Cele mai bune naluci in pescuitul bass-ului

AlexH

Moderator
Membru personal
Mda. Am scris ca revin a doua zi, dar nu am avut timp decat acum sa fac o scurta prezentare la nalucile care mi-au adus mie cei mai multi bassi.
Daca prima partida a fost o gherla in ceea ce priveste bass-ul, indiferent de naluca ce am incercat-o, de la a 2-a partida incolo rezultatele au fost din ce in ce mai bune.
Primul bass din viata mea l-am prins la voblerul Zip Baits Flat Ridge 70S 021R. Pescuit atat cu recuperare continua cat si cu pauze scurte. Insa toti au intrat pe recuperare continua, dar cu ruperi de ritm.
Zip Baits Flat Ridge 70S 021R.jpg

Cel de-al 2-lea este un vobler floating, Yamashita Maria MJ-1 s70F WSG. In aceesi zi am prins atat pe cel mare cat si pe cei mai mici la acesta. Atacurile la acesta surveneau cel mai des pe stopare, cand voblerul ajungea sub pelicula.
Yamashita Maria MJ-1 s70F WSG.png

Cei mai multi bassi i-am prins insa pe 2 gume. Acestea sunt Biwaa Ultra Hog 10cm culoare 102 Cinnamon si Relax Bass Worm 16cm BW16-011. Prima pescuita pe jig normal de 3gr, iar viermele de la relax pe o montura cheburaska cu bila de 3gr si carlig offset drept.
Biwaa Ultra Hog 10cm culoare 102 Cinnamon.jpg
Relax Bass Worm BW16-011.jpg

Ultima naluca care mi-a adus cativa bassi a fost, spre surprinderea mea, un vobler chinezesc de pe Aliexprex, cumparat la set cu inca 4 bucati diferite, fosforescente.
Crank fosforescent Aliexpress.jpg

Am incercat numeroase naluci, cum sunt spinnerbait-urile, chaterbait-urile, skirt jig-uri cu sau fara gume, creaturi de multe feluri, broaste si alte topwatere (unele cu elice in coada), voblere si gume cu renume, insa doar cele ce le-am enumerat mai sus mi-au adus cel putin 2 bassi. Nu am incercat senko pentru ca nu am gasit sa cumpar. Dar va zic ca la 1 ron/ buc viermii aia de la relax au facut super treaba.

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu stiu. Eu l-am luat de la Claudiu, din stocul lui personal, cu gandul la pastravii aia de la Bradisor.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ce voblere sunt Maria alea... senzationale insa in special culoarea aia pe care am incercat sa o reproduc in jumate de trusa. Pacat ca nu se mai fabrica. Erau pe ebay la un moment dat maria cu un pret de 10 euro, culoarea aia insa era 25 :))

Calin C

Salau
Clar cu violetul ăla... sar peștii pe năluci, mai ceva ca……… la “Flacără Violet” în 2009!
Chiar că o fi ceva cu viole(n)tul ăsta!

Espasia

Somn
Totusi eu zic - atentie, este parerea mea personala, si.....netestata - caci bass-ul ca si bibanul ( oare cine a fost primul, bass-ul sau bibanul ?! :) ), cam se aruncă la orice.
Haplea și unul și altul. Ca și ștuca, dar și cleanul, de altfel.

Uitați aici un clip, cu un “challenge” de pescuit la bass, cu o colectie de cele mai nașpa naluci, cum le considera câtiva pescari - prolifici youtube-eri, si formatori de opinie băss -ească (unii foarte cunoscuti, dincolo de băltoaca cea mare :))

Enjoy

Sau pentru cine este interesat de cateva date statistice :

Enjoy

AlexH

Moderator
Membru personal
Ca se arunca la orice sunt de acord cu tine, dar ca poti sa prinzi constant si destui de multi cu naluci dubioase, nu prea. Consider ca e un peste destul de greu de prins si are toane, astfel ca orice naluca va "straluci" intr-o buna zi.

