Cele mai bune oscilante (linguri) pentru stiuca - un fel de top al preferintelor

spin4fun

Salau
Desi nu pescuiesc frecvent la oscilante, intrucat nu ajung cat mi-as dori in patria stiucii, am reusit si eu performanta de a avea un top al preferintelor in materie de oscilante. Daca demult singurele linguri avute erau de la Gipo (migdala, doli si o irlandeza) cu care mai stresam marlitele de pe Bega, in vremuri mai recente am avut sansa sa imi dezvolt si latura de lingurar (mai bine-zis pretendent la aceasta titulatura). Binenteles, ca majoritatea pescarilor, din vorba in vorba si citind pe diverse surse de informatii mi-am facut in timp o lista de ”linguri de luat” sau ”cele mai bune linguri de stiuca” sau ”fara aceste modele colectia nu e completa” ca sa ma leg si de damblaua mea cu ultima afirmatie. Pe langa cele locale, Berti, Dara Killer, vechile GIPO sau ale lui Andronic (cateva exemple doar), am inceput sa adun, printre altele, Rublex Eira de diferite gramaje, in special insa de 18 (76 mm). Apoi am aflat de finlandeze, Kuusamo, primele cumparate de la Claudiu, apoi intr-o continua frenezie, de la finlandezul nostru :D

Cu toate acestea, am observat ca se vorbeste mult prea putin spre deloc despre oscilantele realizate de Eppinger. Parte din cauza ca sunt greu de obtinut in Europa, parte pentru ca sunt multe alte optiuni locale sau Europene la metalicele pentru stiuca, poate si pentru ca nu sunt asa de cunoscute de majoritatea. Asa ca mi-am facut curaj (dsi timp) si m-am decis sa povestesc din foarte putina mea experienta cu una din oscilantele lor.

Anul trecut am avut sansa sa achizitionez din tara o raritate pe piata europeana. Luate la pachet cu alte naluci au ajuns la mine vreo 4 bucati, mici dealtfel (3/16 si 1/4 oz), de oscilante Red Eye Wiggler, marca Eppinger. Stiam de ele, erau printre cele mai laudate, cele clasice, cele vechi, de nelipsit in trusa nord-americanilor cand dau la Northern Pike sau Muskie, asa ca mi-as fi dorit si eu macar cateva, dar nu erau de gasit, iar la o comanda in State nu ma inhamam. Asa ca a aparut acest pachet si cu bucurie am intrat in posesia lor. Red Eye Wiggler-urile de la Eppinger sunt cel putin la fel de faimoase ca si Dardevle-urile clasice.

Eppinger au sarbatorit in 2006 ”doar” 100 de ani de la prima oscilanta creata, asadar, doar si prin prisma istoricului de productie, sunt niste linguri de la un producator de traditie. Incepand cu Dardevle-urile de diferite dimensiuni (si denumiri variind in functie de marime si greutate): Dardevle Imp, Dardevlet, Dardevle samd, cele mai populare in America de Nord fiind cele de 1 oz (28 g) si 3 inch si 5/8 (sau cca 92 mm), apoi Red Eye Wigglerele (de la 1 si 3/4 inch si 3/16 uncii - 44,5 mm si 5,25 g, la 4 si 3/4 inch si 2,5 uncii - 120,6 mm si 70 g), linguri weedless (e.g., Rex Spoons), Devle Dog sau Flutter Chuck (cu raport greutate/suprafata mare, spre exemplu 3 si 1/4 inch si 5/16 uncii - 82.5 mm si 8.75 g), toate mi se par lucrate excelent si unele dintre cele mai reusite modele de oscilante disponibile pentru pescarii de stiuca (si nu numai), iar paleta diversa de culori are cateva combinatii foarte inspirate. Spre exemplificare, prezint cateva dintre formele si dimensiunile lingurilor amintite mai sus (pozele sunt imprumutate de pe site-ul Dardevle.com, ulterior editate, sper ca e ok):

