Cotor lansetă !!

Hades

Oblete
Mâna mea, la 1,68m înălțime, este mai scurtă decât al altuia de peste 1,80m. Îmi sosește lanseta de cast de la prietenii chinezi și vesel nevoie mare (aveam mulineta de cast ) fuga la Timiș. O deziluzie totală-coada lansetei mă controla la coaste, că depășea mult cotul mâinii mele . Astăzi am intrat în garaj și am trecut la executarea ” Pleșanu custom ” , păi ce , numai Sava ???!!!!!!!!!!!!!!zimbetttzimbetttzimbettt
Râdem, dar noi, ăștia cu brațele mai scurte, suntem dezavantajați dacă luăm online fără a controla și amănuntul asta, care ține de confort .
Pe cei cu brațele lungi nu are rost să-i întreb dar cei cu brațe mai scurte cum v-ați descurcat cu lansetele ale căror cotor depășea cotul ???

IMG_20201118_191233.jpg
IMG_20201118_191233.jpg

Eu am 1.72 nu ma descurc cu astea cu cotor lung, mai ales daca e lung in comparatie cu lungimea ei totala, spre exemplu la 1.8m vreau cotor mic. Pe un site de scule am vazut ca au inceput sa scrie in date si lungimea cotorului, probabil satui de intrebari.

Hades

Oblete
Dacă cotorul depășește cotul, te cam controlează la coaste !!!!habarnamhabarnam
În poză este ce a rămas, după ce am mai tăiat odată !!

Pe raul mic unde dau eu (o data pe an) nu mi se pare care am.nevoie nici de alonja mare sa lansez din fundul gradinii.
Deasemena la un drill cu un clean de 200g nu trebuie sa imi sprijin cotorul in cot ssu sold.

Wurger

Somn
La toate lansetele pe care le.am luat pana acum, asta a fost un amanunt foarte important pt mine, cu toate ca nu se prea vorbeste de el. La stiuca cel putin, unde sunt mai mult cu varful in jos, pentru mine conteaza foarte mult. Si mai ales la popere, topwatere, glidere (mai putin). Asta sa fie problema mea, ca nu reusesc sa strunesc stiucile alea de 1m.

anem

Salau
sa aveti grija cu cotoarele astea ... lungimea lor este putin stabilita si de puterea lansetei.

la clean, biban e foarte OK un cotor scurt. sunt lansete UL, foarte usoare si de regula se prind pesti de mici dimensiuni.

la avat si salau un cotor sa il numim mediu e dorit ... trebuie cat de cat flexibilitate in a manevra nalucile nu neaparat grele cu care se pescuieste dar si suficienta lungime pentru a face parghie cu niste pesti ce sar de 3kg si ajung pana in 8-10.

in schimb daca vorbim de stiuca sau mai ales somn, aici un cotor lung ajuta. la stiuca in mod special datorita nalucilor grele care se folosesc iar la somn evident pentru a avea suport in timpul drilului. daca nu reusesti sa iti "infigi" cotorul in sold cu un somn sanatos nu stiu cum reuseste cineva sa faca fata doar din incheietura :)

Hades

Oblete
in schimb daca vorbim de stiuca sau mai ales somn, aici un cotor lung ajuta. la stiuca in mod special datorita nalucilor grele care se folosesc iar la somn evident pentru a avea suport in timpul drilului. daca nu reusesti sa iti "infigi" cotorul in sold cu un somn sanatos nu stiu cum reuseste cineva sa faca fata doar din incheietura :)
Am lăsat exact cât este cotul meu, parcă o idee mai lungă. După ce am curățat cotorul am verificat lungimea care rezultă și a trebuit să mai tai puțin . Să dea Dumnezeu să intre somnul ăla !! Dar la firul ce-l am pe mulinetă ,.....!!!!!!!!!!!! Fă comparație cu cele de spinning ce a rezultat .

Atașamente

Sus