Garmin & Motorguide

tivi

Biban
Va salut,

Am un sonar Garmin Echomap Plus 92 SV si doresc sa il conectez cu Motorguide Xi5 .
Garmin are iesire NMEA2000 (5 pini), motorguide are 2 cabluri cu iesire "mama" 6 pini si unul cu iesire "tata" 6 pini. (kit NMEA 2000 Garmin am)
Am gasit pe youtube un filmulet rusesc insa ...degeaba habarnam
A facut cineva conexiunea? Ma puteti indruma ce cabluri de legatura sa cumpar?

Multumesc,
O zi buna !

Claudiu

Administrator
Membru personal
Rusii au reusit o modificare care se pare ca poate folosi punctele salvate pe sonar Garmin si sa le trimita la motorul electric motorguide

tivi

Biban
Din pacate, nu vei avea integrarea completa pe care o are motorguide cu lowrance, astfel incat vei folosi doar sonda 2d.
Imi era teama de raspunsul acesta ☹
Intr-adevar tot ce am gasit legat de cablaraie fac doar legatura intre sonda din motor si sonar.

Claudiu, despre filmuletul acesta este vorba ?

Nu prea imi dau seama despre ce au facut astia acolo....

sosoktm

Stiuca
teoretic, orice integrare se poate face, dar la ce costuri? Ca idee, primul lucru pe care l-am facut, dupa ce am luat xi5 (si am sonar lowrance!) a fost sa demontez cablul de la sonda 2d :). Recunosc utilitatea si facilitatea de a controla electricul din sonar atat pt trena cat si pentru ancorare dar, experienta de pana acum nu m-a convins ca ar aduce un beneficiu semnificativ, pt mine cel putin, dar ar genera o complicaciune extra cu diverse cablaje.

Sus