33045

O caracteristica a acestor oscilante de la Eppinger, cu mici exceptii, este greutatea mai mare a nalucii raportate la marime (sau suprafata de portanta). Asta le face excelente in lanseu, se duc glont, dar limiteaza apele pe care le poti juca. O apa cu multa iarba spre suprafata nu va prea putea fi pescuita cu majoritatea acestor linguri, exceptie facand poate Wiggler-ul de care va spun acum si inca cateva modele mai usoare si cu portanta mai mare. Cand nu s-a mai putut pescui nici cu Red Eye-ul, a intrat in actiune Kuusamo Professor de 12 g si 75 mm, dar asta e o alta poveste despre o alta lingura excelenta!

Revenind la Red Eye Wigglere, In toamna (Final de Octombrie 2019) urma sa am si ocazia sa le testez, cel putin pe cea mai grea dintre cele avute, care cantareste doar 1/4 oz (7 grame) si masoara 5 cm. (mai jos jucaria in cauza, iar mai sus e nr. 7). Este un chrome pur, chiar daca in poza de jos apare galbui-aurie, e doar efectul nedorit de la lumina artificiala a becului, pozele le-am facut seara.

33041

O altă caracteristica, cel putin la wigglere, pentru ca Dardevle inca nu am apucat sa le pescuiesc, este bataia pe care o au in apa. Se poate conduce excelent prin apa, inclusiv la viteze mici, are o oscilatie foarte naturala, dar destul de ampla, iar rotatia in jurul axului este foarte redusa. Insa sclipirile transmise in apa si precizia cu care se poate lansa au facut din wiggler secretul succesului intr-o iesire de 3 zile pe lacul Rosu, reusind sa aduca spre (dezgatata pe drum) sau in barca (cu eliberare ulterioara, evident) peste 60 de marlite, cu cateva exemplare mai notabile printre ele, tinand cont de cat de rare au ajuns pana si stiucile in jur de sau sarite de 2 kg pe apele naturale din Delta (doua exemplare mai jos, nu spectaculoase, dar suficiente cat sa ai un dril frumos):

33048
33049

Sper ca prin aceasta prezentare nu foarte scurta o sa deschid apetitul unora si pentru ce se face peste ocean, Eppinger-urile fiind doar un exemplu, mai ales ca se vorbeste mult atat de lingurile finlandeze cat si despre produsele de pe piata din Japonia. Sper ca voi ajunge sa incerc si cateva oscilante de la Williams (Wabbler sau Whitefish), Dr. Spoon, sau Johnson's Silver Minnow. Pana atunci insa, mai sunt o groaza de testat din cele proaspat ajunse, pe care le voi prezenta intr-o postare separata :)

Daca sunt (si sunt sigur ca e cazul) si alti pescari care au avut experiente cu lingurile de la Eppinger, cu Red Eye-urile sau, cum intreba si Cosmin mai sus, cu Dardevle-urile, va invit sa ne impartasiti.

Cele bune!

