DIY - modificari, imbunatatiri barci

sosoktm

Stiuca
@ cristian11... un profil de plastic gasesti, insa nu protejeaza decat la zgariere. Ar trebui un material mai moale, mai "buretos", pentru protectia la lovituri. Poti incerca, daca accepti compromisul, sa lipesti mocheta .
bobo..merge si cu tego normal fara probleme. Un epoxi peste piesa noua si o vopsea cauciucata, ca doar nu o sa stea permanent pe fundul oceanului barca. Probabil ca bancheta de la o gonflabila e din placaj marin, insa nu cred ca iti poate confirma asta altcineva decat producatorul. Daca Tulcea iti e la indemana, poti incerca la motocraft, sanse mari sa mai aiba resturi de placaj corespunzator cat pentru un tuning la oglinda ;)

bobo

Stiuca
@ cristian11... un profil de plastic gasesti, insa nu protejeaza decat la zgariere. Ar trebui un material mai moale, mai "buretos", pentru protectia la lovituri. Poti incerca, daca accepti compromisul, sa lipesti mocheta .
bobo..merge si cu tego normal fara probleme. Un epoxi peste piesa noua si o vopsea cauciucata, ca doar nu o sa stea permanent pe fundul oceanului barca. Probabil ca bancheta de la o gonflabila e din placaj marin, insa nu cred ca iti poate confirma asta altcineva decat producatorul. Daca Tulcea iti e la indemana, poti incerca la motocraft, sanse mari sa mai aiba resturi de placaj corespunzator cat pentru un tuning la oglinda ;)
Mulțumesc Sorin! Cum ai tu grijă de buzunarul meu ! Mare om....Deja am bifat încă niște beri pe caietul cu datorii în contul tău! clapping

bobo

Stiuca
Le am baut in avans dar am pastrat bonurile pt decont:)))). Glumesc, stai linistit, n am nevoie de nimic dar apreciez multumesc-ul. Spor la bricolat
Mulțumesc. Si stai liniștit că țin la glume . Iar bonurile...pastreaza-le .Le decontez când ajungi pe la Golesti! Hai băieți că de mâine suntem pe el! Fir întins să avem!!!gofishing

Salutare ! Aveti idee de vre un cheder sau altceva pentru marginile barcii ? Am o barca rigida de Al pt pescuit si ma deranjeaza cand ating sau mai bine zis sprijin lansetele de bordurile barcii . As lipi ceva dedicat pentru a avea si un minim acceptabil aspect. Posibil sa existe asa ceva ?
Revin cu intrebarea .

alinm

Salau
bobo, mi-a facut un prieten, tabla de aluminiu de 5mm, indoita la un abkant de ala mare, are aprox 9x21cm. Mai am o bucata, daca esti interesat ... discutam. Sau poti face solutia aia cu 2 placi sandwich peste un profil patrat de aluminiu.

cristian, daca ai muchie dreapta poti face o banda de placaj sau leturi de lemn, lacuite cu lac de exterior. Arata bine dar nu e chiar moale. Eventual pe marginile placajului poti pune un cheder, asa nu se freaca de lemn. Cheder de asta am luat de la epixmarine. Sau niste leturi din lemn de brad, doar imbibate cu ulei sicativat

Sau poti trage o teava de polietilena despicata pe lungime peste copastie, depinde ce forma are.

Am mai vazut pe undeva dar nu-mi amintesc unde o banda de eva sau ceva de genul adeziva pe o parte, se ia la rola. Nu stiu cat de rezistenta ar fi in timp.

spin4fun

Salau
Va salut! Nu stiu daca e topicul potrivit unde sa postez, dar daca nu, rog un moderator sa mute postarea.

Fiind posesor de gonflabila, o Honda Honwave T40 AE2, in pescuit am observat mici neajunsuri, care pentru un chițibușar ca mine au cantarit hotarator in a demara cateva imbunatatiri la barca. Mai precis, bancheta mi-e montata in fata, iar la condus stau pe un balon lateral. Nu e un inconvenient major, dar m-am convins conducand barci rigide ca e mai comod sa stai mai pe mijloc, pe o bancheta. Apoi, desi spatioasa, mereu lucrurile stateau imprastiate prin barca (veste, plasa de mancare, gentile cu naluci samd).
In plus, barca, luata second, a venit cu o mocheta cauciucata pe dos, practica, dar nu potrivita pentru barca. De asta m-am convins in ultima iesire, ploioasa, cand s-a imbibat excelent cu apa si a inceput sa prinda si miros. Si nici culoarea nu-mi placea. Chiar daca podeaua de aluminiu e excelenta, avand striatii fine, antiderapaj, am ramas la dorinta de a o acoperi cu o mocheta.

Asa ca am venit cu modificarile. Mai intai, am comandat o lada de aluminiu pentru autoutilitare, cu dimensiuni personalizate pentru a intra fix intre baloanele barcii, langa oglinda (90x40x37 cm). Grea (cca. 20 kg) , dar solida.

