Adrian Sb

Stiuca
Eu zic ca e un pas inainte spre normalitate.
Trebue sa recunoasteti, ca fata de metoda lui Vantu‘ , e un pas in fata.
Sunt curios ce putere au Clubul braconierilor si cel al pescarilor profesionisti, in fata celor de la mediu.

VladM

Biban
De aia agat minim o plasa pe partida la Snagov, are Pataichin grija de ecosistem... locul in care se antreneaza de decenii lotul olimpic e o fosa.
Mare parc natural,protejat de lege si onorabilul campion.

O miscare strict de imagine pentru USR sau o greseala a lor, dezamagitor.

Sa spuna ca aloca *** milioane pentru elicoptere, barci de viteza, night vision, radare, sonare, ca sa pazeasca Delta in totalitate si atunci jos palaria.

Ca il punem pe unu sau altu "guvernator" ... ne-am convins ce valoreaza.
Intotdeauna ne arunca o " personalitate" in care avem oarecare incredere si care nu rezolva nimic.

Nu ca nu si-ar dori oamenii numiti "guvernatori"...dar sunt depasiti de situatie oricine ar fi ei, fara fonduri adecvate, protectie si putere totala in teritoriu.

Dupa Pațaichin il punem pe Cousteau si apoi Jules Verne, ca nu mai avem alti şmecheri in ale apelor.

Adrian Sb

Stiuca
Pataichin doar face parte din comisia ce va numi guvernatorul, nu e el propus.
Vad ca nu va place sistemul acesta de consultari.
Ok, jos cu el!
Sa il punem direct pe cel ce a lipit mai multe afise, in campanie! Durereeee

adiwolf

Moderator
Membru personal
Adrian Sb

nu am zis ca nu imi place sistemul de consultari, defapt nimeni nu a zis asta, doar tu ai dedus asa ceva si nu inteleg de ce !!
am spus ca nu imi place aceasta gargara ieftina politicianista.
m-am saturat de vorbe goale far substanta, fara nimic concret, nu mai creditez nici un politician cu nimic.
daca vor sa faca, pai sa faca, ca nu ii tine nimeni si nici nu este nevoie de a trambita peste tot cu ce vom face si vom drege, sa faca si gata.
daca vor!!!
si nici nu au nevoie sa se inconjoare de "somitati si celebritati", locale sau nationale doar ca sa fie creditati cu incredere si toleranta!!! pentru ca nu au, indiferent de cate personaje celebre aduc langa ei
stii celebrul afis cu tanara aia care spunea ca se pisa pe el de vot?!! ehhh, asa ma pis si eu pe ORICE politician si om politic roman indiferent de culoarea si apartanenta lui politica.
am mai spuso si o sa ma repet, personal nu cred in actualul sistem "politic", este perimat si depasit pentru vremurile care le traim
din pacate, nu o sa apuc sa vad o schimbare, in bine, a Deltei si a apelor din tara asta si defapt nu cred ca se mai poate indrepta ceva - clar ca nu se mai poate reveni la ceea ce a fost, pentru ca defapt toti la asta visam!!! necajitrau

Adrian Sb

Stiuca
Asa e, sunt multe de zis si imposibil de multumit pe toti.
Daca in comisie puneau doar necunoscuti, sigur erau multi care sa zica, ca de ce nu folosesc peronalitati cunoscute ale Deltei... Iar Ivan sigur stie absolut tot despre fenomenele din Delta.
Ramane intrebarea, de partea cui joaca?
Dupa gestionarea tarii tip PSD, orice varianta este mai buna. Nu sunt astia niste sfinti, dar cu siguranta sunt un pic mai buni decat ceilalti. ( Desi PNL, si-a dat arama pe fata cu schimbarea directorilor la Apele romane si la ISCIR)

rine

Stiuca
"Tata Pațac " cum Ii spun consătenii este rupt de realitatea din Delta de mult timp.
Are o mică ciubucăreală cu niște bărci pe la Crișani.
De altfel nici nu i prea bine văzut în satul natal .
De asta și a și deschis mica afacere la Crișan.
In rest ,sa fim serioși,este doar reclama și imagine politica.
Ar fi bine pentru el sa nu se bage.

