Din ce an ati inceput sa pescuiti la spinning?

D

Deleted member 13

Guest
In 1987 cand trecea norul radioactiv peste Romania prindeam stiuca la rotativa pe o balta .Cred ca in prohibitie ca era 2 mai parca :)
Cu un an inainte mi-am luat prima Germina si o mulineta Avat pt spinning.Combo taticule ...:)

Luigi

Somn
In 1987 cand trecea norul radioactiv peste Romania prindeam stiuca la rotativa pe o balta .Cred ca in prohibitie ca era 2 mai parca :)
Cu un an inainte mi-am luat prima Germina si o mulineta Avat pt spinning.Combo taticule ...:)
Cu respect, o corecturã: norul radioactiv a trecut peste noi la 1 mai 1986... O stiu exact fiindca exact in acea zi am prins primul meu crãpcean pe o baltã de linga Mediaş. Adica dadeam si eu cu p...ţa in balta si mi-am stabilit PB-ul pe urmatorii 10 ani de viatza. Dar ce respect aveam io pe atunci fatza de pescarii mari, adica aia cu scule, taticule...jos palaria

kingofbeasts

Rod Builder
Prin 93-94 am început cu rotative și voblere mici la clean și păstrăv dar fiindcă eram încă axat pe peste mare nu m-a prins spinningul prea tare . Pe atunci informație era putina, năluci și mai putine ( majoritatea fiind table) și Oltul in zona Sibiului era încă sărac in răpitor ca urmare a poluării de la Făgăraș și Victoria. Era totuși distractiv pe lacurile și riurile de munte sa mergi cu o rotativă nr.0 și sa prinzi peste fără sa vezi când trage. Exclusiv la spinning am început însă abia in 2007 odată cu primele marle prinse la jig și primele știuci la table ( întâmplarea face ca anul ăla a fost dezastruos la staționar pentru mine culminând și cu o Delta in care un singur strap m-a salvat de la gherla după o săptămâna de așteptat crapul cel mare și astfel, brusc ,spinningul prinsese avânt in ochii mei ) .
Înca ma gândesc uneori oare cum ar fi sa ma întorc in timp pe apele copilăriei cu ce știu și am acum :p

AlexH

Moderator
Membru personal
Eu am inceput spinningul mai recent, prin toamna lui 2013, dar primul peste l-am prins deabia dupa 2 ani, in toamna lui 2015. De atunci si pana acum nu cred ca am mai facut mai mult de 5 partide la stationar, asa mult m-a acaparat stilul asta.

rine

Stiuca
E ,mult timp trecut..
Da-mi mai pun un pahar cu bere sa--mi fac curaj si-ncep:
Am inceput in balta Ialomiței prin '80..
Puști rău..
La "zăton" la cruce... cantonul lui nea Iordan,cea mai buna apa de fântână din baltă..avea peste dig un zăton..pomi seculari,vita de vie sălbatică că niște liane.
Apa 3 m. Puteai sa bei din ea.
Acolo m-a luat prima știuca la remorca , într-o pneumatica " rusească" evident.
La un " nikel" făcut de tata ( odihnească)din ciocan.cred că avea 50 de g.am și acum niște blancuri ..
S-a trezit unu și a barat zătonul..a pus porumb..
te rugai de inginerul de la Stelnica să-ți semneze un bon pentru bac, contra unui salam și unui pachet de kent.
la bac mai dadeai o "săniuța"
Pe Alionte se pescuia la clonc.
Avea in medie 6m adîncime..
Acum e o mlaștină.
In 83' au început să bată picioarele la pod..
In fine ...
Am început cu-n Poseidon luat de la Romarta Copiilor .de la articole sportive.
( Am și acum in imagine copiile alea odioase de coropișnița sau broasca la 2 lei bucata)
.bat belgian mai bun și mai scump că germina.fibra de sticla tubulara un bunic de spigot si,mufare inversă.care trece peste spigot complet.
Wow!
O sa va pun niste poze că-l mai am..
Mulineta dam quick finessa 110n.
In 1981 a costat 990 lei.dati pe sub mână
La magazinul Bucur Obor.
Unde mai găseau și "damyl" in aceleași condiții.
Barca" rusească" auto-moto-velo sport " Pantelimon. Șpaga minim 100 sa te anunțe când "bagă".
Preț 3500. D'aia de" două" persoane.
Salariu mediu era de 2200
Pentru comparație.
O mai folosesc și acum , apropo ,de anumite comentarii de pe alt topic .
Toate luate cadou pentru merite deosebite.
Și așa., pescuiesc Io liniștit..in colo și-n coace până ajung in Delta anului 1987.
Și aia la Mila23 .
Și așa ..mă apucă 1995-ul .an în care ajung la aconcluzia că staționarul nu "cadrează"
Pe urmă a urmat efectul " bulgărelui de zăpadă":
Barca, motor,barca mai mare, motor mai mare, mai des fiindcă am barca, scule,alte scule, site-uri cu specific...etc,etc .
Adică tot travaliul , toate cele ce mă definesc că pescar de spinnining ...
Și îi cred că încă n-am terminat.
Că mai am de tras.
Da' nu-mi pare rău dacă trag linie. thumbup
Decât ca , cândva, demult am renunțat la munte pentru asta habarnam

