Dubova/eselnita

Eu abia am ajuns , bate vântul de nu poți sta în picioare de la Moldova Nouă până la Dubova. Am oprit într-un loc recomandat de un coleg, ataca avatul dar nu a vrut la nimic din ce i-am dat, la șalău nu am insistat că nu erau șanse să țin firul întins.

Romin Alin

Stiuca
Am fost și eu ieri pe Clisura , am luat la rând toate locurile pe care le știam, vânt tare , câțiva strapi, am scapat un salau la vreo 2,5-3 kg pentru ca am pescuit de pe o stâncă uriașă si nu aveam cum sa cobor. Apa era in continua scădere, nu a vrut nici noaptea. Cea mai slaba partidă din ultima vreme.
20200901_173012.jpg
20200901_051514.jpg
received_316499339768696.jpeg

AntonioN

Biban
Peste doua saptamani ajung cu un coleg la Divici, prima experienta pe Dunare. Am ales zona pentru cazarea la pret ok si pentru ca in pret e inclusa si o barca cu vasle. A fost careva recent in zona? Sunt locuri care sa tina avat sau salau? Ma intreb si daca nu e sinucidere cu barca cu vasle pe Dunare. Poate e mai bine sa insistam de pe mal?
jos palaria mersi fain.

Luigi

Somn
Peste doua saptamani ajung cu un coleg la Divici, prima experienta pe Dunare. Am ales zona pentru cazarea la pret ok si pentru ca in pret e inclusa si o barca cu vasle. A fost careva recent in zona? Sunt locuri care sa tina avat sau salau? Ma intreb si daca nu e sinucidere cu barca cu vasle pe Dunare. Poate e mai bine sa insistam de pe mal?
jos palaria mersi fain.
Pãi ai deja citeva locuri de salau in pozele de mai sus, nu ai cum sa le ratezi fiindca sunt si singurele.

Romin Alin

Stiuca
Dacă la pozele mele te referi , mentionez ca nu sunt facute la Divici si nici singurele nu sunt.....sunt multe locuri intre Dubova si Coronini care tin rapitori, trebuie doar sa stii la ce cote unde sa mergi.
La Divici de pe mal sunt locurile "renumite" din fața insulei , apoi mai sunt locuri in amonte putin, spre Bazias "La dud" , "la meri", "la tablă"," la casa albastra"(sunt chiar lângă sosea).

AntonioN

Biban
Dacă la pozele mele te referi , mentionez ca nu sunt facute la Divici si nici singurele nu sunt.....sunt multe locuri intre Dubova si Coronini care tin rapitori, trebuie doar sa stii la ce cote unde sa mergi.
La Divici de pe mal sunt locurile "renumite" din fața insulei , apoi mai sunt locuri in amonte putin, spre Bazias "La dud" , "la meri", "la tablă"," la casa albastra"(sunt chiar lângă sosea).
Mersi Alin. Ca sugestie, in toata zona Divici ar fi mai bine sa incerc la Avat sau la Salau? Am luat niste Salmo thrill, Rapala SSR, RPR, dar si ceva gume. La care specie sunt mai multe sanse in zona/perioada asta? Mersi frumos.

Romin Alin

Stiuca
Eu la salau aș încerca....dar dacă vad ca răpește avatul aș încerca câteva naluci de avat. Insista seara si o oră a după ce se intuneca.

AntonioN

Biban
Eu la salau aș încerca....dar dacă vad ca răpește avatul aș încerca câteva naluci de avat. Insista seara si o oră a după ce se intuneca.
Interesant ce imi spui. Singurul Salau pe care l-am prins a fost asa cum spui, la o ora dupa ce se intunecase. Cam ce gramaj ar sta bine in curent acolo? Gume 8cm? Sau mai mari? Mersi Alin de sugestii, imi mai creste entuziasmul cand mai aflu cate ceva.

Romin Alin

Stiuca
Interesant ce imi spui. Singurul Salau pe care l-am prins a fost asa cum spui, la o ora dupa ce se intunecase. Cam ce gramaj ar sta bine in curent acolo? Gume 8cm? Sau mai mari? Mersi Alin de sugestii, imi mai creste entuziasmul cand mai aflu cate ceva.
Eu la Dunăre cand pescuiesc de pe mal am gramaje de la 3,5 la 28 de gr , în funcție de loc aleg gramajul potrivit . Abordez exact ca pe un loc nou, adică pun un jig greu sa i au repede fundul sa imi fac o idee, apoi ma joc cu gramajele si cu gumele prezentând năluca in diferite feluri. Cel mai uzual folosesc 10,14,17 gr 3/0și 4/0. Ca naluci folosesc de la 5 la 12 cm.

Sus