Mihai.P

Oblete
Ca o autostrada pentru salupe si corsarele de carat turisti. Din cand in cand cate o vulpe tavalita cand incerca sa traverseze.
Se termina pestele, pleaca pasarile, pleaca pescarii, pleaca toata lumea. Raman doar localnicii. Care sunt aproape de afalt mai au o sansa. Care nu...
Am fost controlat in septembrie si in tufisurile de pe marginea locului de pescuit - unde nu campam, eram cazat in sfantu, cautau o baterie si un invertor ceva.
Aveau "o sesizare" ca in zona respectiva e o barca mica argintie care da la curent.

Orice masura/directie care nu aduce rezultate, devine o risipa.
Esti naiv sau te prefaci, nu se salveaza nimic nici in 50 de ani, ce rost are teatrul asta?!

Singura solutie pt DD e C&R pt cativa ani, pt toti actorii implicati, cu subventie pt pescarii autorizati care sa insumeze media capturilor declarate conform istoricului.
Transparenta totala.

Pi3.14

Stiuca
Se poate continua și 500 de ani, nu se va schimba nimic.
Acum, sportivii platesc pt prostiile localnicilor și cei din urma își vad liniștiți de treaba.
"Sportivii" aia pentru care erau pline pensiunile de lazi frigorifice....mvai saracii de ei cum platesc ei pentru ce.au retinut altii. Asta ca venii vba de naivitate....
In alta ordine de idei, c&r pt sportivi e un pas in directia potrivita. Acuma ca legiuitorul n.a facut exact cum ai dorit tu....nu inseamna ca e si gresit. Sau poate e. Sau poate nu e. Sa tragi concluzii asa transante inainte de a fi aplicata legea....nu denota intelepciune. Vom vedea cum evolueaza lucrurile.

adiwolf

Moderator
Membru personal
in opinia mea este o masura buna, dar insuficienta daca nu este sustinuta de controale si sanctiuni drastice.
de undeva trebuia inceput si cum nu puteau incepe cu "bastinosii", au sacrificat ce le era mai usor, respectiv pescuitul sportiv.
urmeaza sa vedem ce impact va avea, insa asa cum spuneam, daca nu este o masura pe termen lung si sutinuta prin masuri draconice, va fi praf in ochi

spin4fun

Salau
C&R e bun! Dar acompaniat de controale si un turism smart, ca alternativa pentru localnici. Nu inseamna ca nu vor mai merge pescarii in Delta, ci ca se va face o filtrare a lor. Asta, repet, DOAR daca se si aplica regula, iar pentru aplicat e nevoie de personal care sa faca controale pe cei peste 3000 de km patrati (din care, cred, spre 1000 de luciu de apa). Controale, fratilor, o armata de oameni motivati care sa aplice regula nediscretionar. Si asta e doar o parte din masurile necesare. Cealalta e un control strict al pescuitului industrial. In ani, se poate schimba paradigma si mentalitatea paguboasa a localnicilor si a turistilor, dar doar cu presiune puternica si oferirea unei alternative. De cate ori nu ati auzit vorba ”poi ce, daca am batut atata drum si am dat atatia bani, cum sa nu ma intorc cu peste acasa?” Poate si noi am facut asta. Si eu am luat peste, da. Nu cu sacul, dar am mai retinut stiuca sau cate un biban sarit de 30 cm. De obicei ca sa le duc alor mei. Dar nu muream nici fara ca se gaseste si la magazin peste, si la fel de bine pescuiesc C&R cam peste tot pe unde merg. Noi mergem acolo insa ca sa ne distram, relaxam, dar localnicii din asta traiesc. Daca au o alternativa intr-un turism bine dezvoltat si sustenabil, atunci se poate. Daca s-a putut in Estul Muntilor Fagaras, de ce nu si aici? E drept, acolo au fost si is strainii, o fundatie anglo-germana, dar au reusit sa implice si localnicii, care acum au numai de castigat dintr-o strategie de dezvoltare durabila prin agroturism. Ca is idealisme, ca e pierere de vreme si sunt naivitati, asta mi se pare o gandire gresita! Vrei sa schimbi ceva, te inarmezi cu rabdare si aduni oamenii potriviti langa tine care sa faca ce trebuie si esti intransigent cu oricine se abate de la reguli. Da, se poate, dar trebuie sa crezi orbeste in asta, cu incapatanare maxima. E bine ca toti admiram ce e pe-afara, dar ei cum credeti ca au ajuns sa isi pazeasca locurile naturale si sa aiba ce au acum? Educatie in general si educatie prin legi stricte aplicate draconic! Noi cand merem afara ne e rusine sa incalcam regulile, dar la noi de ce nu le putem aplica? Asa cum spunea un coleg mai sus, nu-l mai puneti pe ”nu” in fata daca vreti ceva mai bun. ca la gasit probleme ne pricepem toti. Si cel mai usor lucru de facut e sa aplicati voi principiile: C&R, reclamat pe oricine nu face asta si, cand aveti ocazia, ”irositi-va” macar juma' de ceas din timpul vostru pretios ca sa strangeti gunoaiele de la locul de pescuit, chiar daca nu is ale voastre! Daca or face sau nu or face autoritatile ce trebuie, asta nu putem controla (sau in mult mai mica masura), insa ce facem noi putem controla pe deplin! peacefingers

spin4fun

Salau
Orice masura/directie care nu aduce rezultate, devine o risipa.
Esti naiv sau te prefaci, nu se salveaza nimic nici in 50 de ani, ce rost are teatrul asta?!

