Eliberam cel mai mare peste?

DanielG

Oblete
Ahoi pescari, eu am o parere despre eliberarea celui mai mare peste, de Dunare vorbesc si nu numai, prin faptul ca are mai multe icre de depus, trece timp pana creste peste 10-15 kg, astept parerea voastra despre aceat subiect, banuiesc ca nu avem pescari care se duc sa prinda si iau tot, de la 500 de grame in sus

Poate chiar in jos,ca cica nu au oase si e bun prajit crocant .Parerea mea e ca trebuie eliberat tot,indiferent degreutate . Nu de aceia se numeste pescuit sportiv.

Vili

Salau
Anul trecut , somnul meu record l-am eliberat . Pestele avea 213 cm , prins pe apa salbatica . Filmarea drilului , al masurarii si al eliberarii imi ajung ....
Mai ales la ce emotii mi-a oferit , am considerat ,ca merita sa traieasca in continuare

Luigi

Somn
E un forum care promoveaza C&R, deci rãspunsul generic este: elibereazã ce prinzi!
In general treaba este mai nuantzatã, vorbim de un forum românesc, de un pescuit pe ape atât de golite si de peşti atât de hãituitzi incât C&R e singura alternativã responsabilã. Oriunde la noi!
Unii dintre noi pescuim pe alte meleaguri, unde populatziile de peşti nu sunt periclitate si aici discutia e mai mult una de eticã pescareascã. Sunt 2 tabere: cei care merg la pescuit pentru plãcerea naturii si adrenalina drillului, care elibereaza convinsi ca le fac un bine pestilor, si cei care merg la pescuit ca sa prindã peste, si in consecintza il retzin in limitele legale. Eu ma numar in a doua categorie, din convingere si din prevederile legii germane, care interzice eliberarea ca fiind o torturã pentru peştii prinsi. Practic e interzis pescuitul de plãcere, e permis doar pescuitul pentru propriul consum. Evident ca multi pescari elibereaza, asa cum si eu eliberez exemplarele capitale, pe care le vad esentiale pentru perpetuarea speciei. Aici vad o lacunã in legislatia germana, o lacunã pe care multe asociatii o rezolva prin regulamente proprii.

Dori

Stiuca
E un forum care promoveaza C&R, deci rãspunsul generic este: elibereazã ce prinzi!
In general treaba este mai nuantzatã, vorbim de un forum românesc, de un pescuit pe ape atât de golite si de peşti atât de hãituitzi incât C&R e singura alternativã responsabilã. Oriunde la noi!
Unii dintre noi pescuim pe alte meleaguri, unde populatziile de peşti nu sunt periclitate si aici discutia e mai mult una de eticã pescareascã. Sunt 2 tabere: cei care merg la pescuit pentru plãcerea naturii si adrenalina drillului, care elibereaza convinsi ca le fac un bine pestilor, si cei care merg la pescuit ca sa prindã peste, si in consecintza il retzin in limitele legale. Eu ma numar in a doua categorie, din convingere si din prevederile legii germane, care interzice eliberarea ca fiind o torturã pentru peştii prinsi. Practic e interzis pescuitul de plãcere, e permis doar pescuitul pentru propriul consum. Evident ca multi pescari elibereaza, asa cum si eu eliberez exemplarele capitale, pe care le vad esentiale pentru perpetuarea speciei. Aici vad o lacunã in legislatia germana, o lacunã pe care multe asociatii o rezolva prin regulamente proprii.
Adica adauga legii sau cum?

Cum spuneam mai demult, cred ca si aici pe forum, in Romania nu stiu sa existe un cod etic al pescarilor/pescuitului. Norme disparate exista, pe ici, pe colo, precum perioada de prohibitie; poate ca au muscarii?

Pe de alta parte, stateam la un moment dat si ma gandeam ce s-ar intampla daca s-ar interzice pescuitul cu momeala vie tip pestisor?

O dilema personala o constituie sacrificarea albiturii pentru consum.

In genere, eliberez, pestii rapitori, exceptie a mai facut-o bibanul in urma cu cativa ani. Cleanul il eliberez intotdeauna - ultimele recorduri personale le-am eliberat fara sa pe masor macar ; stiuca prind foarte rar si as pastra, poate, cea de talie medie, dar pe cea record as elibera-o - asta deoarece consum peste, iar cu albitura nu sunt lamurit cum sa fac, mi-ar fi mai usor sa sacrific 1 stiuca de 2 kg ca 2 kg de oblete. Am cumparat acum cateva luni un minciog Xxl (sa zicem) deoarece vreau sa-l folosesc si ca saltea de primire, cum mai fac muscarii. Nu vreau sa folosesc gripul si vreau sa păstrez pestele in apa, pe mine ma intereseaza lungimea si nu greutatea - am de gand sa cumpar ceva camera tip GOPRO pentru aceasta. Am vazut un pescar japonez care masura pestii tinandu-i intr-un acvariu: ii punea repede acolo, in apa din acvariu, pe malul apei, ii masura si ii elibera apoi.

Sus