vasi25

Salau
De cateva cateva partide ma intalnesc cu o problema la firele mele si nu pot sa ii dau de cap nici cum.
Folosesc un ygk wx8 de 16lb cu inaintas de 1-1.5m fluoro Asso de 0.30, le leg cu nodul FG si la agrafa fac palomar. Problema e cand agat se rupe fix la 1cm deasupra nodului, restul ramane intact, am patit de 3 ori pe apa, si am simulat si acasa de vreo 2 3 ori si tot acelasi rezultat, tot in acelasi punct se face ruptura. Nodul il fac cred eu corect, strang tare dupa primul clinch si umezesc bine tot timpul. Sa fie inaintasul prea gros ? sau textilul sa fie prost?.

Erikosu

Biban
De cateva cateva partide ma intalnesc cu o problema la firele mele si nu pot sa ii dau de cap nici cum.
Folosesc un ygk wx8 de 16lb cu inaintas de 1-1.5m fluoro Asso de 0.30, le leg cu nodul FG si la agrafa fac palomar. Problema e cand agat se rupe fix la 1cm deasupra nodului, restul ramane intact, am patit de 3 ori pe apa, si am simulat si acasa de vreo 2 3 ori si tot acelasi rezultat, tot in acelasi punct se face ruptura. Nodul il fac cred eu corect, strang tare dupa primul clinch si umezesc bine tot timpul. Sa fie inaintasul prea gros ? sau textilul sa fie prost?.
Schimba nodul la agrafa si probeaza.

alinm

Salau
Salut, e mai vechi textilul sau e nou? Inainte nu se intampla? Am patit ceva asemanator, am tot variat grosimea leaderului fc pana se rupea la agrafa, asta era toamna, apoi in primavara cu acelasi leader se rupea pe unde vroia deasupra nodului FG, nunstiuncat debsus deasupra ca nu am marcat firul sa-mi dau seama.

Consider ca PE-ul imbatraneste si isi mai pierde din proprietati, in timp diferitele uzuri pe primii metri creeaza problema asta. Poate daca eliminini sa zicem vreo 10-20m de fir si testezi din nou sa vezi daca asta rezolva problema.

Eu la 0,8PE pun FC de 0,22mm, la 1PE fc de 0,25mm, la 1,2PE trec la 0,30mm. Indiferent cat da fiecare producator rezistenta la aceeasi valoare PE, parerea mea din ce am incercat pana acuma e ca firele au cam aceeasi rezistenta chiar daca un producator il da 10 si altul 20lb (ma refer la fire cu aceeasi impletitura). Power pro relativ nou de 0,13 (8lb) rupe leader de 0,30mm la agrafa, cu FG la leader si palomar la agrafa (testat de cca 2 saptamani)

vasi25

Salau
Firul e relativ nou, are vreo 15-20 de ore de folosire. Marimea e #1, din ce am citit pe forum uni folosesc si fc mai gros la textil de genul acesta.
Am si taiat din fir vreo 10m, nu am pescuit in agatatura foarte mare, si cand am facut-o am pus leader mai lung 1.5m. Voi incerca un FC mai subtire de 0.25 sa vedem ce se intampla.

Aurel

Piranha
Dacă ai pescuit pe frig e posibil sa fi înghețat și de acolo și rezistenta mai scăzută....
Cu YGK de 22 lbs rup de la palomar Seaguar de 0,33

vasi25

Salau
Da probabil m-am exprimat gresit.
Se rupe firul textil deasupra nodului FG. Am simulat si acasa si de aia am spus ca " restul ramane intact". Ceea ce ramane intact e nodul FG si nodul palomar de la agrafa.

alinm

Salau
Apropo, cand lansezi, fixezi naluca mereu la aceeasi distanta de varf, cu nodul la un cm de inelul de varf? Poate ai pastila cu probleme la inelul de varf ...

vasi25

Salau
Apropo, cand lansezi, fixezi naluca mereu la aceeasi distanta de varf, cu nodul la un cm de inelul de varf? Poate ai pastila cu probleme la inelul de varf ...
Nu o fixez la aceasi distanta si pe cat posibil incerc sa nu trec nodul prin inele.
Am verificat si inelul, e ok.
Dar voi incerca cu un FC de 0.25mm sa vedem daca tot asa face.
Multumesc

AlexH

Moderator
Membru personal
Incearca si cu alt nod la agrafa, de exemplu nod Uni cu 5-6 spire la grosimea aia de flurocarbon.

vasi25

Salau
Mi-am dat seama ce am gresit intre timp, nu faceam nodul corect, defapt nu il strangeam cum trebuie.La primul nod cel ce infasoara textilul si fluoro nu strangeam suficient, la fel cand il inchideam cu nodurile simple.
Trebuie strans fara mila ca sa iasa bine

vasi25

Salau
AlexH trebuie strans foarte tare, eu nu strangeam maxim de frica sa nu "ard" firul, ce-i drept trebuie umezit bine si strans treptat din ce in ce mai tare.

Pe o mulineta am un fir subțire, cred ca e daiwa j braid x4 de 0.07 mm. Încerc să fac nod pt înaintaș fg sau double uni knot dar când vreau sa strâng de fiecare data textilul se rupe foarte ușor. Dacă trag de el fara nod nu am reușit să-l rup.... puteți recomanda alte noduri care sa solicite textil mai puțin?

anem

Stiuca
eu folosesc Albright in toate conditiile si nu ma plang. singura precizare ar fi ca nu respect numarul de spire. alea le aleg in functie de firul folosit si de diferenta intre cele doua diametre ... spirele variaza intre 20 si 40. si da, tot timpul fac si un nod de siguranta pe textil ...

Eu folosesc nodul GT si nu am probleme. Dar din ce intuiesc firul ala e pleazna. Nu ar trebui sa se rupa asa usor.

Sus