B

bogdan.neamt

Guest
De câțiva ani urmăresc câțiva pescari pe youtube și am văzut că prind bass din ăsta și la șlap, nu contează. Dacă îl prinzi în toane bune poți arunca cam orice în apă și o să ai atac. Dar, și e mare acest dar, apele de la noi sunt diferite de cele de acolo, altă temperatură, altă faună acvatică, alți competitori la haleală, etc, nu cred ca și-a păstrat obiceiurile 100%
Pe Bicaz eu n-am prins niciunul deși știu că este.

Wurger

Somn
Parerea mea, cel putin deocamdata, este ca se bazeaza pe vaz (cam ca stiuca) si mai putin pe alte simturi.
Adica, abordam o tufa de bradis in care erau vreo 4 bondoci dinastia pe 3 parti - stanga, dreapta si prin ea. Ei erau orientati cu boturile spre stanga. Daca treceam pe acolo si incetineam usor recuperarea se repezeau in 3 cazuri din 5 si mai si ratau. Prin dreapta, cu toate ca sesizau prezenta nalucii, nu faceau efortul sa iasa din tufa. M.am gandit ca e incomod pt ei sa faca toata volta, asa ca am venit mai oblic sa le dau timp, cu pauze, cand guma cadea spre fund incet (3 gr pe offset).
Am dat apoi chiar prin tufa si cu toate ca aproape ii atingeam cu naluca, daca nu era intr.o pozitie frontala sa.i calculeze distanta din ochi, nu urmareau.
Stiu ca nu poti sa faci o regula dupa o singura intamplare dar mie asa mi s.a parut, ca se folosesc mult de vaz.

octavio79

Black Bass
Uite acuma văzui că sa deschis si o rubrică de bass. Am citit in fugă ce ați scris și-mi place. Okama pe zi ce trece e mai specializat , și-a făcut f bine temele si văd ca si alții vin puternic din urmă.
Personal eu sunt adeptul monturii Texas si este cea folosită de mine cel mai des. Nu-i pun mărgele , opritoare sau agrafe și-mi place sa leg acul direct pe înaintaș. Înaintașul este in funcție de apă scurt 0,5m sau foarte lung adică il las si de 4m daca sunt structuri mari. Folosesc f mult râme culoare roșie sau negru cu roșu, prefer zoom. Racii si șopârlele la fel mi-au adus rezultate excelente , pe culori închise , negru cu albastru , maron, mov si verde. Menționez ca in almaraz unde pescuiesc cel mai mult verdele mia dat cele mai slabe rezultante din aceasta cauza nu prea am mai folosit acesta culoare însă pe alte ape a fost cea mai Ok.
Am colegi care dau si pe voblere , jiguri si alte chestii si au rezultate bune. Mai folosesc si gume fara plumb si au perioade când intra cel mai bine. Basul nu mănâncă pe fund ca șalăul , e bine săi ți guma cat mai mult intre ape si de multe ori Mișcările lente ale gumei fac diferența.
La trăsături bașii mari trag hotărât cu ciocan precum șalăul. Cei mici trag diferit, ciugulesc guma.
Am sa mai dau detalii când pot pe aici despre acest pescuit însă văd ca sa prezentat destul de bine in poștarile anterioare.
Acum important e sa căutați ocazii ca sa practicați acest pescuit si atunci veți înțelege cu ce se manacă.

