DIY - modificari, imbunatatiri barci

AlexH

Moderator
Membru personal
Adi, incerca sa pui suportul deasupra placii anticavitatie, ca parca s-ar potrivi mai bine.

spin4fun

Biban
Arata bine, Adi! Felicitari! Acum ar trebui sa fie blindat sistemul pentru transport pe orice tip de drum fara vreun risc de a sari transom saver-ul. Am o nedumerire insa, pentru ca nu imi dau bine seama din poze. Modificarea pe care ai facut-o pentru transom saver (profilul sudat) nu va ingreuna lansarea la apa? Nu e prea sus profilul si chila sa loveasca in el? Ma gandesc ca si rotile montate tot pentru asta sunt, ca sa nu atinga, dar in pozitia asta par cam joase. Care e sistemul, mai precis?

Adi, incerca sa pui suportul deasupra placii anticavitatie, ca parca s-ar potrivi mai bine.
Subscriu la asta, chiar daca iti va mai ridica putin motorul fata de cum e acum

adiwolf

Moderator
Membru personal
transom saverul a fost fixat initial sub placa anticavitatie, dar inainte de modificare si se proptea in sasiul peridocului.
am echilibrat putin barca pe peridoc, in sensul in care inainte aveam 90kg pe carlig, fara motorul electric fixat pe barca, iar dupa ce am impins barca in spate cu 18cm, am 70kg pe carlig cu motorul electric pe barca (si toate acareturile de rigoare, binenteles)
impingand barca mai in spate, nu am mai putut fixa transom saverul, in traversa peridocului pentru ca nu imi permitea barca, asa ca a trebuit sa fac acea improvizatie din imagini
daca il fixez sub placa aticavitatie, ridic motorul foarte sus si forteaza cumva in placa, cea mai buna pozitie, este asa cum se vede in poze.

spin4fun
bara acea in care se fixeaza transom saver-ul, este bara mobila cu lumini care o dau jos inainte de a baga peridocul in apa, deci nu mai are ce sa loveasca. (facusem un alt montaj al rotilor, care intradevar ingreuna lansarea/ridicarea pentru ca lovea un fier)
rotile montate sunt pentru a usura urcarea barcii pe peridoc, dar si lansarea ei

vioril

Salau
A venit vremea sa va mai arat o mică poveste , mai exact poveste Alaska 435 . Eu cred ca a ieșit binișor ținând cont ca am lucrat la ea doar doua săptămâni . Posibil ca la iarna sa între iar in atelier pentru îmbunătățiri

I-ar mai trebui un spațiu unde sa fie lada frigorifica și un livewell

Atașamente

AlexH

Moderator
Membru personal
Cum va descurcati cu mocheta aia cand se umple de noroi? Si sa nu imi spuneti ca nu ajunge noroi pe ea deloc ca imi e greu sa cred.
Ma gandesc ca nu e chiar usor de curatat.

A venit vremea sa va mai arat o mică poveste , mai exact poveste Alaska 435 . Eu cred ca a ieșit binișor ținând cont ca am lucrat la ea doar doua săptămâni . Posibil ca la iarna sa între iar in atelier pentru îmbunătățiri

I-ar mai trebui un spațiu unde sa fie lada frigorifica și un livewell
Tare as vrea sa vad niste filmulete cu ea... :)
Si eu vreau sa imi iau una la inceputul lui 2021.
Nu prea sunt multe filmulete pe YT cu aceasta barca.
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!

vioril

Salau
Multumesc pentru aprecieri tuturor!
Mocheta se curata usor daca lasi noroiul sa se usuce. Am pus mocheta la fel ca cea ce am avut-o pe Linder, sunt foarte multumit de ea, si in general pescuiesc in sosete albe si papuci sau Adidasi in functie de vreme si sunt foarte atent la urcarea in barca sa nu fiu murdar.

vioril , se vede ca ai mesterit destul de mult la barca ta , ai avut de furca dar ai terminat-o. Dat fiind ca sunt in aceeasi situatie cum erai tu inainte sa o podinezi (barca mea e identica doar ca are cizma scurta), ma intereseaza sa-mi spui cum ai sprijinit podina de aluminiu antiderapant , i-ai facut o structura de rezistenta pe dedesubt sau cum anume ai fixat-o pe barca ca sa stea ferm acolo ?
Mocheta daca e model marin e ce trebuie, dar altfel posibil sa ai de furca cu ea la apa si umezeala.
Una peste alta ai terminat-o repede.