oane

Biban
Din pacate nu am avut inca ocazia sa fac rost de linguri de la Epinger,dar o sa imi cumpar sigur in viitorul apropiat.Legat de faptul ca au facut minuni in partida pe care ai avut-o nu pot sa zic decat felicitari! dar,precum bine stii stiuca este un peste cu toane,la urmatoarea partida poate fi posibil sa nu ai nici o trasatura la aceleasi linguri.Intotdeauna am mers pe premisa ca daca este stiuca in apa (asta nu inseamna 2 stiuci in tot lacul ) va manca la orice îi vei arunca,trebuie doar sa stii sa animi momeala.Ne uitam mereu la cei de peste hotare,nu stiu cate linguri sau naluci romanesti folosesc ei,de ce?ptr ca fiecare tara cu arealul ei,sa observam si ce lacuri au cei din SUA si cat peste au in el fata de noi,sau finlandezii,sau rusii etc.Fiecare producator de naluci va scoate produse care se muleaza pe stilul de pescuit local,si in functie de ce rauri si lacuri sunt in tara respectiva,ce fel de pesti prada sunt etc.La noi predomina mai mult lacurile cu apa relativ mica,cu vegetatie samd,asta unde se poate gasi stiuca bine-nteles.Pun pariu ca daca te duci in alta tara unde predomina lingurile grele cu portanta mica,sau grele si mari si mergi pe un lac cu apa mica si vegetatie,ai sa faci cu o lingura autohtona ceea ce a facut epinger-ul in partida minune,plus de asta ca trebuie sa stii sa joci o lingura si iti garantez ca nu multi stiu sa faca asta,am vazut si pescari experimentati care nu stiu sa anime lingura si da cu shad-uri,voblere etc,chipurile nu trage la lingura.Daca te duci la un concurs de spinning in Romania,ai sa vezi ca putini pescari folosesc linguri de la producatori straini,si din cele grele si mici si mai putini,de ce oare? Acum ceva timp am vazut un clip de la un astfel de concurs cu fratii German,care dupa cum stii folosesc foarte mult lingurile autohtone si mai ales pe cele produse de ei,si cum juca acea lingura (era un linx parca) nu am prea vazut la multi,de fapt cred ca la nimeni! Avea un stil foarte agresiv si brutal,cu ridicari si coborari foarte bruste din lanseta,continue si rapide si mulinare continua,si nu am vazut lanseu in care sa nu aduca o stiuca,asa ca treaba asta cu "ca sa ne mai uitam si pe afara cum faca altii" e cu dus si intors,e bine sa ai din toate cate putin fie vorba,si eu am si de la kuusamo,si pontoon 21,am si gipo,si teleianu,rublex,misu,am si jaxon,voblere,shad-uri,dar nici o naluca nu face minuni,azi prinde una,maine alta,alta data un vobler etc,cum are cumatra chef,cum e timpul,apa,culorile samd.Nu doresc decat sa se mai stopeze braconajul si pescuitul intens,poate si-o mai da dracu cineva interesul si ptr apele romane ca altfel o sa pescuim in acvariu.Fire intinse si numai bine!

Luigi

Somn
Asta cu jucatul corect al lingurilor depinde foarte mult si de toanele stiucilor. Daca in momentul ãla vrea scandal, geaba i-o joci din gleznã ca Dobrin...
Zic si io: ca la orice nãlucã, nici lingura atotprinzatoare si nici tehnica perfecta nu exista. Talentul sau flerul/experientza pescarului il fac sa aleaga ceea ce trebuie. Am trait destule cazuri in care nu cea mai savanta tehnicã a adus capturile. Si asa cum spuneai, sa fie destul peste ca sa il pacalim noi cu smecheriile noastre...

spin4fun

Salau
Total de acord cu ce ati scris oane, Luigi. Adesea lingurile autohtone sunt ceva mai bine adaptate la nevoile apelor din zona (excluzand faptul ca nu mai e peste la noi, dar noi avem jucarii de mii de euro). Cu toate astea, Kuusamo, Eppinger, Rublex, Williams, toti producatori vechi, au cateva caracteristici care fac diferenta adesea (lucru valabil si la voblere). Calitatea materialelor si echilibrarea. Nu se rotesc asa mult in jurul axului, nu ruginesc. Nu contest si nu exclud lingurile autohtone, detin si eu Gipo, Berti, Dara samd, insa mereu voi avea o incredere in plus cu armele celelalte in trusa. E drept, am prins poate o perioada buna cu partida aia (desi multi pescari din Sulina se plangeau ca nu pune gura, ca inca isi schimba dintii), iar colegii din cealalta barca, pescuind pe Rosulet, Lumina, nu au facut mare lucru.

Legat de jucat, da, total de acord! O cam simti, dupa ce dai suficient de mult, cum sa o porti. Mie imi place sa aiba miscare cat mai naturala, mulinare lenta, jerkuiri scurte si dese, stopari uneori, in functie de apa, daca imi permite vegetatia. Nicidecum o recuperare agresiva, dar iarasi depinde de lingura, apa, cat de mofturos e pestele, stilul creditat de pescar samd.

