Deeper

kingofbeasts

Rod Builder
5 ani !!!! Care ați cumpărat din România, câtă garanție v-a dat ??
Depinde și de unde iei din România , nu m-am uitat sa văd dacă au site oficial sau ba pe România dar dacă au e bine sa iei direct de la ei ;) Presupunând ca merită luat .
Eu am luat direct de pe site-ul oficial pentru Canada ( pe Amazon de exemplu era cu 200$ mai scump). Avantajul însă nu a fost prețul ci serviciile post vânzare . De exemplu, ieri după ce am primit mailul de la ei le-am scris sa le spun ca vreau retur +upgrade . Răspunsul a fost prompt :”dacă l-ai cumpărat direct de la noi si te înscri in termenul de retur de 30 de zile ti-l luam înapoi , ii facem inspecție și-ti returnat banii”
97246B9A-7E01-4C8F-B00C-E701A291DAFC.jpeg

Pentru ca eu îl luasem numai in 5 Mai , și le-am dovedit cu factura, mi-au acceptat returul iar costul îl suporta ei , trimițându-mi o eticheta de expediție pe care s-o lipesc pe pachet .
C8CE7DB2-B350-470D-997D-40FDE18B06A0.jpeg

O sa va țin la curent cu modul in care merge cel nou comparativ cu asta și mai ales , ce ma doare cel mai tare , dacă poți marca cu el un loc precis ( nu de alta dar am câțiva butuci care pe anumite cote scot capul din apa și dacă nu-i vezi la timp din barca plângi iar eu noaptea și pe ceata navighez după sonar pe care îmi marchez obstacole de genul asta ).

kingofbeasts

Rod Builder
Ca tot aștept sa vina upgrade-ul , dimineață la cafea m-am pus sa fac putina matematica sa văd cu aproximație cam cât acoperă la sol unghiurile de la Deeper. Am reușit sa extrag niște proporții in raport cu adâncimea ( înălțimea coloanei de apa sub sonar ) iar treaba arată cam așa ( unghiul de 90 de grade a fost pus pe hârtie doar ca reper de calcul).
C0F9ED27-2729-4DDA-A73B-388DCBAD7CC0.jpeg

Fără a avea pretenția de precizie matematica ( dat fiind faptul ca eram la cafea nu după și am trasat unghiurile ochiometric după raportor :p) concluzia a fost următoarea :
Unghiul de 47 de grade îți acoperă o zona a carei diametru e aproximativ egala cu adâncimea
Unghiul de 20 de grade acoperă o zona cu diametrul mai mic decat jumătate din înălțimea coloanei de apa
Unghiul de 7 grade acoperă o zona a carei diametru e aproximativ egala cu circa a opta parte din adâncime .
Pe scurt , la o apa de 4 m adâncime vezi un cerc cu diametrul cam tot de 4m cu unghiul de 47 , circa 1,8 cu unghiul de 20 și juma de metru cu unghiul de 7.
Cu alte cuvinte , in apa de sub 3m , chiar și cu cel mai larg con , vezi strict numa’ sub barca .

adiwolf

Moderator
Membru personal
Adica, .......cam fix-pix, in opinia mea.
Un gadget care nu isi merita banii, dar nah decat nimic, este bun si asta.

kingofbeasts

Rod Builder
Adica, .......cam fix-pix, in opinia mea.
Un gadget care nu isi merita banii, dar nah decat nimic, este bun si asta.
Da și nu . Dacă compari cu alte sonare și capabilitățile lor , atunci nu , asta nu poate fi concurenta pentru ele. Dacă-l privești din perspectiva unui minim de informație utila acolo și atunci când nu poți folosi un sonar normal, presupunând ca asta nou se va ridica la nivelul așteptărilor, merită. De exemplu in Anglia , pe lacurile pe care pescuiam nu aveai voie cu barca și nu aveai cum sa scanezi cu un sonar clasic. Aici, la frl sunt locuri in care nu ai voie cu barca și sunt locuri in care ai voie pe apa dar e prea greu sa cari un echipament greoi pana la ea . Cinstit vorbind, informația minima pentru pescuit ti-o dă chiar dacă îți trebuie mai mult timp pentru a o obține și la o adică , e si unealta de supraviețuire ( nu-i de colea sa mergi cu sonarul in buzunar oriunde și sa poți scana orice apa). Dacă stau sa ma gândesc , sonarul pe care l-am avut in țara acu 6 ani și cu care am început pescuitul la clonc , nu-mi dădea atâta informație ca asta și cu toate astea mi-a revoluționat pescuitul la vremea aia. E o chestiune mai mult de perspectiva din care privești lucrurile zic eu, de la bine la rău te adaptezi mai greu decât de la rău la bine. Cât de mult merita sau nu depinde doar de așteptările pe care le ai de la el. Mie personal Chirp + nu mi-o dat motive sa plâng după bani chiar dacă am avut motiv de critica .