vioril

Salau
vioril , se vede ca ai mesterit destul de mult la barca ta , ai avut de furca dar ai terminat-o. Dat fiind ca sunt in aceeasi situatie cum erai tu inainte sa o podinezi (barca mea e identica doar ca are cizma scurta), ma intereseaza sa-mi spui cum ai sprijinit podina de aluminiu antiderapant , i-ai facut o structura de rezistenta pe dedesubt sau cum anume ai fixat-o pe barca ca sa stea ferm acolo ?
Mocheta daca e model marin e ce trebuie, dar altfel posibil sa ai de furca cu ea la apa si umezeala.
Una peste alta ai terminat-o repede.
Neata , Podina din aluminiu striat de 3mm placa de 2,5/1,5 m cumparata de la Baduc , am facut un schin bara patrata de 30mm de aluminiu sudat pe intariturile acelea apoi am taiat placa si am pus-o pe pozitie destul de greu ,dar am reusit . Sunt multe calcule si taieturi de facut si multe de luat in considerare . Sudura a fost facuta numai cu argon peste tot , lucru ce costa foarte mult , ca sa-ti faci o idee : 5cm de sudura -100 lei , total 300 euro doar sudura . placa de aluminiu de pe chila se prinde apoi pe cadru in popnituri si cam asta e .
Mocheta , este o mocheta cumparata de la Hornbach cu 21lei /mp . Pe partea din spate are cauciuc si nu trece apa prin ea , nu este o mocheta marina sau alte baliverne cum le numesc eu . Treaba cu mocheta marina este o vrajeala ieftina ce nu tine . Am mers si am vazut pe viu mocheta asa zisa marina ce costa 70lei mp si nu are nimic diferit fata de asta de 21 lei , sunt indentice si la fel . Singura chestie ce se poate numi diferita este acel linoleum antiderapant dar se lucreaza destul de greu cu el la cute , taieturi , lipitura , etc .
In rest , ce sa zic ? mai am de munca la barca . Trebuie sa o mai bag la iarna in garaj pentru a face o lada frigorifica , sa-i fac o prelata de stationare , mici detalii ce nu se vad gen amortizoare usi vizitare , balamale , tabloul electric si intrerupatoarele , etc .

Spor si fire intinse !!!

vioril

Salau
Tare as vrea sa vad niste filmulete cu ea... :)
Si eu vreau sa imi iau una la inceputul lui 2021.
Nu prea sunt multe filmulete pe YT cu aceasta barca.
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!
posibil ca saptamana asta sa ies joi la un pescuit si voi lasa camera de filmat pe ON . Nu ma pricep la editat video ,dar vad eu cum fac si pun un filmulet aici .

Alex-BAV

Oblete
Azi am reusit sa mai termin ceva : capac pe bot si suport pt motor electric. Suportul a Costat fix 20 lei plus putina chinuiala.
Salutare,

Daca imi permiti, imi poti spune de unde ai luat suportul pentru motor ?

Eu am improvizat ceva si nu este tocmai ''ok''.

Multumesc.

vioril

Salau
Salutare,

Daca imi permiti, imi poti spune de unde ai luat suportul pentru motor ?

Eu am improvizat ceva si nu este tocmai ''ok''.

Multumesc.
Nu l-am luat gata facut , a trebuit sa cumpar de la Horbach : picior mobilier ( https://www.hornbach.ro/shop/Picior-mobila-rotund-Dolle-30x100-mm-inoxidabil/7116873/produs.html ) , clema de prindere ( https://www.hornbach.ro/shop/Clema-suport-teava-PPR-alb-40-42-mm/8172972/produs.html?wt_mc=ro.paid.sea.google.alwayson_assortment.alle.google_shopping...&gclid=EAIaIQobChMIo8_n072L7AIVirt3Ch3zZQgbEAQYByABEgJoh_D_BwE ) , si ai mai avea nevoie de putina banda arici , un surub cu saiba si piulita , putin prenadez . Trebuie sa le coafezi putin pe pozitie si merge brici .

Sper sa -mi fie permisa postarea linkurilor , in caz contrar , scuze

vioril

Salau
Pe site-ul lor, am văzut ca podina de aluminiu (din fabrica) era opțiune și costa 200 euro. D’asta ma gândeam sa o comand cu aceasta obtiune. Plus ca scap și se bătaia de cap.
DA , poate fi o solutie . Am vazut si eu la ei pe facebook parca varianta cu podina de aluminiu pe chila dar nu prea mi-a placut lucratura si nu mi-a inspirat incredere. Nu mai spun ca daca as vi dorit sa o cumpar cu podina cred ca asteptam ceva timp , pana se facea si livra , nu cred ca le tin pe stoc .

DA , poate fi o solutie . Am vazut si eu la ei pe facebook parca varianta cu podina de aluminiu pe chila dar nu prea mi-a placut lucratura si nu mi-a inspirat incredere. Nu mai spun ca daca as vi dorit sa o cumpar cu podina cred ca asteptam ceva timp , pana se facea si livra , nu cred ca le tin pe stoc .
Așa este. Dar o sa o comand la începutul anului viitor, iar in acel moment, o sa am și barca veche. Nu o sa ma grăbesc. Pana atunci, aștept review-uri de la utilizatori. De la tine, de la Crapmaniacul ....

Sus