Fir textil pentru clean

Hades

Biban
Am citit ”pe aici pe undeva ” că americanii folosesc doar fluorocarbon. Cum se împacă cu castul, fluoro carbonul părându-mi-se cam sârmos pentru mulinetă de cast, și UL ????!!! Firele mai subțiri se apropie ca ”moliciune” de monofilament ?? Mă gândesc să cumpăr și să pun direct fuorocarbon pe mulinetă și să nu-mi mai bat capul cu înaintaș !!!

viClean

Biban
Am citit ”pe aici pe undeva ” că americanii folosesc doar fluorocarbon. Cum se împacă cu castul, fluoro carbonul părându-mi-se cam sârmos pentru mulinetă de cast, și UL ????!!! Firele mai subțiri se apropie ca ”moliciune” de monofilament ?? Mă gândesc să cumpăr și să pun direct fuorocarbon pe mulinetă și să nu-mi mai bat capul cu înaintaș !!!
Problema e in felul urmator, ce peste vizezi, la ce distanta trebuie sa ajungi ca sa-l prinzi si cu ce gramaj arunci. Avantajul textilului fata de mono/fluoro
1. este ca e mult mai subtire si iti permite sa ajungi la acea distanta
2. Elasticitate 0 si iti permite sa intepi chiar daca ai aruncat de ex tot tamburul si ti-a dat pe cadere.
Echivalentul unui textil bun sa zicem de 6lb, aproximativ 2.7kg ar fi un mono sau fluoro de cel putin dublul diametrului. Una e sa arunci voblere de 2-3gr cu un fir de 0.07 si alta cu 0.15. Pe baitcasting cel putin trebuie sa ai ultima fita de mulineta sa poti face asta si chiar si cu aia tot iti va face probleme.
A doua chestie este elongatia monoului fata de textil care iti permite sa intepi chiar si la distanta avand elasticitate 0(textilul) . Uite un exemplu, eu merg des la pescuit la clean cu un prieten care pescuieste exclusiv cu mono pe spinning. Eu cu textil pe casting. El are de cel putin 3 ori mai multe rateuri ca mine si ajungem amandoi ca aceeasi distanta cu un baby pro. Deci practic textilul meu subtire fata de mono-ul lui gros face 2 lucruri.
1.imi permite sa ajung la aceeasi distanta ca el
2.imi permite sa "simt" si sa intep chiar si pe cadere si astea cu aceeasi rezistenta a firului pe care o are si el.

vasi25

Biban
Problema e in felul urmator, ce peste vizezi, la ce distanta trebuie sa ajungi ca sa-l prinzi si cu ce gramaj arunci. Avantajul textilului fata de mono/fluoro
1. este ca e mult mai subtire si iti permite sa ajungi la acea distanta
2. Elasticitate 0 si iti permite sa intepi chiar daca ai aruncat de ex tot tamburul si ti-a dat pe cadere.
Echivalentul unui textil bun sa zicem de 6lb, aproximativ 2.7kg ar fi un mono sau fluoro de cel putin dublul diametrului. Una e sa arunci voblere de 2-3gr cu un fir de 0.07 si alta cu 0.15. Pe baitcasting cel putin trebuie sa ai ultima fita de mulineta sa poti face asta si chiar si cu aia tot iti va face probleme.
A doua chestie este elongatia monoului fata de textil care iti permite sa intepi chiar si la distanta avand elasticitate 0(textilul) . Uite un exemplu, eu merg des la pescuit la clean cu un prieten care pescuieste exclusiv cu mono pe spinning. Eu cu textil pe casting. El are de cel putin 3 ori mai multe rateuri ca mine si ajungem amandoi ca aceeasi distanta cu un baby pro. Deci practic textilul meu subtire fata de mono-ul lui gros face 2 lucruri.
1.imi permite sa ajung la aceeasi distanta ca el
2.imi permite sa "simt" si sa intep chiar si pe cadere si astea cu aceeasi rezistenta a firului pe care o are si el.
Pescuiesti fara leader?
Mie chiar elongazia 0 nu imi place la textil in pescuitu cleanului, mai ales ca nu prea ai ce intepa cleanul are o gura destul de "moale"