kingofbeasts

Rod Builder
Am rămas dator cu niște printscreenuri pe care de la mosie n-sm reușit sa le uploadez:
91192251-6B3C-4FE7-A0C4-A6C74877D513.png
5A96219E-2626-49D2-958F-FD62AB64DB0D.png

In pozele de mai sus am batimerie la baltile lui vecinu de la mosie pe care pana la packraft +deeper le-am pescuit doar de pe mal și din cauza vegetației abundente nu mi-am putut face o idee clară despre adâncimea lor.
32CA8E40-2512-4F66-9E86-8F83AFB220F7.png

Aici ceva destul de ciudat in sensul ca liniile alea paralele m-au însoțit la drift câteva minute bune iar dacă aveam downscan ma puteam lămuri repede dacă am pesti între ape care driftuiesc cu mine sau e ceva eroare de scanare.
9C91EC8F-DA44-4AA4-975A-ED8AFCB1B8D9.png

Aici e harta după o zi de pescuit .
945B0E90-FB96-4660-B7A4-DA927140B720.png

Aici am încercat sa memorez un pom. Poziția mea pe harta e săgeata roșie iar muntele alb de pe bulina verde e locația pe care vroia sa-mi memoreze acea poziție in timp ce bifa de pe cealaltă bulina verde îmi cerea sa confirm ca locația pe care vreau sa o memorez corespunde cunlocatia mea ( între noi fie vorba, ce-mi dădea sa memorez era la vreo 200m mai înspre mal fata de locația mea ).

4FD0CA3D-92CD-48CD-8552-ED1692168BE9.jpeg

Aici aceleași linii ciudate iar la circa 12,5m. era jigul meu ( un canibal de 8cm pe bila de 14 grame) . Ideea era sa văd dacă liniile sunt pesti și reacționează cumva la jig însă n-au reacționat nici la coborâre nici la urcare.
77972356-1831-459C-B684-E28A1119A833.jpeg

Aici in sfârșit am dat de ceva pesti pe la 15 m după ce am crescut la maxim senzitivitatea.
9AB1ABF6-2BFD-4BB1-B530-2B0C9C99C585.jpeg

4BDF79E8-9F07-4236-8AE0-F5A3702DA04C.jpeg

Aici același jig de la 25la 20 m in prima poza și de la 15 la 10 in a doua( prinsesem pauza de briza și-mi stătea bine in conul de 47 )

kingofbeasts

Rod Builder
A venit upgrade-ul ieri și arată cam așa :
2D17D307-05CF-4314-AB24-CF981DD67B31.jpeg
A7155A36-0C3B-48A3-BC65-7062C9FFF87F.jpeg