Legat de lingurile prezentate, m-as bucura ca fiecare pescar de stiuca sa faca o prezentare in extenso a modelelor favorizate de el. Nu am prezentat Dardevle-urile sau Red Eye-urile ca fiind nalucile magice, ci doar am adaugat propria mi nota de entuziasm pentru una din lingurile preferate. A fost prezentarea unui fan! :)

Fire'ntinse!!

Ultima editare:

Luigi

Somn
zimbettt Toti suntem fani ai unor blinkere si cu alea pescuim, deci cu alea ni se pare ca ne pricepem, fiindca ne iese smecheria citeodata.
Eu pescuiesc in principal 2 linguri clasice: Dam Effzet si Abu Atom. Cred ca le stie oricine. Dam Effzet il bag cand am impresia ca e nevoie de ceva mai agresiv si il joc ca atare: recuperare rapidã, stop, recuperare, stop, eventual ridicare din vârful lansetei, stop, samd, atacurile le-am avut pe recuperare. Atomul il bag cand cred ca trebuie ceva mai lent sau cand dau peste iarba, il recuperez mult mai lent si il las sa cada mai mult, dintre lingurile pe care le stiu are cea mai lentã cãdere, de altfel pe cadere au venit si atacurile. Urmatoarea pe care vreau sa o pescuiesc intensiv va fi Dollinger, mi-a demonstrat un pescar o teorie intreaga despre cum trebuie jucatã.
Oricum, jucatul ãsta e ceva ce nu mi se prea potriveste, am tot timpul senzatia ca fac ceva gresit sau ca as putea face mai bine, chiar daca prind. Si cand e prea nasoala senzatia asta, trec la rotative si rezolv simplu problemaaplaud

Claudiu

Administrator
Membru personal
Kuusamo are ancore prostesti, chiar si pe variantele usoare, asta e boala lor.... In rest sunt fan

adiwolf

Moderator
Membru personal
ma gandesc ce placerea dracului sa arunci cu 50gr, sa faci cateva sute de lanseuri la o partida de pescuit - iti trebuie "brand" nu gluma !!

adiwolf

Moderator
Membru personal
am facut putina curatenie ca o luasem pe aratura toti cu panarama aia de anunt.
revenim la topic va rog

shogunu65

Stiuca
arata interesant .... par destul de mari si de colorate .... ma gandesc ca acolo la voi densitatea de pesti isi spune cuvantul.... nu ca pe aici ... cand te duci la stiuca ea isi schimba dintii ....

in schimb am vazut pe olx unele facute prin romanica, care erau la fel de colorate.

Atașamente

• oscilante.JPG
    oscilante.JPG
    69,1 KB · Vizualizări: 78
arata interesant .... par destul de mari si de colorate .... ma gandesc ca acolo la voi densitatea de pesti isi spune cuvantul.... nu ca pe aici ... cand te duci la stiuca ea isi schimba dintii ....

in schimb am vazut pe olx unele facute prin romanica, care erau la fel de colorate.
Doar câteva sunt colorate,55 mm și 12 g

oane

Biban
Ar fi cineva interesat de niste linguri de la teleianu daca ar fi cazul?

Cam ceva de genul

R1:Dr.Pike13g, Dr.Pike14g, Dr.Pike11g, Tzack11g, Tzack7g, R2:Dolinger13g, Dolinger 14g, Dolinger7g, Rocker 10g, Omida 10g R3:Serpentina 13g, Serpentina 12g, Lancer13g, Colina13g , Colina11g,

Se pot face si pe alte gramaje fata de ce am postat mai sus

Atașamente

• received_823380411847763.jpeg
    received_823380411847763.jpeg
    90,8 KB · Vizualizări: 104
  • FB_IMG_1607089857514.jpg
    FB_IMG_1607089857514.jpg
    65,4 KB · Vizualizări: 104

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu il mai stergem, lasa-l ca nu prinde rau.
Pune un anunt unde trebuie, care sa conțină toate detaliile.

Sus