viClean

Biban
Pescuiesti fara leader?
Mie chiar elongazia 0 nu imi place la textil in pescuitu cleanului, mai ales ca nu prea ai ce intepa cleanul are o gura destul de "moale"
Da eu sincer dau direct cu textil, fac asta din mai multe motive.
1 ca am un bat scurt si pe unde pescuiesc am in spate tufe, arbori etc si obisnuiesc sa lipesc aproape voblerul de varf la aruncare si orice nod cu leager ar fi o sansa de peruca.
2 pescuiesc 99% cu topwatere deci nu are de ce sa frece textilul exceptand cazurile in care agat vreo tufa pe partea cealalta :))
3.pentru ca nu imi permit un textil de calitate si des tai/rup 20-1m de fir si as fi nevoit iar sa leg leaderul
4. Pt ca nu am vazut nici un alt inconvenient

La mine a fost așa:
- bat fast + mono = rateu
- bat moderat fast+ mono= ok
- bat fast+ Textil+ inaintas de flurocarbon moale= ok
Americanii folosesc fluro gros pe mulinete de cast dar au niște pari de lansete pentru bass. Nu prea are treaba cu pescuitul la clean.
Acuma și flurocarbonul e de mai multe feluri. La voblere personal mie îmi place mai moale ca absoarbe din șoc și se înnoada mai bine.
Nu văd de ce nu ar merge la clean unu seaguar Reel soft sau invizix care a fost conceput ca linie principala.
Mai are și varivas niște fire pentru păstrăv iar foarte bune.

vasi25

Biban
Da eu sincer dau direct cu textil, fac asta din mai multe motive.
1 ca am un bat scurt si pe unde pescuiesc am in spate tufe, arbori etc si obisnuiesc sa lipesc aproape voblerul de varf la aruncare si orice nod cu leager ar fi o sansa de peruca.
2 pescuiesc 99% cu topwatere deci nu are de ce sa frece textilul exceptand cazurile in care agat vreo tufa pe partea cealalta :))
3.pentru ca nu imi permit un textil de calitate si des tai/rup 20-1m de fir si as fi nevoit iar sa leg leaderul
4. Pt ca nu am vazut nici un alt inconvenient
Acum fiecare cu ce ii place, si daca prinzi peste asa mi se pare foarte interesant. Daca as pescui direct cu textil fara leader ar trebui sa schimb firul o data la 3 4 partide, asa prefer sa schimb un mono, folosesc Asso 15 lei rola, nu e mare paguba. Dar tot cred ca, cu un inaintas de fluoro de 0.18 sau 0.20 cu un FG knot ai rezolva multe probleme.
Numai bine !

viClean

Biban
Acum fiecare cu ce ii place, si daca prinzi peste asa mi se pare foarte interesant. Daca as pescui direct cu textil fara leader ar trebui sa schimb firul o data la 3 4 partide, asa prefer sa schimb un mono, folosesc Asso 15 lei rola, nu e mare paguba. Dar tot cred ca, cu un inaintas de fluoro de 0.18 sau 0.20 cu un FG knot ai rezolva multe probleme.
Numai bine !
Sincer chiar mi-am propus in primavara asta sa imi pun un leader, o sa imi iu un ygk #0. 3 si o sa pun si leader sa vad daca e vreo diferenta. Ce stiu sincer e ca pestii de pe unde pescuiesc eu nu se tem sau nu vad textilul ala(verde fluo) altfel as avea mai putini cleni prinsi ca tovarasul meu care da exclusiv cu mono. O partida prinde el mai multi in alta prind eu deci practic nu tine de fir tine de noroc si vad. Eu singura problema pe care o am e ca fiind textil prost tot aruncand de sute de ori se freaca primul metru sa zic de inelul de varf si se toceste pana se rupe. Acum nu stiu cum va fi cu un textil gen ygk nu am avut pana acum dar ma indoiesc ca ala nu se va toci. Textilul e tot textil, nu stiu zic si eu. Revin in primavara cu parerea mea daca a fost mai ok cu ygk+leader sau a fost exact la fel. Nici nu vad cum ar putea fi mai bine, adica daca e peste si vrea sa pape prind, cred ca am 2 partide gherla totala la clean si atunci era apa cafea cu lapte si vant puternic in rest prind... Am avut si partide scurte de 2 cleni dar si de 40-50 pesti adusi pe mal...