Nu barca
Ci mulineta.

rine

Stiuca
Nuuuu ,dar am prea mult de povestit.
Și nu vreau sa plictisesc sau sa fiu înțeles greșit
Ideea e conform topicului că din 95 pescuiesc numai la spinn.
Am fost in foarte multe locuri.
Marele meu păcat este că nu fac poze decât foarte rar.
Nici n-am avut cu ce până acum și nici de ce până să ajung pe acest site.
Dar o sa va arat..
Promit,!
nnnoroc

toby

Stiuca
Prin 88 am luat o stiuca la rotativa , asta pe Dunarea Mica , zona batuta aproape zilnic de unchiul meu. Omul era inrait cu pescuitul, pleca de la munca direct pe Dunare .
La una din partide el avea piciorul in ghips si un vecin mana lucru care le incurca socoptelile rau si cum zona unde se prindea stiuca era plina de pomi cazuti , nu au gasit lucru mai bun decat sa urce pe un trunchi care la un moment dat s-a rasucit si nebuni au cazut in apa. De inotat nu stiu nici azi, asa ca tipau si mai "noroceau"cate un gat de apa .
La intoarcere distractie si mai mare, cu motorul SIMSON, unul conducea si celalalt schimba vitezeleDurereeee

D

Deleted member 13

Guest
Luigi
Ai dreptate! Stiam ca in 86 mi-am facut combo ul de spinning :)
Dar pe cine am intrebat aseara de Cernobal mi-a zis 87 si am luat o de buna! Era o caldura...si am luat doua marle la o rotativa Cibin galbena .Bine , pt mine erau uriase! Nasol e ca faceam si plaja...cu norul ala radioactiv...pai si atunci de ce va mirati ca nu-s in semne ?! :) )))