Ca sa recomanzi naluci bune ptr bass, hmm complicat , sa recomanzi tip de naluci si tehnici in functie de conditii (temperatura, anotimp, vizibilitate, anotimp in care depun alti pesti mici etc etc ) devine mai simplu :)) Pescuiesc la bass din 2004 de cand l-am descoperit ptr prima oara in Spania in lacul Banyoles, in tot acest timp am invatat un cateva lucruri importante :
Bass ul este, ptr mine personal , este cel mai inteligent peste de apa dulce, de multe ori mi s-a intamplat sa merg cu o naluca 2-3 zile la rand , sa prind , si a 4a zi sa nu mai prind nimic pana nu am schimbat ceva
Ca majoritatea pestilor rapitori migratia lui este influentata de temperatura apei si totusi(cum mi s-a intamplat in acest weekend) daca urmareste ceva , de ex ca depune pan fish ul(bibanei, crappie, bluegills sau inclusiv cand naparlesc racii nu il deranjeaza sa urce in apa mult mai calda sau mai tulbure decat i-ar conveni lui in conditii normale
Si nu in ultimul rand nu exista naluca castigatoare, exista doar tehnica adecvata , naluca corecta, dar cel mai important aspect prezentarea , eu cred cu tarie ca modul in care prezinti naluca este cheia succesului.
Mai jos las cateva poze din weekend ul trecut, o partida de pescuit in care pestii tinta au fost crappie si bluegil, ptr ca sambata asta am un concurs, dar cum bass ul la fel ca mine stia crappie depun si stia exact unde si cum(apa maxim de 1 mt si portiunea cu apa tulbure din lac) am prins cativa bassi mari (8) , naluca si echipamentul :)) evident , echipament ul si ligh, iar naluca un tub de 3 cm culoare chatreuse cu puncte negre care imita ptr ei,cred eu, niste crappie ft mici .
23392
23393
23394

AlexH

Moderator
Membru personal
Sa vezi cand ii treci de zeci de ori si tot nu vrea sa le bage in seama... si pe deasupra sa il si vezi clar.

D

Deleted member 1113

Guest
Asta e mai ușor de acceptat.
La crap știam ca încearcă momeala de mai multe ori, dar la răpitor, nu știu de ce, ma gândeam ca dacă nu îi place naluca nu va ataca deloc.
Se pare ca e foarte importanta și direcția de lansare.

Nemo

Oblete
Cu primul bass m-am intalnit acum vreo 8 ani pe St. Cassien, statea la marginea unei tufe la 2 metri de mal, isi pazea cuibul, cum am realizat dupa putin timp. Nu aveam nu stiu ce naluci la mine, dar i-am trecut prin fata vreo 3 sau 4 diferite. Pivota dupa ele si cam atat. La un moment dat am oprit un wobler plutitor la 30 de cm de el. S-a apropiat si fara sa-l ia in gura, l-a impins vreo jumate de metru mai incolo.roflmaooo Atunci am inteles ce e cu el si l-am lasat in pace.
Pesti lunatici..au momente de frenezie cand ataca aproape orice trece in preajma lor, mai ales cei mai mici ( tin minte si acum un vierme de vreo 15 cm montat wacky de care trageau doi, fiecare la un capat roflmaooo ), alteori poti sa treci prin fata lor toata cutia cu naluci. Eu sunt fan topwater, in majoritatea cazurilor cu asa ceva pescuiesc. Stickbaits, popere, mai rar broscute sau creaturi. Poperele le culegeau in majoritatea cazurilor in timpul pauzelor, spre deosebire de bibani care le interceptau in plina miscare, in schimb stickbaiturile le si fugareau. Daca e sa recomand modele - Zip'N Ziggy de la Cultiva-Owner, G-Splash Lucky Craft, nu stiu cat de importanta e culoarea la chestiile astea de suprafata, apele de aici fiind in general curate, eu merg pe culori naturale. Un prieten, mare amator de bass are un alt fetis - Basiryski de la Deps. Excelent, dar extrem de fragil si scump. Sau extrem de scump pentru cat e de fragil, mai ales daca da o stiuca mai imbracata in el. Momentan e sezon mort pentru bass aici, apoi incepe prohibitia, care, in cazul lui e pina pe 1 iunie pe majoritatea apelor din zona. Incercam alti candidati la naluci.zimbettt

Sus