DIY - modificari, imbunatatiri barci

vioril

Salau
Așa este. Dar o sa o comand la începutul anului viitor, iar in acel moment, o sa am și barca veche. Nu o sa ma grăbesc. Pana atunci, aștept review-uri de la utilizatori. De la tine, de la Crapmaniacul ....
Eu sunt multumit de alegere , mai ales ca am luat destul de multe in calcul inainte de a plati barca . Nu spun ca nu mi-as dori Traker , dar nici sa umblu pe apa cu apartamentul doua camere o data -de doua or pe luna , parca nu-mi permit . Si asa am un prieten drag ce ma mascareste ori de cate ori prinde ocazia pentru ca am sarit din pleuratica in aluminiu si ca am uitat sa mai pescuiesc , ca am investit si investesc multi bani in saracia asta de barca ( sonare cat televizorul , motor de bot , baterii , etc , etc, etc ) . AM totusi o dilema , dar cred ca o rezolv in primavara , mai exact - barca cere motorizare mai mare de 20cp , cred ca duce undeva la 30cp-40cp .

Gege

Oblete
vioril , se vede ca ai mesterit destul de mult la barca ta , ai avut de furca dar ai terminat-o. Dat fiind ca sunt in aceeasi situatie cum erai tu inainte sa o podinezi (barca mea e identica doar ca are cizma scurta), ma intereseaza sa-mi spui cum ai sprijinit podina de aluminiu antiderapant , i-ai facut o structura de rezistenta pe dedesubt sau cum anume ai fixat-o pe barca ca sa stea ferm acolo ?
Mocheta daca e model marin e ce trebuie, dar altfel posibil sa ai de furca cu ea la apa si umezeala.
Una peste alta ai terminat-o repede.
Pentru podina ai nevoie de structura sau elemente de sprijin.

9ED0C396-B8C7-4F98-B3DD-B1FAB9DF9FA5.jpeg
BFD6E49D-F6A5-46E5-9BAF-FAC923EE3241.jpeg
475C7527-E8BA-4C27-B914-4E1E646DE19A.jpeg
u siguranta ai nevoie de structura sau elemente de sprijin.

Pe site-ul lor, am văzut ca podina de aluminiu (din fabrica) era opțiune și costa 200 euro. D’asta ma gândeam sa o comand cu aceasta obtiune. Plus ca scap și se bătaia de cap.

Cu siguranta nu te-ai uitat bine. Pretul podinei la 435 este 650 euro + TVA - http://www.barcheinalluminio.it/listino/

Atașamente

Gebar1983

Stiuca
Cu siguranta nu te-ai uitat bine. Pretul podinei la 435 este 650 euro + TVA - http://www.barcheinalluminio.it/listino/
Pe site-ul acesta m-am uitat și eu. Erau alte prețuri... in fine. Oricum, merita investiția asta. Podina de aluminiu este foarte utila.

Eu cred că nu găsești tu podina gata făcută din aluminiu cu 200 € !
Eu știu ce am văzut. Posibil era 200 fără TVA... am văzut anunțul in urma cu aproximativ 3-4 săptămâni. Poate era um anunț mai vechi...

vioril , voiam sa.ti spun că mă tentează mult si pe mine o motorizare mai mare decat cei 15 cp cu care mă dau acum care totuși fiind in 2 timpi au un comportament chiar decent si multumitor.
Barca duce 25 CP, asa este omologată si asta spune multe. Personal n.aș depăși motorizarea omologată ptr că în mod sigur producatorul ca sa o omologheze a făcut zeci de teste pe apă cu motorizari diferite si ptr siguranță in exploatare s.a oprit la 25cp si la o greutate maximă suportată pe oglindă care necesită o echilibrare a barcii printr.o dispunere anume a bagajelor, rezervorului etc.
Dacă totuși ții musai să alegi o motorizare de genul 30-40 cp eu as opta in mod clar ptr o ranforsare suplimentară a barcii la coaste, chilă si la oglindă , modificari facute de un meseriaș in bărci si in sudură aluminiu. Dar înainte fă niște teste pe apă cu asemenea motoare mari ca să vezi daca merită deranjul, să vezi cum se comportă ansamblul pe valuri si dacă îti place si daca ai nevoie cu adevarat ...
S.ar putea sa constați ca din cauza profilului chilei barcii care nu e dedicată vitezelor f mari, progresul la viteza pe care îl vei obtine adaugand o motorizare mai mare să nu fie atat de spectaculos si nici motivant, dar fiecare apreciază treaba asta dupa gustul propriu.
Ptr mine cei 25 cp obținuți dintr.un motor bun in 2t vor fi suficienti ca să pot si inmatricula ansamblul.

