Despre ancore barci si metode de ancorare

VICTOR10EN

Oblete
Va salut! Imi recomanda cineva va rog o ancora pt o barca gonflabila de 2,45 pescuiesc pe lacuri , cea din comert de 2,5 kg nu stiu daca ma tine pe loc. Astept idei si daca aveti de vanzare una dau si o bere :)) sunt din Bucuresti. Multumesc

Costi

Salau
cauta pe la fier vechi o piesa metalica mai grea... cam 5-8 kg. Poate fi orice... o bucata de sina.... sabot frana tren, o placa metalica... ce gasesti.... sau daca ai de unde face rost de plumb... iei o cana metalica si torni in ea plumb. Inainte sa torni faci un ochet de prindere ce in prinzi in plumb... cea de 2.5 probabil ca o sa te tina pe lac, insa nu pe vant... sau poti atasa la ancora existenta un lant si lasi cordelina mai lunga cand te ancorezi....

AlexH

Moderator
Membru personal
Sunt sigur ca deja sunt recomandate o gramada de ancore (tipuri) in topicul asta. Insa conteaza FOARTE MULT si cum te ancorezi.

VICTOR10EN

Oblete
cauta pe la fier vechi o piesa metalica mai grea... cam 5-8 kg. Poate fi orice... o bucata de sina.... sabot frana tren, o placa metalica... ce gasesti.... sau daca ai de unde face rost de plumb... iei o cana metalica si torni in ea plumb. Inainte sa torni faci un ochet de prindere ce in prinzi in plumb... cea de 2.5 probabil ca o sa te tina pe lac, insa nu pe vant... sau poti atasa la ancora existenta un lant si lasi cordelina mai lunga cand te ancorezi....

ma duc sa caut zilele astea la un depozit de fier vechi si caut niste greutati, mersi frumos de pont! Revin cu poza dupa :D

Aurel

Piranha
Cu ancora "umbrelă" de 2,5 kg stau pe lacuri și pe vant puternic, barca are 2,7 m.
Ideea e sa-i pui o bucata de lanț (aproximativ 1 m) și când e vântul mai puternic sa lași sfoara mai lungă
Cu aceeași ancora doar ca de 4 kg ma duc cu Gebar1983 cu barca rigida de peste 4 m si ne tine și pe vant

diferenta la ancora umbrela fata de bucata de fier, este ca se "agata" mai usor de ce gaseste pe fund. Intre un fier de 7-8 kg si o ancora de 3-4kg, eu as alege ancora. Daca totusi ramai la greutati, ia ceva de 2-3 kg si sudeaza pe el 3-4 mustati de fier beton de 6mm. Nu este estetic, dar e ok, trebuie doar sa ai grija cand il pui in gonflabila. Cu asa ceva ne ancoram in Delta, chiar si pe brat si era ok. In plus daca se agata tragi de el si se indreapta fierbetonul, deci poti sa il recuperezi.

alinm

Salau
Pentru pneumatica pe lac merge bine un disc de ala de haltere de 5kg, bagi un surub gros, 2 saibe si piulita cu ochet. Discurile alea sunt de beton imbracate in plastic, nu zgarii barca, au diametrul de cca 25cm si grosimea de vreo 5cm. O sa fac maine o poza si o postez.

alinm

Salau
https://flic.kr/p/2k9eFEP https://flic.kr/p/2k9eFFk
Astea sunt ancorele mele. Aia mai mica si mai ruginita are 8kg. 16cm diametru. Am stat cu ea pe dunare dar nu am incercat in curent puternic.

Aia neagra e discul de haltere, 5kg, 25cm diametru . Inca nu am folosit-o.

Aia alba, ma chinui unpic pana se agata dar sta bine apoi, se indreapta bratele daca trag tare, am stat bine cu una ca aia pe dunare in curent.

Sus