35647

35648

35649

Avand muchii ascutite, urmatorul pas a fost sa gasesc solutia pentru imbracarea lor. Mocheta folosita la tapitat barcile aveam in gand, dar m-am impotmolit in cautari, nestiind ce sa caut de fapt, termeni cheie. Aici mi-a dat un ajutor Claudiu, asa ca am cautat si gasit o mocheta marina, antibacteriana, usoara, dar rezistenta, si treaba a fost clara. Apoi doua tuburi de adeziv, Bizon si Mammut (is curios, exista si T-Rex sau alt nume de dihanie? gandescccc) si m-am apucat de treaba. Am facut schitele pe hartie cum sa o decupez a.i. sa folosesc toata mocheta si sa imi ajunga, avand in plan sa acopar si podina de aluminiu a barcii, placa cu placa, pentru a putea fi la o adica si demontate placile. Podeaua curatata, degresata, si adezivul aplicat apoi, dupa ce in prealabil pregatisem fiecare segment de mocheta la dimensiuni.

35650

In fine, treaba a iesit cam asa:

35651

35652

35653

35654

35655

35656

Acum va fi si mai comod, ma va ajuta si sa organizez mai bine lucrurile in barca si, zic eu, arata si bine.

Inca putin si gat de echipat complet barca. Mai ramane piesa de rezistenta, dar pana atunci, sper ca va fi utila cuiva aceasta mica prezentare, poate va mai vin idei.

Cele bune!

Bogdan

adiwolf

Moderator
Membru personal
felicitari Bogdan, chiar arata bine - o sa mut postarea in topicul dedicat DYI
ai avut ceva tupeu sa incarci barca cu cutia aia foarte grea - este drept ca solida, dar grea frate, iar pe apa, orice kg conteaza si tu o stii bine - cantareste aproape cat bateria care o sa vina montata pe barca !!
+ motorul pe bot.........ohooo, in curand treci la categoria rigida!!!
defapt, sunt sigur ca la anul aici te vei situa

RYOBI

Salau
Eu am trecut prin toate fazele sa pot da timpu inapoi as sari peste barcile pneumatice daca fac un calcul cu barci distruse,baterii, motoare electrice eu impreuna cu amicii de suferinta clar era mai rentabil sa iau rigida,pneumaticele au viata scurta as zice intre 5-8ani in medie acuma depinde de multi factori

RYOBI chiar voiam sa te intreb cum se prezinta Evo-ul tău, că banuiesc ca l.ai dat deja la apă de cand l.ai luat. Ca si raport pret calitate si cum se vede in poze ca e lucrat, imi pare o super alegere pe palierul ala de preț. Ce motor îi asortezi ? Să o folosesti cu placere.

RYOBI

Salau
Nu am dat-o la apa,e lucrata frumos sudurile in Al sunt misto cred ca nu s facute manual barca pare solida sa vad cat e de stabila,motor iau de 40cai dar numai la anu ca nu am buget anu asta.Nu sunt eu singuru proprietar la. barca.Dupa ce ma dau cu ea revin,o pot compara cu un Linder Sportsman de 4m

spin4fun

Salau
felicitari Bogdan, chiar arata bine - o sa mut postarea in topicul dedicat DYI
ai avut ceva tupeu sa incarci barca cu cutia aia foarte grea - este drept ca solida, dar grea frate, iar pe apa, orice kg conteaza si tu o stii bine - cantareste aproape cat bateria care o sa vina montata pe barca !!
+ motorul pe bot.........ohooo, in curand treci la categoria rigida!!!
defapt, sunt sigur ca la anul aici te vei situa
Mersi, Adi! Da, ai dreptate, adauga o greutate mare mai ales ca e langa oglinda cand ideal e sa fie in fata greutatea, dar a fost un compromis acceptat. Oricum, am mai experimentat cu ridicatul motorului, apropos de viteza, dar nici o diferenta, dimpotriva, a intrat in cavitatie pe valuri, cu el ridicat 3 cm (deci placa anticavitatie mi-era inca la 2,5 cm sub chila) . Viteza aceeasi, 32-33 kmph.
Cat despre rigida, da, cred ca e pasul natural, dar in nici un caz nu la anul, mai am de tras de barca asta destul, altfel nu as investi in ea. :) nu imi place sa schimb asa repede sculele :D

spin4fun e misto cutia aia de aluminiu si clar e utila mai ales ca barca e mare si permite o cutie asa generoasa de depozitare. Poate ar fi fost o varianta buna o cutie similara ca dimensiuni dar de plastic, sigur ar fi fost undeva sub jumatate ca si greutate dar nu mai avea aceeasi rezistenta ce-i drept.
La cat de putin ma pricep eu la barci fata de alti cunoscatori ai domeniului tot imi sare in ochi ca ai concentrat intr-un spatiu restrans o mare parte din toata greutatea barcii si asta nu e neaparat un avantaj: este odata oglinda motorului, este cutia in cauza cu ce vei pune in ea, vei fi tu la mansa si va fi si motorul. Sa ne spui cum se comporta pe apa barca in situatia de fata, ce dinamica are in glisaj si daca se simte vreun deranj, practica e baza pana la urma, e mama tuturor teoriilor de pe hartie. Numai bine !

