Cutite folosite la pescuit si nu numai

gabyspin

Stiuca
Vă salut, știe cineva ce duritate au oțelurile damasc V10?
Ține tăișul, cum se ascut,etc.?
Mă bate gândul să cumpăr unul și am nevoie de detalii, multumesc anticipat!

Salut Gabi!
Depinde ce producator e ca e si multa reclama goala pe piata.
VG10 e un otel japonez mai dur. 61 duritate. Asta inseamna ca se ascute mai greu dat tine lama mai mult. Eu am un KAI santoku cu duritate 58.
Daca esti bucatar profiesionist merita sa cumperi da iti trebuie si pietre pentru el. De obicei astea se folosesc pentru o anume operatiune cum ar fi tocat legume.
Mai bine iti iei unu mai usor de ascutit cu o piatra calumea. Un martensitic clasic. Un Global ceva.

gabyspin

Stiuca
Mai exact pe acest cuțit mi s-a pus pata...
Am două pietre de ascuțit:
1.norton cu 2 granulatii 220 și 1000
2.shapton cu granulatie 5000
Screenshot_20210128-182746_Samsung Internet.jpg

Eu pentru outdor nu as merge pe duritate mare. Desi lama aia de damasc daca e sanwich facut bine s-ar putea sa fie ok. Dar la pretul ala mi se pare ca e folosit damascul mai mult de aspect.

kingofbeasts

Rod Builder
V-am pus mai pe la inceputul topicului un link catre un site care compara si categoriseste diversele tipuri de oteluri dar, fiindca stiu ca lenea-i mare il mai pun odata acum:
https://heinnie.com/blog/complete-guide-knife-tool-steels/
Un damasc bun nu iei la banii aia dar o teapa mare e posibil.

Ultima editare:

kingofbeasts

Rod Builder
Mulțumesc Carol,am recitit topicul de la început, nu am observat link-ul.
Nu-i bai, e pe pagina 4 undeva in a doua treime a postarilor de sus in jos. :) Ca idee doar, cutitul la care te-ai oprit are toate sansele sa fie teapa adica un cutit doar de panoplie si care arata cat de cat bine bine. Daca te uiti cum se obtine damascul si cat e de munca la el, fara sa pui la socoteala manerul si teaca , vezi ca n-ai cum sa te incadrezi in banii aia cu un cutit de calitate. Dupa parerea mea daca vrei un damasc, trebuie sa te documentezi putin mai mult cine stie sa faca si e dispus sa-ti faca unul si trebuie sa aluci un buget cel putin de 2-3 ori mai mare doar pentru lama in sine (ca blank vorbesc).

Pi3.14

Stiuca

kingofbeasts

Rod Builder
Adica au suficient de multe si de variate incat e aproape imposibil sa nu gasesti ceva sa-ti placa (basca, unele au si oferte de nerefuzat :p). Cum suma viciilor ramane constanta , fondurile pe care altadata le-as fi alocat la Stelle si echipamente de pescuit, s-au dus catre cealalta pasiune a mea asa ca, eu am cazut in pacat deja si mi-am comandat cateva care mi-au picat cu tronc mai demult si pe care le-am gasit la oferta acum. O sa le postez cand imi vin ;)

Suntem in siguranta. Livreaza doar in us si canada:)))
N-as zice nono
Sti cum e treaba ? cand gasesti ceva sa-ti placa si nu ajungi la struguri , incepi sa cutreieri podgorii pana cand gasesti una cu strugurii mai aproape de mana. Vorba aia, ochii vad inima cere zimbettt

ltoma

Biban
Un cutit superb de vanatoare pe care m-am decis sa-l pastrez totusi si sa nu il vand desi nu prea il folosesc, dat fiind ca la pescuit briceagul are utilitate mai mare. Mi-ar fi placut fratele mai mic Fallkniven PXL Marron Micarta dar cum pretul a explodat am renuntat.
IMG_4750.jpg
IMG_4751.jpg

kingofbeasts

Rod Builder
Azi mi-au ajuns și mie 3 dintre cele comandate bucuriemare Au venit deci “pinguinul” , “veverița “
CF3177D0-664A-4E04-A52E-56A503ABC1E1.jpeg

și “Decebal”
644F84E6-6885-45E6-B0AB-D0082FC2A581.jpeg

( da , nu m-am putut abține sa nu le botez din motive evidente după cum veți vedea) .
O sa încep cu “Decebal “ și la animăluțe o sa le fac o postare separată . De ce “Decebal “ și de ce l-am luat ?
E vorba de o dorința de -a mea mai veche de a-mi face custom o sica , dorința pe care încă n-am materializat-o dar , o voi face intr-un oarecare viitor. Pana atunci însă cuțitul asta se aseamănă destul de bine cu cea ce este cunoscut ca fiind sabia lui Decebal aflată pe undeva printr-un muzeu din Vatican și care arată cam așa :
DAA639DB-4677-454B-91E3-921F2EF6F088.jpeg

De aici și numele cu care am botezat noua lama pe numele lui adevărat Schrade SCHF 18 sau pe scurt simplu F18 . Tre sa recunosc ca și numele asta mi-a sărit in ochi ( data fiind pasiunea mea pentru avioanele de vânătoare) și de acolo imediat asocierea cu F18 Hornet cu care se aseamănă bone din profil pe vârf :
CE93FE9E-CF70-407E-BD23-37504D9ED537.jpeg
D63341F8-1F4B-4CF4-8890-747BD4E2B10C.jpeg

Bine , deși e departe de a fi o viespe ca talie , după cum o sa vedeți mai jos comparat cu celelalte doua lame fixe ale mele, e cel puțin la fel de agresiv in linii și la fel de mortal probabil ca o viespe sau un F18 .
02E248CE-C829-4CC7-A60A-DBC4C50C3162.jpeg
8BDE087D-4CED-404D-B765-0696936F48AD.jpeg

Printre altele ii mai zic și gauritorul de zombi și , dacă ar fi sa ma găsesc vreodată in realitatea din “the walking dead” asta l-as avea la brâu in echipa evident cu Priscilla :
A9044199-4EA4-4A86-B342-E585A7B02372.jpeg

Conform celor de la Schrade e gândit pentru “extreme survival” și e practic o bucata masiva de oțel ( care n-ai vrea sa-ti cada pe picior :p ) care poate sa îndure orice abuz și îndeplini orice funcție pe linia cuțit -maceta-topor .
Eu l-am luat pentru masina , și e cuțitul care va sta in buz și care știu ca la nevoie taie lemne -bate cuie ( am ciocane in casa pe care le-ar umili cu brio) . Deși vine cu Teaca de kydex nu cred ca-l voi purta după mine pe vreun mal de apa pentru simplu motiv ca dacă ajung in postura de a trebui sa înot cu asta la briu sigur se va comporta ca o ancora și -mi va arata unde dorm somnii ziua :)

Sus