Cutite folosite la pescuit si nu numai

adiwolf

Moderator
Membru personal
fain si frumoasa prezentarea
daca tot s-a deschis subiectul cutitelor, de panoplie sau full utility o sa incerc sa va arat si Mandrul meu :)
doar sa prind o zi mai luminoasa pentru poze

Imi place topicul pt. ca ma fascineaza cutitele!

Mai jos, doua preferate care ma servesc cand am nevoie.

Opinelul, relativ proaspat e pt light. E in buzunarul stâng non-stop.

"AMEU", e pt medium-heavy.
Primul cutit serios facut de mine, in urma cu cca 5-6 ani, hss prelucrat manual la rece, maner de nuc, fiert in sare, uscat 6 luni, prelucrat manual, finisat cu ceara, teaca de piele, cusuta manual si modelata dupa maner pt siguranță.

Ambele primesc anual o reascutire pe pietre pana in 6000, o baie de otzet si un strat de ceara.
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Numai bine,
Radu

Silviu

Somn
Dar voi la ce folositi cutit la pescuit? Eu o singura data am avut nevoie de el si ma bucur ca l.am avut la mine, am intimidat niste "romi"bucurostare

I

ilie

Guest
Un cutit e bun de multe ori,am si eu unul la mine.Pana nu de mult am avut chiar si un spray impotriva cainilor de pe la stane,pe care nu am apucat sa-l folosesc.L-am pierdut intr-o zi din greseala si dupa cateva zile s-a nimerit sa dau nas in nas cu vreo 5-6 latosi d'astia.Si daca scriu acum aici inseamna ca i-am rapus...pe draku,am sarit in canalul de fuga roflmaooo

adiwolf

Moderator
Membru personal
desi sunt Oltean la origini, imi plac foarte mult cutitele dar asta nu face parte din personalitatea mea, insa recunosc ca un cutit bun te scoate din multe probleme mai ales cand ai prostul obicei sa haladuiesti singur prin natura salbatica
astazi am prins o zi superba si cand am venit de la pescuit am reusit sa mai prind cateva raze de soare sa pot poza unul din cutitele mele la care tin foarte mult
nu este un cutit aratos, nu are fata comerciala, dar va asigur ca este cel mai bun cutit pe care l-am tinut in mana pana acuma si ma refer in special la metalul si lama lui, dar si la modul in care este facut si mai ales ascutit (pur si simplu ma feresc sa il ating fiindca taie ca dracu ! )
este un cutit hand made marca Cristian Soimosan, un cutit pe care l-am primit cadou de la acest domn cu ceva timp in urma

this is MANDRU roflmaooo

I

ilie

Guest
Pt mine cainii nu sunt o problema. Am intalnit si eu de multe ori si cu o voce rasunatoare si un rarenium in cap ii calmezi roflmaooo
Man,cu cate unu m-am mai luptat si eu din priviri.Ba chiar l-am facut din vorbe(nu ma intreba cum ca acasa nu-mi iese treaba asta roflmaooo) Dar cand dai de aia de la Termopile si-ti dai seama ca la numaratoare tu esti ala la puterea 1 se mai schimba treabagandescccc Multi doar latra si se activeaza in momentul in care fugi,dar de multe ori instinctiv vezi ca picioarele o iau inaintea creierului roflmaooo
Pe mine m-au luat din lateral de sub un copac unde stateau la umbra si cum pana la canalul de fuga erau mai putin de 10m am tasnit de mangaiam iepurele pe spinare.