vioril , voiam sa.ti spun că mă tentează mult si pe mine o motorizare mai mare decat cei 15 cp cu care mă dau acum care totuși fiind in 2 timpi au un comportament chiar decent si multumitor.
Barca duce 25 CP, asa este omologată si asta spune multe. Personal n.aș depăși motorizarea omologată ptr că în mod sigur producatorul ca sa o omologheze a făcut zeci de teste pe apă cu motorizari diferite si ptr siguranță in exploatare s.a oprit la 25cp si la o greutate maximă suportată pe oglindă care necesită o echilibrare a barcii printr.o dispunere anume a bagajelor, rezervorului etc.
Dacă totuși ții musai să alegi o motorizare de genul 30-40 cp eu as opta in mod clar ptr o ranforsare suplimentară a barcii la coaste, chilă si la oglindă , modificari facute de un meseriaș in bărci si in sudură aluminiu. Dar înainte fă niște teste pe apă cu asemenea motoare mari ca să vezi daca merită deranjul, să vezi cum se comportă ansamblul pe valuri si dacă îti place si daca ai nevoie cu adevarat ...
S.ar putea sa constați ca din cauza profilului chilei barcii care nu e dedicată vitezelor f mari, progresul la viteza pe care îl vei obtine adaugand o motorizare mai mare să nu fie atat de spectaculos si nici motivant, dar fiecare apreciază treaba asta dupa gustul propriu.
Ptr mine cei 25 cp obținuți dintr.un motor bun in 2t vor fi suficienti ca să pot si inmatricula ansamblul.
Crapule îi pui o elica din asta și-ți iei zborul cu barcuta ta :)

Dar ce facatură e acolo oare de merge asa rachetă motorul ala ? I.a pus kerosen in benzină ? A umblat la carburatoare sigur si i.a facut mișculatii inginerești de i.a mărit puterea considerabil ... un singur val îi trebuia si isi lua zborul de pe apă.

Instructive si utile pozele pe care le-ai postat Eugen, multumim ptr ele. Practic cine vrea sa se apuce de mesterit cam stie de unde sa inceapa, are o sursa buna de informatie / inspiratie si de la tine si de la colegul Vioril.
Acum eu am tot coit-o pe toate partile si as vrea sa demarez "lucrarea" la barca mea drept ptr care ti-as cere o parere dar si alti colegi ai forumului sunt invitati sa se pronunte. Poate ideea iti va parea pur si simplu creata dar zic ca tot merita sa ti-o adresez.
In zonele marcate de mine in poza de mai jos cu cercuri rosii crezi ca s-ar preta sa lipesc capetele grinzilor de coastele barcii cu adeziv Sikaflex 292i Adeziv Structural Marin ptr a evita sudura ? Am citit ca acest adeziv ar fi un adeziv foarte zdravan, rezistent la umiditate si la vibratii (Epixmarine) si foarte folosit la diferite lucrari sau reparatii la barci. Iar in zonele marcate cu cercuri galbene din poza as vrea sa folosesc popnituri de 4.8 ptr rigidizare.
Si grinzile de aluminiu le-as alege din teava rectangulara de aluminiu de 3 mm in carne ca sa fie mai zdravene.
Peste toata structura asta voi decupa o bucata intreaga din tabla de aluminiu antiderapant de 3 mm , in genul celei folosite de Vioril dar pe care nu o voi acoperi cu nimic, cel mult un covoras subtire de cauciuc usor de scos si de curatat de noroi.
Ideea asta cu Sika ti se pare o idee buna sau usor hazardata ?

Podina.jpeg

Sus