AlinB

Oblete
Eu folosesc de ani double uni knot si nu am avut niciodata problema pe care o ai tu . Este nodul pe care il folosesc si la feeder cand lansez la distante mari si nu am avut probleme .

vasi25

Salau
Tocmai l am încercat și pe ăla... tot se rupe, parcă o idee mai greu dar tot.
Cu fg-ul si eu aveam probleme dar am rezolvat. Incearca să strangi bine fiecare nod pe care il faci, si sa tragi de fir mai departe de nod, asa treptat, fara smacituri, si sa umezesti bine. Dar totusi daca zici ca nu tine la niciun nod, cred ca firul are ceva bai

Este un fir subțire și fluo la fel, pățeam așa cu double uni knot și la alte fire subțiri dar cu fg niciodată. O sa mai încerc câteva noduri... dacă tot se rupe îl arunc deși nu cred ca are mai mult de 5 6 partide..

Ciulae

Biban
Daca este de 0.07mm nu este jbraid x4, ca asta este la 0.1 cel mai subtire. La fg eu nu umezesc firele si practic nici de strans la final nu este nevoie. Fg nodul nu ar trebuie sa streseze textilul. Doar nodul asta il folosesc si nu am avu pb la fire de 0.10

Rectific, la 0.07 este si jbraid x4

vasi25

Salau
Daca este de 0.07mm nu este jbraid x4, ca asta este la 0.1 cel mai subtire. La fg eu nu umezesc firele si practic nici de strans la final nu este nevoie. Fg nodul nu ar trebuie sa streseze textilul. Doar nodul asta il folosesc si nu am avu pb la fire de 0.10

Rectific, la 0.07 este si jbraid x4
Asta cu umezitu, ar putea fi plauzibila. Dar nodurile se strang bine mai ales primul dupa ce faci impletitura si ultimul doar la surplusul de textil ( acea codita ce ramane ) Am pierdut cateva naluci din cauza ca nu faceam Fg-ul corect.
ps: orice nod streseaza textilul, defapt toate firelele

Ciulae

Biban
Textilul tensionat de vf batului, o spirala dubla de flouro, tensionezi flouro si tot asa pana la vreo 10 duble. Nodul este deja strans si il finalizez cu doua noduri de baba cu flouro peste motul de textil si linia principala. Practic textilul nu are nod si doar este intrat in flouro. Si da corect orice nod streseaza firul.

Toata lumea vorbeste de nodul de la naluca insa pentru un incepator dificultatile incep cu cel de la tambur.

Am auzit de rasucirea in gol a firului pe tambur, nodul este o cauza?

Deci cu ce nod incep?

Erikosu

Biban
Toata lumea vorbeste de nodul de la naluca insa pentru un incepator dificultatile incep cu cel de la tambur.

Am auzit de rasucirea in gol a firului pe tambur, nodul este o cauza?

Deci cu ce nod incep?
Salut! Pune mono umplutura si nu o sa mai ai probleme.
Aceeasi problema am avuto si eu, multe rateuri in gol si nu stiam.de ce
Daca udam tamburul nu mai aluneca

Sus