filme comportamente specii de pesti

Mie mi se pare foarte interesant documentarul despre somn de pe Nat Geo Wild din seara asta de la 22.00. L-am mai vazut de 2 ori si tot descopar lucruri noi. Mai ales originea lui in Europa.Nu il gasesc pe youtube sa il pun aici dar cine are posibilitatea merita sa il vada.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Super documentar. Trebuie sa subliniez inca o data ceea ce stiam si vad ca si in acest documentar este scos in evidenta: somnul este un tomberon in miscare, un peste toxic cu acumulare mare de substante toxice si metale grele impropriu consumului uman

Si se pare ca adaptabilitatea lui nu are limite. Am dat europei un peste extraordinar iar noi il eliminam din locul lui de bastina.

I

ilie

Guest
Fain filmuletul dar tot mi-e tarshala sa mananc carne de somn.O fac o data pe an si aia din cauza ca uit cum a fost anul trecut.roflmaooo

Wurger

Somn
Eu mananc somn de cate ori pot. Singura conditie e sa fie in jurul a 3 kg.
Somnul are ficat... si eu am ficat.....Dunarea e mare si curge incontinuu.
Asa, ar insemna sa nu mananc nici porc sau capre, ca daca-s libere mananca toate mizeriile.
Sau daca ma mananca pe mine ceva o sa se intoxice cu nicotina.

Uite un filmulet misto cu ce se intampla cand inervezi un somn mare.

cipici

Biban
Ce-au mai stresat somnii aia...

E un foarte bun exemplu de habitat: pestii mari stau in agataturi mari (de aia au ajuns mari). Asta e norocul lor si asta e si norocul pescarului. Ca pescarul isi da seama ca da degeaba acolo, doar pierde naluci si daca agata un peste nu prea are cum sa-l scoata.

Va imaginati cum e sa dati cu orice acolo de pe mal? Eu nu imi imaginez ca niciodata nu as arunca in asa agatatura.

Din barca poate zice cineva ca la jiguit vertical dar...vise taica, vise la ce odgoane si copaci scufundati sunt pe acolo.

Adrian Sb

Stiuca
Eu mananc somn cu mare placere. Cel de 5 kg prins pe Olt, in zona superioara, e super. Nu cred ca apuca sa depoziteze in carne metale grele.
Poate unul de delta, de vreo 20-30 de kile, sa se incadreze in ce zic cei din film.

Wurger

Somn
Misto filmuletul Alex !
Interesant e ca montajul si grafica animata sunt facute de colegul nostru Gheorghe Hornariu. jos palaria
Si banii pentru proiectul asta de conservare sunt dati de fundatia Șeicului Mohamed bin Zayed, prințul încoronat al Abu Dhabi.

AlexH

Moderator
Membru personal
Interesant e ca montajul si grafica animata sunt facute de colegul nostru Gheorghe Hornariu. jos palaria
Foarte bun spirit de observatie, eu nu am fost atent la asta.

Nu inteleg de ce nu au urcat pe youtube si varianta cu subtitrarehabarnam
Oricum poate fi vazuta aici:
Inca odata nu am fost atent. Initial filmuletul l-am vazut pe facebook, iar cand am vrut sa-l postez am zis sa vad daca nu cumva e pus online si in alta parte. Google, apoi gasit pe site la ei si pe youtube. Am ales youtube ca de pe facebook mai dispar postari. DAR nu am observat ca nu mai era cu subtitrare. Oricum felicitari pentru acest filmulet.

Sus