Singura solutie pt DD e C&R pt cativa ani, pt toti actorii implicati, cu subventie pt pescarii autorizati care sa insumeze media capturilor declarate conform istoricului.
Transparenta totala.
Aici e o contradictie: media capturilor declarate vs. transparenta totala. Acum, sincer, stim cu cine-avem de-a face. Cat peste crezi ca e declarat ”in acte”, cat ajunge in cherhanale si cat se vinde la negru la pescarii dezamagiti ca nu au scos suficient ei din balta? Aici trebuie limitat numarul de plase si asigurat, prin rotatie, ca unele locuri sunt ferite de orice tip de pescuit. CUm ar fi, spre exemplu, sa interzici anul asta pescuitul pe Rosu? Cred ca e mult mai usor sa controlezi asa, nu? Daca gasesti orice taliene, plase, scoase, confiscate si distruse. Anul viitor la fel pentru Rosulet samd. Asa macar va avea un refugiu pestele.

"Sportivii" aia pentru care erau pline pensiunile de lazi frigorifice....mvai saracii de ei cum platesc ei pentru ce.au retinut altii. Asta ca venii vba de naivitate....
In alta ordine de idei, c&r pt sportivi e un pas in directia potrivita. Acuma ca legiuitorul n.a facut exact cum ai dorit tu....nu inseamna ca e si gresit. Sau poate e. Sau poate nu e. Sa tragi concluzii asa transante inainte de a fi aplicata legea....nu denota intelepciune. Vom vedea cum evolueaza lucrurile.
Ma așteptam să argumentezi cu sacosarii. Dar sa arunci toata comunitatea de pescari sportivi în aceeași găleată ți se pare înțelept..
Pe principiul asta n-ar trebui sa te deranjeze când alții ne numesc pe toții romanii, țigani.

"Sa facem ceva, sa fie făcut, sa nu spună lumea ca stam degeaba" - exact asta ne-a adus în situația de față, ne-am uitat în alta parte ignorând soluțiile evidente de sub nasul nostru.

Alt exemplu, de câțiva ani se instituie prohibitie la guvide în Marea Neagra.
Specia e în pericol din cauza pescuitului cu mii de "cuști", o metoda relativ noua, distructiva.
După prohibitie, cuștile se întorc în apa.
E bine, am mai salvat o specie.

Controale vor fi, stați liniștiți.
Dar va fi risipă de bani și efort pt ca resursa piscicola se pierde pe alte canale.

Dormiți liniștiți, se fac pași spre salvarea peștilor în DD.

rine

Stiuca
Lazile frigorifice din pensiuni nu sunt pentru pestele prins de " sportivi"
Sunt pentru turiștii aia din turismul civilizat și organizat.
Aceia nu și risipesc resursele sa caute nu știu ce loc bun .e mai eficient sa cumpere la prima mână.
Lăzile alea nu sunt numai în pensiuni.
Și cel mai amărât localnic are macar una.
Este c&r la patru specii. Foarte bine.
Vreau peste mai nobil? Cumpăr!
Ghici de unde?
Sa vezi acum productivitate subterană că oricum băieții făceau cota in doua -trei luni și nu și bat capul sa captureze și să vândă la negru doar trei ,patru pești
Eu sunt curios cat de bine cunosc și cu ce frecventa pescuiesc in Deltă ce i care apreciază ca eficienta aceasta măsură.

Mal

Somn
in opinia mea este o masura buna, dar insuficienta daca nu este sustinuta de controale si sanctiuni drastice.
de undeva trebuia inceput si cum nu puteau incepe cu "bastinosii", au sacrificat ce le era mai usor, respectiv pescuitul sportiv.
urmeaza sa vedem ce impact va avea, insa asa cum spuneam, daca nu este o masura pe termen lung si sutinuta prin masuri draconice, va fi praf in ochi
Si eu zic ca este un inceput foarte bun. De undeva trebuie inceput. Consider totusi ca ar trebui ca toate speciile sa intre in cr o anumita perioada apreciabila de timp. Bulibaseala asta cu rapitori prin rotatie e tipic romaneasca.
O sa mearga melteanu cu lista de pesti ce trebuie retinuti si care nu?
Oricum Daea s a intors iar cormoranii sunt inlocuiti de ursi conform primului Hunor al tarii care a cuvantat adanc ca oamenii rectum politicienii nu sunt votati de ursi.

Mi a dat o lacrima cand Kelemenu a zis adanc ca la el in comuna vine ursu sa citeasca abecedaru in curtea scolii.

Sau cu alte cuvinte ezista pericol major vazut de politician ca ursu sa invadeze tinutul harcov si sa-i manance literele.

A doua lacrima mi-a dat gandindu ma ce ochelari faini de eclipsa are Hunorul ca nu vede cat s-a defrisat din harcov, unde padurile sunt rase fara mila, majoritatea fiind private iar controlul de stat formal.

A treia lacrima am varsat o gandidu ma la seful pesedeu caruia ii ieseau bancnote printre firele de par de pe piept, dar ganditi va ce bine va fi la vanatoare de urs de 10000 de coco, ca in distractia asta toti smecherii profita transpartinic, corporatii, godporatii si politicieni.

Singura lacrima pe bune am varsat o regretandu l pe Daea, ca nici macar asta nu cred ca ar fi spus ca Hunor(indirect) ca de vina in taierea copacilor ar fi ursii nu oamenii si ca in loc sa le dai ursilor copaci de catarat o sa fie glontul kelemenilor si a altora de teapa lui.

Declaratia acestui ins nu o dau, ma umple de sila, dar ar trebui pusa la topicul cu un alt fel de braconaj.

Vai de noi

Sus