Cele mai bune rotative pentru stiuca.

J

jean3107

Guest
Am vazut ca este un post gen ''care sunt cele mai bune oscilante pentru stiuca''

Dar daca ar fi sa faceti un top care ar cele mai bune rotative pentru stiuca care ar fi acelea?

D

Deleted member 13

Guest
Mepps! De departe.Ahh si Mosca frunza de salca...

D

Dragos

Guest
Cum spune si Claudiu.Trebuie incercat la stiuca. Eu personal am prins stiuca la lingura oscilanta,rapala RNR 5,salmo slider.Cea mai mare captura este de 7 kg!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pe vremea aia Dragos nu era monofilamentul la putere... Si mai era stiuca mare la maternitate :)

D

Dragos

Guest
Asa e Claudiu! Pacat ca au distrus tot astia cu plasele lor. La daesti au distrus stiuca!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Acolo a fost macel in populatia de stiuca. Cu toate astea tot mai e ceva, ma intreb oare cata stiuca ar fi fost daca nu exista braconaj. Acum 2 ani s-a prins bine de tot la Daiesti, in 2014 in schimb nu s-a mai prins mare lucru, din motive evidente...

D

Dragos

Guest
Pacat! Dar astia sunt oamenii! Acolo am luat cea mai mare stiuca!

G

George1985

Guest
Peste tot e macel, iar cu seceta si apele scazute nu o sa ramana mare lucru pt anii viitori...
Pana la urma ne distrugem singuri mediile de pescuit ca urmare a incalzirii globale!
Toti vor sa ajunga pe "groapa cu pesti" si sa ii scoata ca din cutie...

Ca rotative sunt de parere ca Mepps bate tot, le folosesc cu incredere, niciodata nu am avut probleme de vreun fel cu aceste rotative.(singurul lucru din Franta foarte bine facutroflmaooo).
Aglia, aglia long, lussox...toate sunt prinzatoare.

Ultima editare de un moderator:

Bogdan86

Stiuca
Ca rotative Mepps fara doar si poate.. Dar poti incerca si ceva oscilante.. Ca gramaje si marimi aici tine totul de locatia unde pescuiesti.. Dar inainte de toate astea prefer voblerelezimbettt

L

LupAlb

Guest
Parerea mea este ca rotativele albe, model clasic de 10g (cu lest din alama) dau cel mai bun randament la stiuca ( capturi asteptate intre 0,3 si 2,5 Kg).
Pentru stiuci mai mari (si nu numai):
1. Dolinger 9 - 15 g alba pe ambele fete
2. Piscot de 12 - 24 g alb cu reversul auriu.

Claudiu

Administrator
Membru personal
@LupAlb eu sunt curios cum estimezi dimensiunea capturilor? Nu zic ca ce recomanzi nu este bun la stiuca, sunt doar curios de rationamentul dimensiunii asteptate

D

Deleted member 13

Guest
Pai scrie pe ele cu markerul ...max.2,5 ! Daca e in kg sau vreo 5,5 lbs ...Glumesc si sper sa nu supar !nnnoroc Insa daca ma gandesc ca am vreo 2-3 dolinger "duse" din agrafe in ultimii 3-4 ani ,indraznesc sa cred ca o stiuca de 10 kg ia o rotativa nr.2. De fapt am prins de 6 kg la nr.2 frunza de salca thumbsuuuup

L

LupAlb

Guest
@LupAlb eu sunt curios cum estimezi dimensiunea capturilor? Nu zic ca ce recomanzi nu este bun la stiuca, sunt doar curios de rationamentul dimensiunii asteptate
Nu este vorba de rationament.
Am 60 ani si am inceput pescuitul acum 55 ani iar cu rotative acum 50 ani pe raul Sieu, un afluent al Somesului Mare, cu confluienta la Beclean (aveam o lanseta Tokoz de 1,60m si o mulineta Delfin, firul era Relon de 0,25mm - cumparat cu 0,25 Lei/m de la magazinul "Vanatorul si Pescarul" din Cluj ; gestionari erau sotii Medrea, primele lingurite au fost Frunza de salcie si Clasica nr. 2 / Flaro Sibiu; firul era masurat cu un metru de croitorie si eram foarte mandru de echipamentul meu. Satenii pescuiau la scobar = podutz cu lansete din alun, fara mulineta, cu ata chirurgicala si 20-30 cm de monofilament. Totusi se gaseau carlige Mustad aurii la 0,65 Lei bucata, seria se mai fabrica si astazi; CE VREMURI !!!).
Am pescuit foarte mult, si mai ales la rapitori.
Greutatea estimativa a capturii o pot afirma in urma experientei, pot afirma ca rotativele sunt putin atractive pentru stiucile peste 2,5 - 3,0 Kg (nu este exclusa capturarea accidentala de exemplare mai mari dar este putin probabila o astfel de "intalnire").
Este utila cunoasterea probabila a capturilor la care ne asteptam pentru a ne pregati echipamentul adecvat.

Pai scrie pe ele cu markerul ...max.2,5 ! Daca e in kg sau vreo 5,5 lbs ...Glumesc si sper sa nu supar !nnnoroc Insa daca ma gandesc ca am vreo 2-3 dolinger "duse" din agrafe in ultimii 3-4 ani ,indraznesc sa cred ca o stiuca de 10 kg ia o rotativa nr.2. De fapt am prins de 6 kg la nr.2 frunza de salca thumbsuuuup
Salut Zamfi,
Crezi ca de acum la Salca nr.2 ai sa prinzi numai stiucane de 6 Kg?nnnoroc

PS. Exceptia confirma regula !

Oricum, Felicitari !aplaud

Ultima editare de un moderator:
D

Deleted member 13

Guest
Merci.Aia a fost de vreo cativa ani! Oricum cel mai mare peste al meu prins pe rotativa este un somn de 13,5 kg la aceiasi rotativa nr.2. De vreo 2-3 ani nu mai dau cu rotativa ,decat in extrem , in primul rand ca mi se pare tare anost pescuitul.Nu zic ca nu prinde peste rotativa,din contra..

I

ilie

Guest
amintiri sau rotativa mepps aglia nr.3 :)
DSC04269.JPG
DSC04271.JPG
DSC04275.JPG

Sus