spin4fun

Salau
spin4fun e misto cutia aia de aluminiu si clar e utila mai ales ca barca e mare si permite o cutie asa generoasa de depozitare. Poate ar fi fost o varianta buna o cutie similara ca dimensiuni dar de plastic, sigur ar fi fost undeva sub jumatate ca si greutate dar nu mai avea aceeasi rezistenta ce-i drept.
La cat de putin ma pricep eu la barci fata de alti cunoscatori ai domeniului tot imi sare in ochi ca ai concentrat intr-un spatiu restrans o mare parte din toata greutatea barcii si asta nu e neaparat un avantaj: este odata oglinda motorului, este cutia in cauza cu ce vei pune in ea, vei fi tu la mansa si va fi si motorul. Sa ne spui cum se comporta pe apa barca in situatia de fata, ce dinamica are in glisaj si daca se simte vreun deranj, practica e baza pana la urma, e mama tuturor teoriilor de pe hartie. Numai bine !
Clar practica va da verdictul. In prezent pot doar sa echivalez cu situatia anterioara prin calcule pe hartie. Mai precis, la iesirile anterioare, cu 2 oameni (cca 85 kg/persoana) + bagaje, unul in fata unul in spate, apoi cu doua motoare montate pe oglinda (electric si termic), baterie de cca. 30 kg pusa tot la pupa si rezervor benzina de 20L pus spre prova, viteza maxima atinsa (Mercury 25 cp, 2T) a fost de 33 kmph. Echivalarea la distributia greutatii ar fi asa: motorul electric (cca. 10 kg) si bateria (30 kg) dispar de la pupa, asadar minus 40 kg. In lada vor fi chestii usoare, dar voluminoase: veste salvare, mancare, genti naluci, max 8 kg. Lada sa zicem ca mai are max 22 kg.in total ar fi 30 kg in spate. In fata, in schimb, va aparea un Terrova 55 lbs i-Pilot (cca 25 kg) , suportul lui pe balon si o baterie LiFePo (cca 10 kg), asadar cel putin 40 kg in plus. Greutatea se va muta spre prova, iar plusul de greutate va fi de cca. 30-35 kg in barca. Presupunerea mea e ca nu se va schimba nimic, va fi tot cam aceeasi viteza ca si pana acum, ba chiar va fi mai bine echilibrata, punand motorul pe botul barcii. Dar dupa probe voi reveni cu feedback.

Ce e insa clar e ca la aceasta barca o astfel de dezechilibrare cu greutatea spre pupa se simte mai putin. E o barca masiva, cu stabilitate excelenta, capacitate de incarcare de peste o tona, iar cuplata cu motorul termic de acum va intra oricum in glisaj. Viteza va fi probabil afectata, dar nu mult, intrucat nici inainte nu dadea pe spate, dar e normal, la ce suprafata de frecare mare are cu apa.

Legat de cutie, da, era mai usoara de plastic, dar nu as fi gasit (sau foarte greu as fi gasit) pe dimensiunile specifice dorite de mine Apoi rezistenta. Apoi de la căldură si greutatea mea, in timp se deforma. Lada asta, cum spuneam, a fost un compromis, nu e nicidecum solutia ideala. Dar in afara de rezistenta, am optat pentru ea si pentru ca o voi putea folosi si in alte situatii pe viitor, deci nu e single use: pusa in masina, mutata in alta barca samd.

spin4fun

Salau
Probabil e mai scumpa decat solutia ta, Bogdane, dar poate ar fi si mai ieftina pe undeva.
Sa stii ca pe acolo ii, chiar mai ieftina asta frigo de o lasi asa. Mai precis, ca sa o lamurim si cu costurile zimbettt) 850 lada, 75 transportul, 45 adezivul, 200 mocheta) 2 mp), total 1170. Dar nu ar fi intrat intre baloanele barcii decat foarte greu (lada mea are 90 cm cu mocheta pusa si apasa f putin in baloane) plus ca e f inalta (lada mea are 37 cm, asta 49) ceea ce te ar fi incurcat cand ridicai motorul si ar fi trevuit sa o pui mai spre prova, deci nu era nici un geschaft. Dar da, sunt optiuni, e clar, indeosebi mai usoare, daca gasesti lada cu dimensiunile potrivite pt barca ta.

alinm

Salau
spin4fun

Faina cutia, practica pentru a mai aranja lucrurile prin barca.

Daca tot ai facut miscarea pentru confort si ai pus cutia, pe ea as mai adauga un scaun pus pe un suport rotativ...

Sus