Folosirea caiacului la pescuit, avantaje si dezavantaje

Mariandan

Salau
Ai mai mers cu caiacul inainte? Stii ce diferenta este intre un caiac rigid si unul gonflabil?
Salut.Cred ca o singura data,pe mare.Era rigid intradevar.Daca imi aduc aminte nu am avut senzatia de incatusat in cel rigid.Eram pe mare si am avut rau de tangaj.Stau si ma intreb daca sa mai incerc o data,dar nu ma vad captiv si fericit.Caiac inseamna bagaj si ie imi place doar un rucsac in spate.Nu am inteles pe cei de la stationar care muta casa pe mal.Raspuns concret : nu stiu nimic de caiace

Mariandan

Salau
Cred ca depinde mult si de conditia fizica. Mobilitate, coloana sanatoasa, sa nu fi supraponderal.
Salut. Am cateva kg in plus,nu multe.conditie fizica cat de cat,joc tenis de masa 3-4 ori pe saptamana. Problema e la mansarda. Eu nu am reusit sa fac taximetrie,nu am inteles ca tre sa stau inchis in masina si sa conduc. Unora le place. Poate o sa mai incerc o data

Kleniacul

Stiuca
Acum vreo 10 ani am avut un caiac gonflabil,Intex K2,pe care l,am folosit de cîteva ori pe Văcărești,nu era închis pescuitului,la stiucă.Mergea f prost,nu era construit simetric,deci nu mergea drept,plus celebrele dureri de spate.Dar era discret,silențios ,ajungeam în locuri cu apa f mică și partidele erau reușite.Ancorarea e o problemă,la fel si manevrarea obiectelor ascuțite.

clau22

Biban
Gonflabilul e foarte diferit de un caiac rigid la confort si stabilitate. E greu sa parcurgi cu el distante lungi. Mai risti si sa-l intepi cu vreo naluca. Ca sa nu zic ca intr-un sit-on-top te poti urca usor inapoi daca te rastorni. La sit-in trebuie sa inveti eskimo-roll.
plus celebrele dureri de spate
Dupa 5 ore de stat in caiac le simt si eu.

R

Radu16

Guest
Salut!

Va rog o parere despre caiacul de mai jos:

Mentionez ca doresc sa pescuiesc in iesiri scurte la rapitor pe lacurile din jurul Bucurestiului

am 1.82 si 100kg

multumesc,
Radu

AlexH

Moderator
Membru personal
Radu16 nu ar fi rau sa menționezi si cateva cuvinte despre tine intr-o prezentare la rubrica dedicata.

Ultima editare:

orka

Stiuca
Salut!

Mentionez ca doresc sa pescuiesc in iesiri scurte la rapitor pe lacurile din jurul Bucurestiului

am 1.82 si 100kg

multumesc,
Radu
Cam scurt,barem unu de 3,60, la incarcatura de peste 140 kg.

Salut!

am 1.82 si 100kg

multumesc,
Radu
.... ca si orka.....parerea mea este ca e mult prea scurt ....mai ales la inaltimea si greutatea ta, si nu numai....

20220409_153731.jpg

am testat in sfarsit la pescuit ,noua ambarcatiune ....

20220409_170610.jpg
IMG-20220327-WA0005.jpg

alinm

Stiuca
Salutari,

Recent am facut o tura de rafting pe un rau pe care ies uneori la pescuit si ... s-a trezit din nou piticutul.

As vrea sa combin cele 2 activitati si sa iau un caiac gonflabil pe care sa il folosesc pe rauri (cris, somes, lapus) deci max WW2, poate 3. De asemenea sa il folosesc pe belti mici si pentru distractie cu juniorul.

Ma gandesc la modelul decathlon itiwit x100 de 1-2 persoane, e relativ lat, are podea de inalta presiune ...

Il are cineva? Sau alternativa?

Sus