Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Ce marca de sonar preferati?

• Humminbird

Votes: 21 24,1%
  • Lowrance

Votes: 51 58,6%
  • Garmin

Votes: 13 14,9%
  • Raymarine

Votes: 2 2,3%

• Total voters
    87

Claudiu

Administrator
Membru personal
Subiectul sonarelor este deosebit de vast, am sa ma rezum la cateva lucruri dupa ce am avut 3 modele: Humminbird 586c HD, Humminbird 597 ci HD Combo si ultimul: Lowrance HDS7 Touch.
Primul a avut un ecran mai mic si o singura sonda pe 2 frecvente: 83/200 Hz, al doilea a avut un ecran mai mare, imagine mai clara si in plus a avut o optiune utila pentru salvarea locurilor de pescuit pe baza GPS-ului ca sa te poti intoarce cu precizie fix pe acelasi loc (foarte utila pe suprafete mari de apa, in special la clonc si salau).
Cel de al 3-lea sonar are un ecran generos, o imagine foarte clara, filtreaza foarte bine impuritatile si prezinta o imagine mai clara a substratului si a pestilor. In plus, are o sonda StructureScan pentru a analiza mai clar forma structurilor (imagine 3D).
Desi este un sonar mai costisitor, chiar si modelele ieftine au o calitate a imaginii sporita fata de Humminbird mai scumpe din ce am observat. Recomand deci Humminbird, cu mentiunea ca de preferinta acestea sa fie facute pentru piata din Europa si nu pentru cea din America deoarece este posibil ca la acestea sa nu le functioneze GPS-ul, in plus din cate stiu au doar gradatia in Feet (picioare) si in grade Farenheit.
Daca pescuiti la clonc, este musai un sonar 2D cu frecvente 83/200 hz (con de 20 si 60 de grade), pentru salau recomand Side Immage/Side Scan si Structure Scan. Nu este nevoie de sonare scumpe, majoritatea celor piperate ca pret sunt doar un moft si nu prea isi gasesc scopul in apele noastre.
Voi ce sonare folositi si la ce?

D

Deleted member 13

Guest
Eu am un Lowrance Elite 5xHDI pe care-l folosesc la spinning.Nu dau la clonc! Sincer insa...simt lipsa unui Structure Scan .Probabil in perspectiva.

Claudiu

Administrator
Membru personal
asta e dezavantajul sonarelor Lowrance, trebuie sonde separate spre deosebire de Humminbird

D

Deleted member 13

Guest
Nu m-ar deranja! Stii cumva vreun sponsor bun?

D

Deleted member 13

Guest
De acord .Mai ales daca sunt pesti! Insa cand am vazut ce poate face un side imaging ...imi vine sa cer interzicerea sonarelor!smoke

adiwolf

Moderator
Membru personal
Zamfi, tu ai fost mereu impotriva sonarelor la pescuit desi pana la urma ai cedat si ti-ai achizitionat unul destul de bun si arhisuficient pt apele noastre
personal detin un sonar Lowreance Mark 5X PRO alb/negru si momentan nu simt nevoia unuia mai performant, imi este suficient sa vad fundul apei, adancimea, temperatura, structura si..............ridicarea somnului (apropo Claudiu, parca vorbeam doar de spinning, dar vad ca ai ramas cu reminiscente de la clonc, te-a marcat putin din cate vad :) )
probabil ca in timp o sa trec la un sonar superior ca deh, trebuie sa mentinem pasul cu tehnologia, dar nu este o prioritate de moment

Claudiu

Administrator
Membru personal
Apropo de sonare, la un moment citisem niste discutii la @Zoran pe forum despre modelele Lowrance cu Broadband, adica cu semnal digital daca ma exprim bine. Se sustinea la momentul acela ca semnalul analog emis de sonarele Humminbird ar deranja pestii sau mai exact simt aceste unde pe cand cele de la Lowrance fiind digitale, deci mult mai slabe pot fi un beneficiu. Eu nu am observat ca sa fiu sincer nici o diferenta, probabil este posibil ca anumite specii sa simta sau.... dar oricum ar fi diferenta a fost neconcludenta pentru mine.

Wurger

Somn
Avand in vedere ca nu am avut pana acum nici un sonar si nici macar nu am folosit unul, tinand cont ca mai toata pescuiala o fac pe Dunare, deocamdata fara barca - credeti ca merita sa bag banii intr-un smart cast sau ceva asemanator ? Am vazut odata demult, cand eram intr-un grup in delta un d-asta cu ratzusca legata de fir si plimbata pe canal si parea ca functioneaza.
Nu ma intereseaza sa vad pestii, specia pestilor, icrele pestilor si asa mai departe. Imi ajunge daca vad gropile si bolovanii sa stiu orientativ unde e rost de cazare.
In principiu sunt (eram) impotriva sonarelor pentru ca ma gandeam ca nu prea dau sanse pestilor. Dupa vreo doi ani in care pestii au ras de s-au stricat de gimnastica mea, incep sa ma enervez un pic..... Pe soarta, sa zicem.

Wurger

Somn
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului. Totusi am vazut produse asemanatoare mai ieftine.
Altcineva nu mai are nici o parere ? Chiar si proasta...

adiwolf

Moderator
Membru personal
Avand in vedere ca nu am avut pana acum nici un sonar si nici macar nu am folosit unul, tinand cont ca mai toata pescuiala o fac pe Dunare, deocamdata fara barca - credeti ca merita sa bag banii intr-un smart cast sau ceva asemanator ? Am vazut odata demult, cand eram intr-un grup in delta un d-asta cu ratzusca legata de fir si plimbata pe canal si parea ca functioneaza.
Nu ma intereseaza sa vad pestii, specia pestilor, icrele pestilor si asa mai departe. Imi ajunge daca vad gropile si bolovanii sa stiu orientativ unde e rost de cazare.
In principiu sunt (eram) impotriva sonarelor pentru ca ma gandeam ca nu prea dau sanse pestilor. Dupa vreo doi ani in care pestii au ras de s-au stricat de gimnastica mea, incep sa ma enervez un pic..... Pe soarta, sa zicem.
din punctul meu de vedere sunt bani aruncati si nu se merita la ce performante/utilitate si termen de folosinta are

adiwolf

Moderator
Membru personal
eu am vazut capsulate pe care le poti arunca cu lanseta, modelul cu schimbarea bateriei nu am vazut insa oricum nu l'as cumpara

Al meu tot cu lanseta se arunca, dar capacul se disfileteaza. Despre performante e slabut,am vrut sa-si faca o impresie colegul Wurger la ceva cu mai putini bani.
In trecut am avut Elite 7 hdi, dar l-am vandut,asa ca am ramas cu ratusca.sper sa urmeze un HDS-7 Gen3.

Sus