Eu singura problema pe care o am e ca fiind textil prost tot aruncand de sute de ori se freaca primul metru sa zic de inelul de varf si se toceste pana se rupe. Acum nu stiu cum va fi cu un textil gen ygk nu am avut pana acum dar ma indoiesc ca ala nu se va toci. Textilul e tot textil, nu stiu zic si eu.
ce model de inele sunt pe lanseta cu care pescuiești?
Cred ca si pastila poate fi o cauza a frecării rapide a firului, ai verificat-o ?

viClean

Biban
ce model de inele sunt pe lanseta cu care pescuiești?
Cred ca si pastila poate fi o cauza a frecării rapide a firului, ai verificat-o ?
Eee cica fuji dar... Sau cine stie. M-am uitat intradevar pare a avea o mica ciobitura pastila din varf aproape invizibila. Oare asta sa influenteze atat de mukt incat sa roada firul? Batul este luat de pe aliexpress 0.8-5gr un fast as zice dar cu varful foarte permisiv. Inainte firma se numea jeezone soulnack dar acum il gasesti cu numele de Toma. Imi place la nebunie batul mai ales ca zonele mele de pescuit am tufe mai mereu in spate si asta e foarte scurt,1.46m daca retin bine si castez un baby pro fara probleme foarte precis. Acum nu stiu cat de departe ca nu am avut niciodata un grad de comparatie cu un alt baitcaster sau vre-un prieten care practica si el tot baitcasting. Uite aici
RON 88.03 49%OFF | TOMA Solid Tip UL Casting Fishing Rod Spinning Ultralight Carbon Fiber 1.68m 1.8 1.98m L.W 0.8-5g Fast Action Spinning Trout Rod

Eee cica fuji dar... Sau cine stie. M-am uitat intradevar pare a avea o mica ciobitura pastila din varf aproape invizibila. Oare asta sa influenteze atat de mukt incat sa roada firul?
Orice neregularitate este o problema,tind sa cred ca din aceasta cauza producătorii fac pastile cât mai șlefuite.
Fuji nu as crede sa fie, cel puțin un set costa mai mult decât lanseta, poate fuji aka Ali express zimbettt.
Dacă îți place asa mult bățul, poți schimba inelul de vârf cu unul original,oricum la cast cam acolo e frecarea cel mai mult.

viClean

Biban
Orice neregularitate este o problema,tind sa cred ca din aceasta cauza producătorii fac pastile cât mai șlefuite.
Fuji nu as crede sa fie, cel puțin un set costa mai mult decât lanseta, poate fuji aka Ali express zimbettt.
Dacă îți place asa mult bățul, poți schimba inelul de vârf cu unul original,oricum la cast cam acolo e frecarea cel mai mult.
Cum as putea afla exact ce dimensiuni are? E atat de mic incat chiar si cu un subler electronic cred ca e imposibil de masurat. Afe diametrul interior fix cat o scobitoare rotunda. Mulțumesc mult pentru sfat, daca nu ma faceai atent asupra varfului nu as fi observat in veci.

Cum as putea afla exact ce dimensiuni are? E atat de mic incat chiar si cu un subler electronic cred ca e imposibil de masurat. Afe diametrul interior fix cat o scobitoare rotunda. Mulțumesc mult pentru sfat, daca nu ma faceai atent asupra varfului nu as fi observat in veci.
Nu ai pentru ce, de asta suntem o comunitate.
Eu am schimbat, la o lanseta tot din cauza pastile ciobite și am masurat cu subler normal, avea 0,9 mm am luat inel cu tub de 1 mm.
Masori cat mai aproape de inel sau matisaj, diferența e ffffoarte mica fata dacă ai măsura exact topul.
Scobitorile mele au 2,3 mm, care e deja groszimbettt

viClean

Biban
Nu ai pentru ce, de asta suntem o comunitate.
Eu am schimbat, la o lanseta tot din cauza pastile ciobite și am masurat cu subler normal, avea 0,9 mm am luat inel cu tub de 1 mm.
Masori cat mai aproape de inel sau matisaj, diferența e ffffoarte mica fata dacă ai măsura exact topul.
Scobitorile mele au 2,3 mm, care e deja groszimbettt
Aaa deci schimb tot inelul de varf nu doar pastila?

Aurel

Piranha
Încălzești puțin cu bricheta apoi scoți inelul vechi și îl pui pe cel nou.
Pe vremuri la lipitul inelului de vârf foloseam aspirina topită, deoarece prin încălzire puteai sa-l scoți foarte usor în cazul în care era nevoie.

Sus