):)
Multumesc.O sa ma stradui sa aplic toate invataturile

Luigi

Somn
Bre, Marian, eu tocmai am fost in Romania si am cunoscut personal niste baietzi de pe acest forum si iti spun de pe acum ca postarea ta ii intristeaza foarte mult. Sa nu zic altfel... Pe buna dreptate!

Mariandan

Salau
Bre, Marian, eu tocmai am fost in Romania si am cunoscut personal niste baietzi de pe acest forum si iti spun de pe acum ca postarea ta ii intristeaza foarte mult. Sa nu zic altfel... Pe buna dreptate!
Nu vreau sa deranjez si nici sa supar,doar ca sunt total nestiutor.Nu am mai pescuit si nici nu am avut legaturi cu pescari sa stiu obiceiuri.Sa inteleg ca o regula de bun simt este sa dai drumu la tot ce prinzi?Sa inteleg ca nici un pescar nu mananca peste?

Luigi

Somn
In apele noastre unde pestii sunt mai hãituiți ca oriunde, pescarii responsabili trebuie sa dea dovada si exemplu de discernamânt. S-a scris mai sus ce exemplare trebuie in primul rând protejate, iar acest forum este ce este fiindca lupta impotriva unei mentalitati care la noi e mai grava ca oriunde, mentalitatea de "tigaie". Am fost si am vazut, asta e una din cauzele principale ale lipsei de peste la noi. Du-te des pe apa si vei intelege rapid...

Mariandan

Salau
In apele noastre unde pestii sunt mai hãituiți ca oriunde, pescarii responsabili trebuie sa dea dovada si exemplu de discernamânt. S-a scris mai sus ce exemplare trebuie in primul rând protejate, iar acest forum este ce este fiindca lupta impotriva unei mentalitati care la noi e mai grava ca oriunde, mentalitatea de "tigaie". Am fost si am vazut, asta e una din cauzele principale ale lipsei de peste la noi. Du-te des pe apa si vei intelege rapid...
Serios?Cred ca doua persoane au nevoie sa petreaca ceva vreme impreuna ca unu sa ajunga sa zica celuilalt "mentalitate de tigaie".Multumesc tuturor de sfaturi

Sus