E2EE0882-D7B2-420B-ACFC-5E09A2308839.jpeg

Buun, avem chestiuni de lauda , chestiuni de criticat , o chestiune pentru care sa fac mea culpa și lucruri de probat la care voi da amănunte după teste peactice.
Deci pe scurt toată treaba pe mine m-a costat doar 20 de dolari canadieni și ceva timp ( in care m-am mai conversat cu ei pe diverse teme legate de evoluția acestui sonar pe viitor) .
Deci am returnat sonarul vechi ( chirp+)și primit sonarul nou ( chirp +2) i. totalitate pe cheltuiala lor , eu plătind doar diferența de preț între cele doua . Asta e un mare plus din start . Comunicarea a fost exemplara pe tot parcursul operațiunii cu update-uri fără întârzieri și fără timpi morți ( a doua zi după ce le-a intrat plata pentru diferența sonarul era in drum spre mine).
Ca și critica e faptul ca lipsesc unele schimbări și exista și putina dezinformare prin reclama . Nu întâmplator am pus poze cu dosul cutiei și cu specificațiile tehnice ci pentru ca in ambele range-ul apare a fi 100m in timp ce in reclama era data ca fiind crescut la 120m ( se poate vedea in printscreenurile de pe pagina precedenta ). Evident ca n-o sa-l iau la măsurat cu metru ca e total nefolositor pentru mine dat fiind faptul ca n-am cum sa lansez vreodată atât o năluca și chiar și 100 de metri îmi e suficient. Nu-s cârcotaș dar pentru mine când găsesc astfel de neconcordante e suficient ca sa încep sa-mi pun și alte semne de intrebare cu privire la produs și calitatile lui declarate motiv pentru care cu privire la durata bateriei și conectivitate o sa revin după ce verific.
Pe de alta parte se lăudau ca vine și cu capacul de noapte și a venit.
32EFE102-C595-4EC5-8E19-DAD04F4273FE.jpeg

Ceea ce nu se spune despre el e ca fluorescent și reacționează bine la lumina UV
E74511B2-4780-4293-BA0A-F8F8795ED64A.jpeg

Asta înseamnă ca , dacă ai ceva lanterna cu lumina UV , îl vezi si eventual găsești mult mai ușor noaptea și dacă nu-l treci pe night mode.
Dacă tot vorbim de night mode chiar dacă pe timp de zi nu -ti dai seama clar cât e de puternic pe noapte n-ai cum sa nu-l vezi .
91658F00-D25E-4A59-90F6-E8C6202B23B4.jpeg
5EE05B94-49C2-42A6-A3AF-A17C8B5C933A.jpeg

In poza de zi se vede și o alta schimbare , ochetul de prindere acum e negru mat nu nichel și probabil sunt mai putine șanse sa atraga știucile cu sclipiri :)
Ca tot am vorbit de ochet , vine cu 2 bucăți și fără oringuri si asta ( jucându-ma cu el mi-a venit si mintea aia de pe urnă si am constatat ca, dacă infiletezi unu intr-o jumătate de sfera și celălalt in cealaltă ii poți folosi ca pârghie la înfiletat și desfiletat cele doua jumătăți de sonar :) ) .
Ca tot am mentionat jucatul si mintea de pe urma e cazul sa fac mea culpa pentru ceva am criticat la primul in mod gresit si anume posibilitatea de a memora un punct pe harta acolo unde-l vrei . Dacă la chirp + am tot încercat sa mut si sa trag cumva de muntele ala de poziție ca sa-l duc unde vreau eu pe hartă , se vede treaba ca n-am reușit fiindcă ăștia de la Deeper suferă de invers si , trebuia sa trag de hartă pe sub marker ca sa memorez punctul pe care îl vreau eu . Cum treaba asta tind de app si nu de sonar in sine ( cel puțin asa cred si acum oricum n-am cum sa mai verific ) am zis ca e cazul sa va informez ca sa n-o dați si voi de gard ca mine. Urmează însă sa văd pe apa dacă își ia el punctul de poziție corect din start fara sa mai trebuiască sa fac eu permutari si aproximații .Prin urmare, mai revin cu info după ce îl scot la apa si pe asta ca acum v-am plictisit destul.
Ps. din conversațiile mele cu ei am tras concluzia ca n-o sa vedem curând o mărire de unghi ( si credeți-ma ca am argumentat vreo 2 pagini in favoarea renunțării la unghiul de 7 grade si implementarea unuia de minim 90 de grade) așa ca dacă va gândeați sa luati o astfel de jucărie cam ce are acum ceed ca va avea si la următorul model ca tehnologie ( poate ceva evolutii cosmetice ca m-au întrebat si de culori si am mai povestit si de alte considerente estetice si funcționale ) .
597248B2-FF76-48D5-8F7D-5D6EDC4EF16D.png
5D8A0547-89E4-436A-A839-242E5CB17894.png
DCBCEDA9-6A95-4FC0-9399-25F0AD53C108.png

Sus