Fir bun pentru stiuca

R

RNN57

Guest
Benny : Dragul meu, indiferent ce ai folosii incepand de la lanseta si mulineta, pana la naluci si alte acareturi, important e sa fi tu multumit ...si mai mult, SA AI CAPTURA, restul e can-can.. naughty naughty naughty DAR.. ascultand si de cei nitel mai experimentati, poti prinde anumite ponturi care sa iti fie utile. Poate ai observat, aici toata lumea e foarte bine intentionata. Eu te ajut cu mare drag, cu orice, fara rezerve si neconditionat. Si mie imi pica bine la inceputuri cand primeam cate un sfat avizat si mai mult UTIL. Doar un singur lucru te rog, NU FI MISTOCAR, ca eu o sa ies din joc in acest caz.

nnnorocnnnorocnnnorocSanatate dragii mei

C

ciupi

Guest
Conteaza culoarea firului ? Galben , Roz , verde fluo etc . Stiu ca majoritatea dau cu verde inchis . De ex Power pro galben de 0.12 sau mai gros ? Ma refer strict la culoare .

adiwolf

Moderator
Membru personal
conteaza doar daca pescuiesti la plastice cu jiguri si ai nevoie sa vezi muscatura pe fir, dar de regula la pescuitul stiucii este mai putin importanta culoarea firului

Zippo47

Somn
Duminica , am facut prima iesire cu ultima mulineta achizitionata , Shimano Ultegra 4000, incarcata pe tambur cu un fir Berkley Whiplash 8 Moss Green. ................................................ Firul.....dezamagire: dupa 2 ore de zgariat apa, portiunea ce a trecut prin inele in aceasta perioada de pescuit, s-a curatat de tot de acea culoare verde inchis pe care o avea (poate ca era si un strat de teflon , nu stiu ) . Zici ca il foloseam de 2 sezoane nu 2 ore.

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Bre tu ai si mainile mari :) Firul intradevar este slab, asta cu culoarea e si la case mai mari si e oarecum normala intr-o anumita masura. Dar firul Whiplash cred ca este cel mai neindicat fir in opinia mea

Zippo47

Somn
DurereeeeAsta este! Acum .....am luat(o) capzid.Bash . M-a incantat rezistenta data de producator. Nu imi place sa pierd voblere si am zis, in mintea mea ca mai bine se desfac ancorele...

Zippo47

Somn
Pentru stiuca recomand un fir ieftin si foarte bun ,Kastking (superpower), rezista excelent la abraziune si tractiune, pe langa asta e mai subtire si impletit mai bine ca Powerpro.
Manns, te referi la cel de la chinezul Ali? poti sa imi dai o referinta? pe privat, sa nu deranjam.

Ultima editare:

Wurger

Somn
Asta.
15302675785762075341152.jpg

Claudiu

Administrator
Membru personal
La stiuca prefer 40-50 lb. 24kg si strune de 18-19 kg. Parca de la dam gasisem ceva.
Ca un fel de troliu, trage barca cu ancora cu tot si rupe/indreapta triplele, dar nu pierzi voblere.

Nu se da nici la somn cu 50lb :) Strune sunt prea puternice si de 9 kg... te-a luat cu monstrii?

M

manns

Guest
Manns, te referi la cel de la chinezul Ali? poti sa imi dai o referinta? pe privat, sa nu deranjam.
Da, caci altul nu e :) . Am luat o rola de la un prieten care a incercat toate firele acestui producator si spune ca asta isi merita din plin banii.
Spune ca, Kastpro , Superkast 9 si Mega 8 sunt mai groase si retin (culmea) mai multa apa .
Eu am luat de la el o rola de 10lb-0,09mm (asa se lauda chinezul) si l-am pescuit vreo 3 partide, astfel incat nu pot exprima o opinie indubitabila. Dupa 2 partide a devenit o idee mai matasos si se lanseaza mai bine, peruci nu am reusit sa fac :) , excelent pe tractiune (asa cum am mai mentionat) si rezista excelent la abraziune . In rest, ia apa (parca mai putin ca PP-ul clasic) si are acelasi fasait prin inele (lucru normal la firele de acest gen), foarte indicat pe zonele dificile in pescuitul cu oscilante si crankuri. Acesta e firul
KastKing fir.jpg

Zippo47

Somn
Da, caci altul nu e :) . Am luat o rola de la un prieten care a incercat toate firele acestui producator si spune ca asta isi merita din plin banii.
Spune ca, Kastpro , Superkast 9 si Mega 8 sunt mai groase si retin (culmea) mai multa apa .
Eu am luat de la el o rola de 10lb-0,09mm (asa se lauda chinezul) si l-am pescuit vreo 3 partide, astfel incat nu pot exprima o opinie indubitabila. Dupa 2 partide a devenit o idee mai matasos si se lanseaza mai bine, peruci nu am reusit sa fac :) , excelent pe tractiune (asa cum am mai mentionat) si rezista excelent la abraziune . In rest, ia apa (parca mai putin ca PP-ul clasic) si are acelasi fasait prin inele (lucru normal la firele de acest gen), foarte indicat pe zonele dificile in pescuitul cu oscilante si crankuri. Acesta e firul Vezi atașament 12391

Multumesc mult pentru raspuns.
Acum il voi baga in lista de cumparaturi de la constipati ( cred ca asta este cauza ochilor mici - orezul ).

edd

Somn
Se vede impletitura in valuri la Kast cum este o funie,sunt curios cum se va face aia dupa zeci de lanseuri.o idee mai subtire decat PP,era bine sa fi facut cu clasicul PP de 10lb,daca vrei iti dau o bucata sa vezi cum arata dupa doua sezoane si jumatate si a costat 9euro la vremea lui,sunt curios cum va face fata pe rau,acolo unde in perioada calda si diferentele intre zone de pescuit(turbiditatea apei) termina firul.
Asa am inceput.
6GW0cms.jpg

Asa am terminat.
9ymbARX.jpg

Asta s-a intamplat intr-o zi de pescuit,pe parcursul a doua sezoane va puteti imagina ce se poate intampla,anu acesta mi-am luat ygk x3 pentru ca vreau sa vad daca tine 2 sezoane.....
Cel mai copiat fir din lume a fost PP asta se datoreaza si celor care vor ieftin,celor care speculau si il aducea la un pret nesimtit,trebuie sa treci peste astea,sa mergi sa cumperi de acolo de unde trebuie,facand asta il ajuti pe producator, din pacate nu toti gandesc ca si mine.....

ps:sa faci o poza dupa un sezon sa vedem cum arata sau doua ....

Sus