Eu am inceput anul trecut , dupa ce am dat de forumul asta :) Dupa ce am citit 2 saptamani cam toate topicurile, credeam io ca m-am lamurit cum e cu asta, ce si cum , ce echipamente imi trebe, alea alea.. Mi-am luat prima lanseta, si hopa pe mures. Apoi un coleg de pe forum a avut binevointa sa iasa cu mine pe Mures 1 ora , asa pt initiere.. mi-a prezentat colectia lui de combouri.. cand mi-a spus cat costa fiecare in parte, m-a trecut asa o raceala pe sira spinarii, m-or luat nitel transpiratiile, vorba lu tanti aia la care ii luau interviu cand se faceau reportaje cu astia care traiesc doar din ajutoare sociale, care n-or lucrat niciodata in viata lor ca "au toate bolii, tensiuni, palpitatii, transpiratii.." Mi-era mila sa pun mana pe sculele alea, ma gandeam " mamaaa, daca zgarii / stric lanseta asta, trebe sa imi vand masina... " . Eram cu tzoacla, o zi calda de primavara, mi-am facut curaj cu 2 guri de bere (deh, preventiv, cald fiind, trebuia nitel hydrant la mine), am lansat de cateva ori (cu morcovu-n poponet), m-a invatat colegu ceva nod care mi s-a parut SF.. Apoi am facut nenumarate iesiri cu tzoacla pe mal si cu lanseta in spinare. Nici un peste. Tarziu, am avut primul atac de avat pe un carperlan, din pacate nu s-a agatat in vobler. Prin toamna am avut si primul peste prins tot la un carperlan, pestele era mai mic decat voblerul. Apoi a venit luna noiembrie de anu trecut, luna calda.. am iesit pe canal la unguri si am prins primele mele marlite . Uau, senzatie, mistoo.. Apoi am continuat pana a inghetat canalul (prin Ianuarie). Iar anul asta nu am mai plecat nicaieri fara batul de spinning la mine. Unde vad o apa, scot batul sa " dau vre-o 2 maini" Chiar si azi cand ma uit la meteo, vad ca nu ploua pe canal, deja, la ora asta imi fac planuri cum sa fac sa ma tirez pe la 14.30 sa trag o tura pe canal, sa dau cateva maini, si apoi sa ma introc acasa liiiiinistiti, pescuit, fara sa intre consoarta la banuieli :) . Ca daca ies io la peste, trebe sa o scot si pe ea la un restaurant, la o plimbare - ceva, sa compenseze... nu mere asa, io mereu si ea deloc. Asa ca m-am virusat iremediabil, probabil ca daca la inceput eram hotarat sa "pescuiesc la salau" acuma sunt un pic mai realist si spun " las pe altii sa prinda salaul ala, io dau dupa stiuca".

Luigi

Somn
Luigi
Ai dreptate! Stiam ca in 86 mi-am facut combo ul de spinning :)
Dar pe cine am intrebat aseara de Cernobal mi-a zis 87 si am luat o de buna! Era o caldura...si am luat doua marle la o rotativa Cibin galbena .Bine , pt mine erau uriase! Nasol e ca faceam si plaja...cu norul ala radioactiv...pai si atunci de ce va mirati ca nu-s in semne ?! :) )))
Da, in ziua aia s-au petrecut 2 crime, aia mai mica a fost ca m-am virusat eu fara remediu.amaaaazed
Adevarata crima, cea mai mare din ultimii 60 de ani, au comis-o "fratii" nostri de la rãsãrit, care au tacut chitic ca le-a explodat un reactor, oare citzi dintre noi, care cu mic cu mare iesiseram de 1 Mai "la verde", ne-am pricopsit atunci cu niste cancere si alte dracovenii?!...

sosoktm

Stiuca
cam tot cand am inceput si cu rod building-ul , adica la 7 ani (1984) , cu rotativa la pastrav, dar cu mulineta de musca (asa vazusem la mentori) fixata cu leucoplast un bat de alun de 3 m cu inele de sarma preformata cu patentul) .Cert e ca, si atunci, tot mai bine mergea pastravul la rama sau la boistean :))

anem

Salau
Daca stau si ma gandesc mai bine inainte de spinning am pescuit si la musca artificiala destul de mult dupa clean cocotat prin stiu eu ce copaci sau ascuns dupa niste boscheti pe un raulet de la bunici. De cand am inceput cu spinning-ul … nu stiu anul cu exactitate, sa fi fost pe undeva prin ’94-‘95 cand aruncam prima rotativa sau oscilanta in apa si prindeam primele stiuci si cleni. De atunci intr-un mod progresiv am ajuns ca de prin anul 2002-2003 sa pescuiesc exclusiv la spinning.

In 2013-2015 am prins primele stiuculite la rotativa si oscilanta, fara echipament de spinn. In 2016 am inceput sa-mi încropesc ceva echipament(minimal) si am avut cateva partide dedicate la spinning. Cateva partide si in 2017. Accidental am pescuit cu table la rapitor, pe Lacul Morii si Dambovita, multi ani mai devreme, fara echipament dedicat. Anul asta am pescuit doar la spinning, in jur de 70 partide.

Sus