DIY - modificari, imbunatatiri barci

vioril

Salau
saptamana trecuta am reusit in sfarsit sa pun barca pe apa si sa ma plimb mai mult ca pestele nu a fost cooperant .
ca si concluzii : 1. totul OK cu modificarile facute ; 2. am simtit imediat lipsa mobilitatii pe care o aveam cu gonflabila , spre ex daca voiam sa ma mut 5-7m mai in fata ,lateral sau spate , pur si simplu ridicam ancora 2-3m si bagam lipa- lipa cu vaslele pana ce ma asezam mai bine (zic eu ) , acum cu Linderul cam greu - CLAR AM NEVOIE DE MOTOR ELECTRIC PE BOT ; 3. pe barca am un 10cp 2 timpi - fuge cu 28-29km/h , si efectiv se vede cum cere barca un motor mai mare - 15-20cp maxim cred .
Vedem ce se mai intampla pe viitor .

De curiozitate , alti posesori de Linder 355 , ce performante aveti si cu ce motoare ?

B

bogdan.neamt

Guest
Eu am aceeași barcă, fără modificări, de obicei cu 130kg încărcătură, iar ca motor yamaha 15 cai în 2t de 39 kg, în condițiile date merg cam 35-36 km pe oră.

tivi

Biban
Salut,
Modificare oglinda RIB (Aluminiu) de la 40 la 55...56 cm pentru motor cu cizma lunga. Am utilizat tabla aluminiu de 5mm, si profil de 40x30 x 2mm. Etansarea pe oglinda in zona gaurilor de surub am facut'o cu un silicon special.20200403_182002.jpg20200319_193619.jpg20200403_182111.jpg20200403_182058.jpg20200320_093013.jpg20200320_145201.jpg Am cautat sa fie cat mai rigid deoarece transport motorul pe barca tot timpul.
Atasat cateva poze.

adiwolf

Moderator
Membru personal
uite aici o idee extrem de buna pentru un jack plate original
si totodata vedeti si ce inseamna sa ridici motorul la nivelul care trebuie
nu merge postat video direct, asa ca accesati link-ul

link

alinm
poate te ajuta ideea la ceea ce doreai tu sa faci

alinm

Salau
Adiwolf, nu reusesc sa accesez linkul de pe facebook.

Ca si tivi o sa fac si eu, azi imi vin surubele, mai am de taiat niste table ...

On the fly jackplate e interesant dar foarte scump, mai bine aia pentru gheenoe de la vance. Totusi poate o solutie electrica poate fi bricolata relativ usor, de exemplu:

adiwolf

Moderator
Membru personal
din punctul meu de vedere este cea mai misto metoda, dar sa gasesti solutia de blocare la nivelul care doresti

bobo

Stiuca
Salut,
Modificare oglinda RIB (Aluminiu) de la 40 la 55...56 cm pentru motor cu cizma lunga. Am utilizat tabla aluminiu de 5mm, si profil de 40x30 x 2mm. Etansarea pe oglinda in zona gaurilor de surub am facut'o cu un silicon special.Vezi atașament 32603Vezi atașament 32604Vezi atașament 32605Vezi atașament 32606Vezi atașament 32607Vezi atașament 32608 Am cautat sa fie cat mai rigid deoarece transport motorul pe barca tot timpul.
Atasat cateva poze.
Salut! Tivi, cu ce silicon ai etansat găurile de la șuruburi?

Salutare ! Aveti idee de vre un cheder sau altceva pentru marginile barcii ? Am o barca rigida de Al pt pescuit si ma deranjeaza cand ating sau mai bine zis sprijin lansetele de bordurile barcii . As lipi ceva dedicat pentru a avea si un minim acceptabil aspect. Posibil sa existe asa ceva ?

bobo

Stiuca
Am nevoie să inalț oglinda barcii, fiind de 39 cm, iar cizma motorului (Tohatsu 9.8 2T) de 44 cm. Incerc să fac un jack-plate dar mi-au cerut pe niște amărâte de bucăți de textolit cca 500 de lei ....deh....calitate germană. Am cautat tego marin dar am găsit foi mari. Cumva banchetele de la bărcile pneumatice ar fi bune să bricolez ceva?

Sus