VladM

Biban
Eu cand citesc postarea asta a lui Ciolos imi provoaca aceeasi greaţa ca si cum l-as auzi pe Vadim inchinand ode lui Ceausescu.

Efectiv ma simt luat de prost.

Consider ca Delta trebuie sa fie un sanctuar natural.
Interesul meu, alegatorul: Maxim pescuit C&R in Delta, fara pescuit comercial, limitarea numarului si puterii barcilor.

Interesul lui Pataichin: business in Delta, restaurant in capitala are sigur, ca am fost si marketingul zice ca e peste din Delta.

WTF? Nu e ca si cum pui lupul paznic la oi? Sau argatul lupului, ma rog ca nu l-o pune chiar pe el.

Nu mai avem viitor cu politicienii astia indiferent de partid, aceeasi ciuma.

Votez cu Greta peste 4 ani :))

Kleniacul

Stiuca
Pe lîngă canalul 36 are si o casă traditională plutitoare,deci interesele lui sînt altele ,nu neapărat renașterea Deltei.Din punctul meu de vedere maxim 20 cp pe barci în Deltă,doar C/R,viteza limită maxim 20 km/h pe canalele principale,5 km/h in rest.

Costi

Salau
C/R pentru cine... ca acum 3 ani cand pentru pescarii sportivi a fost C/R la stiuca... si am prins ceva, am eliberat tot.. si gazda radea si ne intreba daca nu cumparam peste sa ducem acasa ....Durereeee ca a luat 16 kg de stiuca la lingura.... majoritatea sub 40 cat e legal....
Bine.. ca am vazut zeci de pseudopescari de indesau tot la juvelnic... insa nici localnici nu sunt mai prejos... daca pot praduii... o fac... ei ar trebui sa fie primi care isi protejeaza resursa... si da.. imi dresc o delta C/R pentru toata lumea si unde localnicii au limite impuse clar.. si verificate. si nu tin cega de 10 cm uscata pe post de bibelou de televizor.....

Limitarea vizezei in delta pe acte nu rezolva nimic pana nu o sa existe o aplicare in teren... acum ceva ani la intrarea din Sontea in Baba Rada am fost suiti efectiv pe mal de valaul unuia cu 250..

Ne cacam pe noi ca vrem legi.. si degeaba.. problema in Romania e punea lor in aplicare, nu lipsa lor... Aveam lege cu dimenisune minima.. aveam lege cu max. 5 kg peste retinut pe zi... in viata mea nu am fost vre-odata controlat in delta... nu ca pe acasa m-ar fi intrebat cineva cat am prins... problema lor e doar daca ai platit cotizatia...

Pana NOI.. pescari de rand nu intelegem ca trebuie sa ne asociem si sa luptam comun pentru interesul nostru... sa ne creem fie propriul partid. sau ma rog.. religie ca in Romania e mai rentabil... nu rezolvam nimic..

Ar fi suficent ca 3 categorii de bugetari sa-si faca treaba si am fi ok.. Politia, Justitia si ANAF-ul.... da nah... am imbatranat visand la o tara normala....
Acum ma duc sa deschid urmatoarea butelie de vin si sa visez la un pescuit pe alte meleaguri.. via Youtube... drunk

PS - Claudiu... baga si un emoticon cu "plang de rup camasa" .. ca ala e viitorul pescuitului romanesc...

Kleniacul

Stiuca
https://www.g4media.ro/ivan-patzaic...egerea-unui-guvernator-al-deltei-dunarii.html Văzînd cîtă șerpărie este prin politică,mai multă ca la Chilia,Ivan a renunțat .O fi vreunul capabil să oprească pescuitul de orice fel vreme de, măcar,doi ani,și să-i despagubească din fonduri europene pe pescarii industriali și pe cei de subzistență,corespunzător evident veniturilor declarate oficial,prin cantitățile predate la cherhanale?

VICTOR10EN

Oblete
Costi are dreptate din pacate, suntem prea putini cei care vor cu adevarat o schimbare, daca si acest simbol national este alungat este foarte clar faptul ca urmeaza inca 30 ani de hotie, ne batem cu morile de vant.

Sus