octavio79

Black Bass
desi sunt Oltean la origini, imi plac foarte mult cutitele dar asta nu face parte din personalitatea mea, insa recunosc ca un cutit bun te scoate din multe probleme mai ales cand ai prostul obicei sa haladuiesti singur prin natura salbatica
astazi am prins o zi superba si cand am venit de la pescuit am reusit sa mai prind cateva raze de soare sa pot poza unul din cutitele mele la care tin foarte mult
nu este un cutit aratos, nu are fata comerciala, dar va asigur ca este cel mai bun cutit pe care l-am tinut in mana pana acuma si ma refer in special la metalul si lama lui, dar si la modul in care este facut si mai ales ascutit (pur si simplu ma feresc sa il ating fiindca taie ca dracu ! )
este un cutit hand made marca Cristian Soimosan, un cutit pe care l-am primit cadou de la acest domn cu ceva timp in urma

this is MANDRU roflmaooo

Am aruncat o privire pe pagina cu Cuțitele omului si am rămas plăcut impresionat

Okama

Somon
Un cutit e bun de multe ori,am si eu unul la mine.Pana nu de mult am avut chiar si un spray impotriva cainilor de pe la stane,pe care nu am apucat sa-l folosesc.L-am pierdut intr-o zi din greseala si dupa cateva zile s-a nimerit sa dau nas in nas cu vreo 5-6 latosi d'astia.Si daca scriu acum aici inseamna ca i-am rapus...pe draku,am sarit in canalul de fuga roflmaooo
Pai si cutit sau fara, tot canalul de fuga e salvarea. Hai, daca e unul la unu...parca mai sunt sanse dar, sar astia de la protectia animalelor pe tine :)).
Intr-o vreme pt intalniri de gradul 3 foloseam petarde, fug astia cu coada intre picioare cand pusca langa ei. Spray este foarte recomandat unul xxpowerextracrap, ca poate mai vezi si ursul. Iar pt caini va recomand un electrosoc la distanta. Cand tragi pocneste ceva capsa si asta ii sperie bine. Iar zazaitul electrosocului ii cam pune pe fuga, nici nu trebuie curentati.
Sa nu uit, inainte de orice, va recomand sa va aplecati dupa o piatra, existenta sau virtuala. In 90% din cazuri functioneaza

I

ilie

Guest
Cutitul nu e pentru caini,e mai mult de decor.Nu l-am folosit decat daca am vrut sa iau acasa un peste si l-am curatat pe malul apei.In spray mi-am pus eu bazele,dar no,va trebui sa iau altul.Petardele sunt bune intr-adevar,dar cum mie si apa mi-e lene sa car cu mine,nu ma vad a avea si grija lor.

edd

Somn
M48 ala e fain dar foarte incomod din cauza pintenului,trebuie sa ai mare grija,nu este asa de bine echilibrat ca un friskars x11,oricum se descurca mai bine asta micu decat m48 la crapat sau taiat,eu am o barda ptr cioplit si taiat bucati mici,iar ptr lucruri serioase mi-am facut o barda mare in genul celor vechi cu care se faceau scandura si grinzi,are o parte plata cea stanga tocmai din aceasta cauza,cand da frigul o sa ma apuc de coada am deja taiata din iarna trecuta cativa trunchi de sanger si cires salbatic.barda mica e asta

La tomahawk e importanta echilibrarea si din ce-am vazut cele in genul ciocanelor sunt cele mai bune,daca te uiti bine intre cele ale vikingilor si indienilor o sa vezi lucrul asta,iar in iarna asta cand are timp fierarul o sa il pun sa imi faca unu dintr-un vechi ciocan si unul de prins la curea mai mic in genul astuia https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c5/49/59/c54959403c2a6bd6654b20ea4fae3a74.jpg

Ca si cutit am un Gloch cu lama neagra folosit de prea putine ori,"brisca" este cel mai practic cutit cand vine vb de mancat,jupuit....sta foarte bine la curea si nu este incomod,toporul nu este calit bine se vede unde a ruginit cred ca s-a grabit dar de data asta imi fac timp si stau langa el.

Okama

Somon
Am si eu cv de la friskars, foarte practic.
Cred ca echilinrarea este pt lucruri diferite. Tomahawk ul, este facut pt aruncare si lupta corp la corp alaturi de cutit, de asta si pintenul pe spate.
Coada lunga creeaza parghie puternica in momentul impactului.

Sus